Recenzja – Acer Nitro 5 (2021)

Acer Nitro 5 (2021)

Na testy trafił do mnie laptop Acer Nitro 5, już wcześniej mogliście na blogu czytać jego recenzję (tutaj), ale tym razem jest to nowsza i trochę ulepszona wersja dobrze nam znanego Nitro 5. Jak spisał się u mnie ten gamingowy laptop i czy mogę go Wam polecić? Przekonacie się poniżej.

Na początku powiedzieć muszę, co rzuciło mi się w oczy, to na pewno to, że najnowszy model jest odrobinę chudszy i mniejszy, a jest to w dalszym ciągu wydajny sprzęt do grania albo do pracowania. Jest to w końcu bardziej mobilny laptop, ale nie zupełnie można go tak nazwać.

  1. Mobilność urządzenia
  2. Rozmiar
  3. Ekran
  4. Klawiatura

1. Mobilność urządzenia

Acer Nitro 5 (2021) jest zgrabniejszy od poprzedniej wersji. Teraz spokojnie można ten laptop złapać jedną ręką i go przenieść. Oczywiście w dalszym ciągu laptop nie jest mały i drzemie w nim naprawdę bardzo duża moc — szczególnie jak dla mnie. Ja mało co gram na komputerze, więc najwięcej co może mi się przydać taka moc, to przy edycji filmów lub ogromnej ilości zdjęć. Jednak czy tym razem gamingowy laptop może nosić miano mobilnego urządzenia? Producent niestety nie chwali się, ile działa ten sprzęt na jednym ładowaniu, no też nie oszukujmy się, nie ma tutaj, nie wiadomo jakich energooszczędnych podzespołów. Jednak spokojnie da się na tym laptopie wytrzymać na jednym ładowaniu z 2 godziny, a czasami znacznie dłużej — wszystko zależy od tego, w jakim stopniu będziemy go wykorzystywać. Niestety nie mogę tego laptopa nazwać mobilnym urządzeniem, jednak, mimo że ekran miał 15,6-cala, to i tak był już bardziej mobilnym laptopem niż wiele innych gamingowych urządzeń. Co jeszcze mogę powiedzieć przy tym modelu, to głośniki w nim są poprawne i nie można na nie narzekać.

Acer Nitro 5 (2021)

2. Rozmiar

Wymiary tego komputera wynoszą: 363,4 mm x 255 mm x 23,9 mm. Jak widać, na 15-calowy laptop nie jest on aż tak duży. Oczywiście jest znacznie grubszy, jednak dalej trzeba pamiętać od tego, że jest to gamingowy laptop, na którym możemy pograć sobie w wiele gier, a także wydajnie montować film — chociaż do takich czynności są inne, dedykowane laptopy od Acera. Co ważne, to ten laptop waży ok. 2,20 kg — nie jest to mało, ale też nie jest aż tak dużo. Jest na pewno mniej niż w wielu innych podobnych urządzeniach lub nawet w poprzednich generacjach Nitro 5. Niestety nosząc ten laptop ze sobą w torbie lub plecaku, to po dłuższym czasie podróży będziemy go odczuwać na ramieniu/plecach i nie będzie to wygodne, szczególnie że ładowarka jego jest dosyć duża. Dodatkowo laptop jest duży, więc wygodnie z nim nie usiądziemy w pociągu lub w kawiarni, co innego w domu lub pracy, czyli tam, gdzie będziemy pracować lub grać stacjonarnie.

Acer Nitro 5 (2021)

3. Ekran

Wyświetlacz w tym laptopie jest podstawowy. Oczywiście ma kilka smaczków, czyli odświeżanie ekranu o częstotliwości 144 Hz i technologię ComfyView. Tak poza tym, jest to standardowy wyświetlacz o przekątnej 15-cali i rozdzielczości Full HD. Najważniejsze i tak, że w optymalnej odległości nie widać żadnych poszarpanych krawędzi i pojedynczych pikseli. Co do kolorów, to powiedzieć muszę, że nie ma źle. Czarny jest czarny, a biały jest biały. Przy edycji zdjęć, czy nawet filmów w niczym to nie przeszkadzało i nie mogłem także narzekać podczas przeglądania internetu, czy nawet oglądania filmów/seriali.

Acer Nitro 5 (2021)

4. Klawiatura

Czasami jest mi trudno przyzwyczaić się do klawiatury w laptopach Acera, a to dlatego, że ich skok jest znacznie inny, a także klawisze są według mnie miększe. Dla innych może być to dobra wiadomość, a dla reszty już nie za bardzo. Co ważne, to można przyzwyczaić się nich i spokojnie pisać dłuższe teksty, czy grać — no w końcu do tego jest stworzony ten sprzęt. Laptop jest dużych rozmiarów, więc dzięki temu znalazła się tutaj pełna klawiatura numeryczna. Oczywiście nie brakuje tutaj dużego touchpada, a także podświetlania klawiatury — podświetlenie może się nam przydać, kiedy to używamy komputera wieczorem. Nie mogłem narzekać na nią i jest to ogromny plus, brakowało mi jedynie w tym laptopie skanera odcisków palców lub skanera twarzy do szybkiego i bezpiecznego odblokowania komputera.

Acer Nitro 5 (2021)

Podsumowując

Acer Nitro 5 (2021) nie jest taki drogi, szczególnie jak zobaczymy podzespoły w tym potworze. Jeżeli szukasz wydajnego laptopa, a także chcesz móc czasami odpocząć przy swojej ulubionej grze, to możesz się właśnie zastanowić nad nim. Jeżeli jednak wolisz sprzęt, z którym więcej możesz podróżować i pracować w dowolnym miejscu, to niestety musisz zastanowić się nad innym sprzętem, np. Acer Swift 5.

Acer Nitro 5 (2021)

A co Ty sądzisz o tym komputerze?