Fototest – Xiaomi Redmi Note 5

Xiaomi Redmi Note 5

Na samym wstępie chciałbym powiedzieć i się przyznać, że recenzja aparatów w tym telefonie już miała być dawno temu, ale niestety wyszło, jak wyszło i termin musiał się odrobinę przesunąć. Dobra nie taką drobinkę. Na szczęście już jest i o to nie musicie się martwić! Jeżeli macie w planie zakupić ten telefon, to zobaczcie na początku recenzję, bo możecie być odrobinę zaskoczeni. Ja też byłem i nie przypuszczałem, że takie mogą być wyniki. No i czy rzeczywiście sztuczna inteligencja w tym telefonie się przydaje? Zaraz się przekonacie.

Zanim jednak przejdziecie dalej, serdecznie zapraszam Was do obejrzenia rozpakowania tego telefonu.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Xiaomi Redmi Note 5

Xiaomi to urządzenie wyposażyło w trzy aparaty. Dwa z nich znajdują się na tylnej obudowie i główny aparat posiada matrycę 12 Mpx z przesłoną f/1.9, a drugi aparat do efektu bokeh posiada matrycę 5 Mpx i niestety nie wiadomo, jaką producent zastosował tutaj przesłonę.

Przednia kamerka to aparat z matrycą 13 Mpx, producent tutaj również nie podał, jaką zastosował przesłonę w tym aparacie.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody są bardzo dobre, nawet kolory są poprawnie odzwierciedlone. Najważniejsze, że jakość i szczegółowość takich zdjęć jest zadowalająca, a nawet można powiedzieć, że super. Wspomnieć trzeba jeszcze o automatycznym HDR, który jak widać działa bardzo dobrze i nawet tryb Si (sztuczna inteligencja) działa dobrze i nie psuje zdjęć, jak to bywa u innych. Naprawdę zdjęcia przy takiej pogodzie mogą się podobać i Xiaomi może dostać za to ogromne brawa, ponieważ wiele urządzeń, a szczególnie za taką cenę nie może się czymś takim pochwalić.

Pochmurna pogoda - Xiaomi Redmi Note 5

Pochmurna pogoda - Xiaomi Redmi Note 5

3. Słoneczna pogoda

W słoneczną pogodę tym telefonem wykonamy bardzo dobre zdjęcia, a nawet można powiedzieć, że świetne. Jakość i szczegółowość tych zdjęć stoi na bardzo wysokim poziomie. Rozpiętość tonalna również jest na bardzo dobrym poziomie. Warto też wspomnieć, że kolory, które są wzbogacane przez sztuczną inteligencję, są świetnie odwzorowane i co najważniejsze, że nie są przesadzone i np. zieleń nie bije nam w oczy. Chociaż muszę powiedzieć, że kolor nieba zbytnio mi nie przypadł do gustu i mogę to zaliczyć na minus, ale wiem, że niektórym albo to nie będzie przeszkadzać lub będzie im się podobać. Na pewno tryb Si w tym telefonie polubią osoby, które robią dużo zdjęć na zewnątrz, bo najważniejsze, że sztuczna inteligencja w tym telefonie nie psuje zdjęć i za to można ją polubić.

Słoneczna pogoda - Xiaomi Redmi Note 5

Słoneczna pogoda - Xiaomi Redmi Note 5

4. Zdjęcia makro

Jak na fotograficzną bestię przystało, zdjęcia makro to również rewelacja. Jakość i przede wszystkim szczegółowość tych zdjęć jest świetna i trudno się tutaj z tym nie zgodzić (sami widzicie na przykładowych zdjęciach). Kolory są bardzo ładnie nasycone i co najważniejsze nie są przesycone. Nawet głębia ostrości przy wykonaniu zdjęcia głównym aparatem wygląda bardzo dobrze i poprawnie oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. Pamiętać trzeba, ile ten telefon kosztuje, a jakie zdjęcia można nim wykonać. Jak widać, da się zrobić telefon z dobrymi aparatami w niskiej cenie. Oczywiście wspomaga tutaj aparat sztuczna inteligencja, ale mniej inwazyjnie niż u niektórych producentów. Dodatkowo trzeba powiedzieć o trybie portretowym, który działa dobrze, ale widać niedoskonałości. Mam tylko nadzieję, że producent już to poprawił wraz z najnowszą wersją systemu.

Zdjęcia makro - Xiaomi Redmi Note 5

Zdjęcia makro - Xiaomi Redmi Note 5

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W sprawie zdjęć w pomieszczeniu aż tak dobrze nie jest, w niektórych momentach widać szumy na zdjęciach i zbyt estetyczne to nie jest. Chociaż jakość i szczegółowość jest dobra, nawet w sztucznym oświetleniu. W sprawie kolorów to można powiedzieć, że jest poprawnie, chociaż w niektórych momentach kolory są albo za ciemne, albo nie zawsze poprawnie odwzorowane. Czasami musiałem się namęczyć, aby uzyskać zdjęcie takie, jakie chciałem. Jednak i tak trzeba powiedzieć o automatycznym HDR, który daje sobie radę w obu sytuacjach. Niestety jeszcze jedna smutna informacja, która do najlepszych nie należy, a mam na myśli poszarpane krawędzie, które mogą w mniejszym lub w większym stopniu występować.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Xiaomi Redmi Note 5

Zdjęcia w pomieszczeniu - Xiaomi Redmi Note 5

6. Przednia kamerka

Niestety przednia kamerka nie jest najlepsza, główny aparat może i jest dobry, ale gdzieś musieli trochę przyoszczędzić i odbiło się to właśnie na przednim aparacie. W średnich warunkach oświetleniowych zdjęcia nie zawsze się udadzą, w większości będą one poruszone i na nich będą znajdować się szumy. Jednak i tak trzeba powiedzieć, że w dobrych warunkach oświetleniowych zdjęcia będą w porządku i na te zdjęcia nie będzie można narzekać. Mam jednak nadzieję, że teraz przy najnowszych oprogramowaniu przednią kamerką uda się zrobić zdjęcie w słabszych warunkach oświetleniowych i nie będzie trzeba wykonywać milion prób. Co jest jeszcze ważne, to że balans bieli w przedniej kamerce, nawet daje sobie radę i nie trzeba się o to bać.

Przednia kamerka - Xiaomi Redmi Note 5

7. Zdjęcia nocne

Czy tym telefonem uda nam się wykonać zdjęcia w nocy? Muszę powiedzieć, że tak, tylko będą na nich nieszczęsne szumy. Najważniejsze jest też to, że w trybie automatycznym wykonamy o wiele jaśniejsze zdjęcie, niż w trybie nocnym. Nie wiem skąd taka zależność, jak tryb nocny chyba jest po to, aby wykonać o wiele lepsze i jaśniejsze zdjęcie w nocy. No ale nic na to nie zrobimy, ja tylko mogę sobie gdybać, że w najnowszej wersji systemu tryb nocny radzi sobie o wiele lepiej, ale niestety nie mam jak tego sprawdzić. Dodatkowo trzeba powiedzieć, że w trybie nocnym i automatycznym jakość i szczegółowość jest taka sama, ale to właśnie przy trybie automatycznym zdjęcia są ciut, ale tylko ciut jaśniejsze i tyle. Oczywiście w trybie manualnym zdjęcia wyjdą o wiele lepsze i będą pozbawione aż tak licznych szumów. No ale trzeba jeszcze wiedzieć jak ustawić odpowiednio parametry, aby było wszystko takie, jakie powinno być.

Zdjęcia nocne - Xiaomi Redmi Note 5

Zdjęcia nocne - Xiaomi Redmi Note 5

8. Przykładowe wideo

Xiaomi Redmi Note 5 potrafi nagrywać filmy w rozdzielczości Full HD i co najważniejsze, to przy tej rozdzielczości mamy możliwość uruchomienia elektronicznej stabilizacji obrazu. Brakowało mi tutaj do tego jeszcze optycznej stabilizacji, ale niestety nie można mieć wszystkiego. Co do nagrania to mogę powiedzieć, że jest dobrze, a nawet bardzo dobrze. Kolory są poprawne i ładne, a autofocus nawet sprawnie sobie radzi. Filmy też o wiele lepiej wyglądają z włączonym EIS i co najważniejsze, to ekran wtedy nie pływa i jest to najważniejsze. Tym telefonem uda się nagrać naprawdę ładne filmy, ale tylko wtedy kiedy będziemy mieć włączoną stabilizację obrazu, bez niej to ekran bardzo mocno się trzęsie i zbyt estetyczne to nie jest.

Podsumowując

Xiaomi Redmi Note 5

Xiaomi Redmi Note 5 to tanie i dobre urządzenie, z bardzo dobrym aparatem, a nawet można powiedzieć, że aparatami. Przyznać muszę, że fotograficzna bestia jest rzeczywiście bestią, bo nigdzie indziej nie znajdziecie w tej cenie urządzenia z tak dobrym głównym aparatem. Jeżeli potraficie korzystać jeszcze z trybu manualnego, to tym telefonem uda się Wam zrobić naprawdę super zdjęcia. No ale nawet jak nie potraficie korzystać z parametrów, to tryb automatyczną wraz ze sztuczną inteligencją dadzą radę i nawet to widać na przykładowych zdjęciach. Dlatego z czystym sercem mogę polecić Wam to urządzenie i jeżeli wahacie się nad jego zakupem, to mogę Wam powiedzieć, że jest wart swojej ceny.

Zdjęcia wykonane Xiaomi Redmi Note 5 -> ZDJECIA

A jaka jest Twoja opinia?