Recenzja – Acer Swift 5

Acer Swift 5

W moje ręce wpadł ostatnio najnowszy laptop Acer Swift 5 z roku 2021. Jest to laptop, który nie tylko może poszczycić się elegancją, ale także i wydajnością, którą możemy dobrać i tak pod swoje preferencje. Laptop wygląda jak prawie każdy inny laptop biznesowy do biura, jednak już od razu mogę Wam powiedzieć, że nadaje się on nie tylko do biura. Przeczytać o tym będziecie mogli poniżej.

Na początku mogę Wam powiedzieć, że Acer Swift 5 to bardzo mały i lekki laptop, o którym na pewno marzy wiele osób. Oczywiście nie mówię tutaj o gamerach, a o osobach, które chcą mieć wydajny laptop ze świetną baterią, najlepiej, żeby miał duży ekran (cienkie ramki) i był super lekki. Tak też można opisać właśnie tytułowy laptop, jednak to i tak nie jest wszystko.

  1. Mobilność urządzenia
  2. Rozmiar
  3. Ekran
  4. Klawiatura

1. Mobilność urządzenia

Już od razu mogę Wam powiedzieć, że Swift 5 to świetne mobilne urządzenie. Z procesorem Intel Evo mamy odpowiednią wydajność do pracy, a co za tym idzie, laptop jest cienki i lekki. Dzięki też małym ramkom ekran wydaje nam się duży, więc korzystanie z tego laptopa nie sprawia nam żadnego dyskomfortu. Też jest to laptop z ekranem 14-calowym, ale wielkość ekranu to aż 90% powierzchni — więc już możecie sobie wyobrazić, jak to jest cienkie. Kamerka znalazła się nad ekranem, więc jak widać dla Acera, nie stoi nic na przeszkodzie, aby wykonać elegancki laptop z wielkim ekranem i cienkimi ramkami.

Dzięki technologii Intel Evo laptop waży naprawdę bardzo mało, bo ok. 1 kg. Nie odczujemy go na naszych plecach, czy ramieniu. Mnie się nawet zdarzyło, że zapomniałem o laptopie, że mam go w plecaku — czasami bywa to niebezpieczne. Laptop także jest bardzo cienki, więc nie będzie nam też nieznośnie przeszkadzał w plecaku/torbie. Według producenta Swift 5 powinien także wytrzymywać ok. 17 godzin na jednym ładowaniu, jak to sprawdza się w praktyce? Otóż można zapomnieć o ładowarce, idąc do pracy lub na miasto z laptopem. Przy moim korzystaniu z niego spokojnie wystarczał mi 15/16 godzin, gdzie miałem otwarte dużą ilość przeglądarek, programy do obróbki zdjęć i filmów, a czasami nawet takie programy jak Netflix. Uważam, że jest to naprawdę świetny wynik jak na taki laptop.

Acer Swift 5

2. Rozmiar

Wymiary tego komputera wynoszą: 318,9 mm x 207 mm x 14,95 mm. Jak widać, jest to naprawdę mały i cienki laptop, który spokojnie można zabrać ze sobą w podróż. Dodatkowo przy odchylaniu ekranu robi się nam stopka z zawiasu, więc przy okazji mamy nie tylko wyżej klawiaturę do pisania dłuższych tekstów, ale także mamy zrobioną dodatkową wentylację i nasz laptop nie będzie się aż tak grzał. Acer Swift 5 waży także ok. 1 kg (wszystko zależy jaką wersję sobie kupicie), więc tak jak wspominałem już, jest to bardzo lekki laptop. Ładowarka jego też nie jest zbyt duża i zabierając takiego Acera ze sobą w podróż, nie musimy się martwić, że będzie zajmować nam dużo miejsca.

Laptop jest również na tyle minimalistyczny i stylowy, że przepięknie wygląda czy to w: domu, biurze, kawiarni, pociągu itd. Na pewno wiele osób go polubi, a także wiele osób będzie chciało na nim pracować.

Acer Swift 5

3. Ekran

Jak już wcześniej wspomniałem, ekran w tym laptopie (jak i w każdym nowym Swift 5) został wyposażony w ekran 14-calowy z rozdzielczością Full HD. Dodatkowo ja na testach miałem wersję z ekranem dotykowym, więc ekran błyszczy się niemiłosiernie palcował, ale na szczęście ekran ma na tyle dobrą jasność, że na zewnątrz słońce nam nie przeszkadza. Tak naprawdę nie wiem też, po co mamy tutaj ekran dotykowy, skoro ekranu nawet nie można odgiąć do końca, więc według mnie jest to tylko bajer, a nawet dodatek jak chcemy coś kliknąć na szybko. Oczywiście jak też przystało na Acera, to mamy tutaj 100% sRGB, więc kolory reprezentowane przez ten ekran są naprawdę świetne i bardzo dobrze pracowało mi się na tym laptopie przy edycji filmów, czy nawet zdjęć.

Wspomnę jeszcze też raz, że wyświetlacz to aż 90% powierzchni, więc dzięki temu praca na tym laptopie staje się o tyle przyjemniejsza, że zapominamy o ramkach i wtapiamy się w ekran — nic nas nie rozprasza i nie przeszkadza. Przy korzystaniu też z kilku ekranów też nie będziemy mieli aż takiej wielkiej luki.

Acer Swift 5

4. Klawiatura

Klawiatura w urządzeniach Acera nie jest zła, chociaż jak dla mnie skok klawiszy jest całkiem inny niż u innych producentów, więc przy testach sprzętów od tego producenta trzeba się przestawić na ich klawiaturę. Oczywiście nie brakuje nam w tym modelu podświetlanej klawiatury, czy także dużego TouchPada. Pod klawiaturą znajduje się także czytnik linii papilarnych, więc mamy możliwość bezpiecznego dostawiania się do naszego komputera i mamy pewność, że nikt niepożądany do niego nie wejdzie.

Podczas pisania dłuższych tekstów nie odczuwałem żadnego dyskomfortu, pracując właśnie na tym sprzęcie, a także dzięki stopce, która podnosi nam trochę laptopa (a właściwie to klawiaturę), pracuje się jeszcze lepiej.

Acer Swift 5

Podsumowując

Acer Swift 5 aż tak drogim laptopem nie jest, oczywiście to też wszystko będzie zależało od tego, jaką wersję laptopa sobie kupimy i wybierzemy. Laptop sam w sobie jest bardzo ładny, elegancki i minimalistyczny. Świetnie wytrzymuje na baterii, a także jest wydajny. Więc nie potrzebujemy niczego więcej. Jeżeli zastanawiasz się nad nowym laptopem, to możesz właśnie spojrzeć się za tym Acerem.

Acer Swift 5

A co Ty sądzisz o tym komputerze?