Fototest – Xiaomi Mi Note 10

Mi Note 10

Jakiś czas temu trafił do mnie na testy najnowszy Xiaomi, czyli Mi Note 10, który nie był tylko na testy, ale także dzięki niemu mogło odbyć się wyzwanie #MobilnaBitwa. Nie będę ukrywał, że bardzo ciekawiło mnie to urządzenie, nie tylko ze względu, że ma aż pięć aparatów na tylnej obudowie, a ze względu na to, że w głównym aparacie mamy matrycę 108 Mpx, która jest większa w porównaniu do innych matryc w telefonach. Co za tym idzie? Kilka plusów, jak i minusów, o których zaraz będziecie się mogli przekonać.

Film jest w trakcie przygotowania

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda
  3. Słoneczna pogoda
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Mi Note 10

Xiaomi to urządzenie wyposażyło aż w sześć aparatów. Pięć z nich znajdują się na tylnej obudowie i główny aparat posiada matrycę 108 Mpx z przesłoną f/1.69. Drugi aparat portretowy posiada matrycę 12 Mpx z przesłoną f/2.0. Trzeci aparat szerokokątny posiada matrycę 20 Mpx z przesłoną f/2.2. Czwarty aparat z teleobiektywem posiada matrycę 5 Mpx z przesłoną f/2.0. Piąty aparat makro posiada matrycę 2 Mpx.

Przednia kamerka w tym urządzeniu została wyposażona w matrycę 32 Mpx z przesłoną f/2.0.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia w pochmurną pogodę wychodzą bardzo dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć przy takim oświetleniu jest na bardzo wysokim poziomie. Co ważne jest, to w trybie automatycznym nie robimy zdjęć w pełnej rozdzielczości 108 Mpx, tylko w 25 Mpx. Jeżeli jednak chcemy robić zdjęcia w pełnej rozdzielczości, to musimy przełączyć się na odpowiedni tryb, gdzie tracimy automatyczny HDR i sztuczną inteligencję (w trybie automatycznym to wszystko jest). Dodać muszę, że sztuczna inteligencja jest już lepsza od Xiaomi i nie jest już aż taka agresywna, jak to miało miejsce wcześniej, zdarzają się momenty, że zieleń jest bardzo nienaturalnie nasycona (i inne kolory także), ale nie tak często, jak w starszych modelach tego producenta.

Pochmurna pogoda - Mi Note 10

Pochmurna pogoda - Mi Note 10

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia w słoneczną pogodę są równie dobre, co w odrobinę gorszych warunkach oświetleniowych. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie. Kolory również są bardzo ładne, chociaż czasami są one intensywniejsze, ale jest to zasługa sztucznej inteligencji, którą można w bardzo szybki sposób wyłączyć — ale jak wiadomo, niektórym podobają się intensywniejsze kolory. Mimo wszystko i tak muszę przyznać, że przy tego typu oświetleniu można zrobić super zdjęcia!

Słoneczna pogoda - Mi Note 10

Słoneczna pogoda - Mi Note 10

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to muszę przyznać, że Mi Note 10 jest do tego świetnym telefonem! Nie musimy w nim używać żadnego trybu portretowego, w zwykłym trybie automatycznym można już zrobić bardzo ładne tego typu zdjęcia (wtedy mamy automatyczne HDR i sztuczną inteligencję). Według mnie i tak jeszcze lepsze zdjęcia tego typu zdjęcia można zrobić za pomocą trybu 108 Mpx, wykorzystujemy wtedy całą matrycę i dzięki temu mamy takie piękne plastyczne tło. Głębia ostrości przy tym urządzeniu wygląda świetnie. Jeżeli chcemy tylko zrobić ładne zdjęcie portretowe komuś innemu, to wtedy przyda nam się tryb portretowy, który działa w tym urządzeniu o wiele lepiej! Trzeba przyznać, że Xiaomi zrobiło duży skok i postęp w fotografii.

Zdjęcia makro - Mi Note 10

Zdjęcia makro - Mi Note 10

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W sprawie zdjęć w pomieszczeniu to powiedzieć muszę, że szczegółowość zdjęć w obu warunkach jest na bardzo wysokim poziomie. Przy naturalnym oświetleniu zdjęcia wychodzą tak, jak powinny i nie można na to narzekać. Przy sztucznym oświetleniu również jest wszystko tak, jak powinno być. Najważniejsze, że krawędzie nie są poszarpane i rozmazane, a balans bieli działa tak jak powinien. Dodatkowo powiedzieć muszę, że autofocus działa poprawnie i szybko, więc nie można na niego narzekać.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Mi Note 10

Zdjęcia w pomieszczeniu - Mi Note 10

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym urządzeniu sprawdza się nadzwyczaj dobrze, chociaż od razu muszę powiedzieć, że ostrość w niej jest odrobinę dalej, więc trzeba czasami uważać na ostrość przy zdjęciach typu selfie. Dodatkowo w przedniej kamerce mamy HDR i sztuczną inteligencję, dzięki czemu niekiedy te zdjęcia mogą wyjść naprawdę ładnie, szczególnie w dobrych warunkach oświetleniowych. Na całe szczęście przy gorszych warunkach oświetleniowych zdjęcia nie są najgorsze i osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia, na pewno będą zadowolone.

Przednia kamerka - Mi Note 10

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia nocne nie zawsze były najlepsze w urządzeniach Xiaomi, tutaj muszę przyznać, że w Mi Note 10 widać znaczną poprawę. Mimo to i tak wspomnieć muszę, że w trybie 108 Mpx zdjęcia są jaśniejsze niż w trybie automatycznym — aparat zbiera więcej światła. Jednak i tak muszę przyznać, że w trybie automatycznym można zrobić w porządku zdjęcia w nocy. Tak samo można powiedzieć o trybie nocnym (działa o wiele lepiej) i trybie profesjonalnym, w którym to możemy używać wszystkich aparatów. Więc przyznać muszę, że tym Xiaomi można zrobić bardzo ładne zdjęcia w nocy.

Zdjęcia nocne - Mi Note 10

Zdjęcia nocne - Mi Note 10

8. Próbka nagrania

Xiaomi Mi Note 10 ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Na całe szczęście mamy tutaj elektroniczną stabilizację obrazu oraz optyczną, która znajduje się tylko w głównym aparacie i teleobiektywie. Od razu przyznać muszę, że lepiej mieć zawsze włączoną stabilizację obrazu, ponieważ ona nawet dużo pomaga w tym urządzeniu. Co do samego nagrania, to powiedzieć muszę, że nie jest źle i czasami da się nagrać tym telefonem bardzo ładne filmy (przy włączonej stabilizacji).

Podsumowując

Mi Note 10

Mi Note 10 nie jest drogi, patrząc na to, co oferuje sam telefon. Oczywiście można powiedzieć, że przydałby się tutaj szybszy procesor, bo czasami zdjęcia długo są przetwarzanie i otwierane (w szczególności te w 108 Mpx), ponieważ zdjęcia z tego telefonu są bardzo duże. Jednak mimo wszystko mi ten telefon bardzo przypadł do gustu i jest kolejny Xiaomi, z którego mógłbym korzystać na co dzień. Czy warto zastanawiać się nad zakupem tego modelu? Myślę, że tak, bo jest to dosyć dobry telefon do zdjęć i naprawdę wiele można nim zadziałać. Na koniec powiem jeszcze, że galeria tego urządzenia jest bardzo duża, w porównaniu do innych, więc widać, że dobrze mi się z tego telefonu korzystało.

Zdjęcia wykonane Xiaomi Mi Note 10 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?