Fototest – Xiaomi Mi Note 10 Lite

Xiaomi Mi Note 10 Lite

Jakiś czas temu na testy otrzymałem telefon Xiaomi Mi Note 10 Lite. Jest to kolejne urządzenie Xiaomi, które jest średniakiem i nie jest zbyt drogie. Chociaż jakbyśmy mieli patrzeć też na Mi Note 10, to aż tak drogie to urządzenie nie jest i spokojnie można się nad nim zastanawiać. Jednak czy warto teraz się rozglądać nad kolejnym modelem Xiaomi? Tzn. nad Mi Note 10 Lite? Czy aparaty w tym modelu dają sobie radę na tyle, że mogę go spokojnie polecić? Tego przekonacie się z tej recenzji.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Xiaomi Mi Note 10 Lite

Xiaomi wyposażyło ten telefon w pięć aparatów:

 • Tył:
  • 64 Mpx f/1.89
  • 8 Mpx f/2.2 — szeroki kąt
  • 5 Mpx f/2.4 — do głębi ostrości
  • 2 Mpx f/2.4 — makro
 • Przód:
  • 16 Mpx f/2.48

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą dosyć dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo dobrym poziomie i o to nie trzeba się martwić przy tym urządzeniu. Jedynie, na co zwróciłem uwagę, to na balans bieli, który momentami jest błędy i Xiaomi powinno to jak najszybciej poprawić. Oczywiście mamy tutaj automatyczny HDR i sztuczną inteligencję. Co do HDR-u, to tak jak w prawie każdym modelu Xiaomi, spisuje się on w miarę poprawnie i rozpiętość tonalna jest taka, jaka powinna być. Co do sztucznej inteligencji, to momentami widać, że zdjęcia przez nią wyglądają sztucznie lub przez nią wariuje wspomniany już wcześniej balans bieli. Jednak na całe szczęście tryb AI w tym modelu nie działa tak jak w innych Xiaomi i kolory nie są aż przesadzone.

Pochmurna pogoda - Xiaomi Mi Note 10 Lite

Pochmurna pogoda - Xiaomi Mi Note 10 Lite

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia podczas słonecznej pogody również wychodzą dobrze, a nawet bardzo dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na wysokim poziomie i trudno coś złego na ten temat mówić. Co prawda w tym urządzeniu znajdziemy zoom x2, ale nie polecam go używać, ponieważ jest to zoom cyfrowy i tracimy na jakości — przecież ten model i tak nie ma teleobiektywu. Za to zdjęcia z szerokiego kąta są dosyć dobre, ale posiadają momentami za dużo kontrastu — automatyczny HDR nie daje sobie rady. Nie mniej jednak zdjęcia w słoneczny dzień mogą się udać, a szczególnie krajobrazu i może być to naprawdę super pamiątką z wyjazdu. Przy takim oświetleniu nie zauważyłem problemu z balansem bieli.

Słoneczna pogoda - Xiaomi Mi Note 10 Lite

Słoneczna pogoda - Xiaomi Mi Note 10 Lite

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to powiedzieć muszę, że tym telefonem wykonamy ładne tego typu zdjęcia — oczywiście głównym aparatem. Dedykowany aparat makro w tym telefonie nie należy do najlepszych, bo mamy tutaj matryce 2 Mpx. Lepiej wykonywać już zdjęcia z głównego aparatu i podczas edycji je kadrować, tak jak my chcemy. Głębia ostrości przy głównym aparacie jest bardzo ładna i nie można na nią narzekać — dobrze oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. Oczywiście mamy tutaj tryb portretowy, który radzi sobie dosyć dobrze jak na telefon Xiaomi ze średniej półki cenowej. Dodać jeszcze muszę, że tryb AI nie psuje nam za bardzo tych zdjęć, a autofocus nawet dosyć dobrze się sprawdza — chociaż momentami zauważyłem, że trzeba się więcej natrudzić przy ostrzeniu na mniejszych obiektach.

Zdjęcia makro - Xiaomi Mi Note 10 Lite

Zdjęcia makro - Xiaomi Mi Note 10 Lite

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W sprawie zdjęć w pomieszczeniu to powiedzieć muszę, że w obu warunkach oświetleniowych nie jest źle. Przy naturalnym oświetleniu zdjęcia wychodzą dosyć dobrze i nie można narzekać nawet na kolory. Autofocus działa sprawnie, a balans bieli (o dziwo), się nie mylił. Co jest również ważne, to krawędzie zdjęć nie są poszarpane i rozmazane tak mocno, jak to bywa w innych urządzeniach. Przy sztucznym oświetleniu również jest dosyć dobrze i nie można na to narzekać. Kolory, autofocus i balans bieli jest poprawny, więc tutaj nad tym aspektem producent się mocno postarał. Nie można powiedzieć, że telefonem Mi Note 10 Lite nie zrobimy dobrych zdjęć w pomieszczeniu.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Xiaomi Mi Note 10 Lite

Zdjęcia w pomieszczeniu - Xiaomi Mi Note 10 Lite

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym modelu bardzo mnie pozytywnie zaskoczyła. W średnich warunkach oświetleniowych jest naprawdę dobrze i nie można na to narzekać. Zdjęcia mają poprawne kolory, szczegółowość też jest niezła, no i oczywiście balans bieli działa tak jak powinien — tutaj mocno się Xiaomi poprawiło. W lepszych warunkach oświetleniowych niezmiennie jest tak samo. Osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia, na pewno będą zadowolone z przedniego aparatu w tym telefonie. Jeżeli ja już byłem zadowolony z przedniego aparatu, to naprawdę jest bardzo dobrze.

Przednia kamerka - Xiaomi Mi Note 10 Lite

7. Zdjęcia nocne

Ze zdjęciami w nocy z Xiaomi bywało różnie, jednak tutaj na całe szczęście jest odrobinę lepiej. Chociaż w takim trybie automatycznym zdjęcia nie są super jasne, ale za to w trybie nocnym widać ogromną poprawę. Chociaż nadal zdjęcia mają znacznie więcej kontrastu i szumów, ale za to widać na nich naprawdę dużo i takimi zdjęciami spokojnie możemy się chwalić na swoich portalach społecznościowych. Oczywiście mamy tutaj także tryb profesjonalnym i to w nim możemy wyciągnąć znacznie więcej z głównego aparatu, a nawet z szerokiego kąta, ponieważ w trybie nocnym nie możemy go używać. Jestem nadal ciekawy, kiedy Xiaomi zrobi taki telefon, że w trybie automatycznym zdjęcia w nocy będą super jasne, jak to czasami bywa u konkurencji.

Zdjęcia nocne - Xiaomi Mi Note 10 Lite

Zdjęcia nocne - Xiaomi Mi Note 10 Lite

8. Próbka nagrania

Xiaomi Mi Note 10 Lite ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Co ważne, to w każdej rozdzielczości mamy możliwość włączenia stabilizacji obrazu, ale za to w najwyższej rozdzielczości (4K), nie mamy opcji nagrywania z szerokiego kąta. Co do samych filmów, to nie są one najgorsze (ale tylko przy włączonej stabilizacji). Nadal nie wiem, po co mamy opcję zoomu cyfrowego x2 w urządzeniach z gęstszą matrycą, ponieważ nie zawsze wygląda to dobrze i lepiej samemu edytować zdjęcia i filmy. Przynajmniej podczas nagrywania kolory są w miarę poprawne, a stabilizacja jak u Xiaomi powoduje drobne drgania. Według mnie urządzeniami Xiaomi najlepiej nagrywać przy pomocy Gimbala. Chociaż przy tych urządzeniach droższych jest odrobinę lepiej, jeżeli chodzi o stabilizację i nagrywanie.

Podsumowując

Xiaomi Mi Note 10 Lite

Xiaomi Mi Note 10 Lite to nie jest drogie urządzenie, jednak czy warto się nad nim zastanawiać? Szczerzę mogę go Wam polecić, ponieważ do zdjęć spisuje się on całkiem nieźle (oprócz momentów z błędnym balansem bieli). Mam nadzieje, że Xiaomi kiedyś zacznie poprawiać błędy w swoich modelach, bo to nic innego jak oprogramowanie do poprawy. Jednak oni tyle tych sprzętów wypuszczają, że nie wiadomo czy kiedyś się za to wezmą. Nie mniej jednak mogę polecić każdemu ten telefon, ponieważ dobrze mi się z niego korzystało i zdjęcia z wyjazdów na pewno będą udane (gorzej z filmami).

Zdjęcia wykonane Xiaomi Mi Note 10 Lite -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?