Recenzja – Philips 245B1

Philips 245B1

Od jakieś czasu mam przyjemność testować monitor 245B1 od Philipsa. Monitor przeznaczony głównie do pracy biurowej. Ja wykorzystywałem go nie tylko do pracy, ale również do oglądanie filmów czy seriali. Zapraszam Was do recenzji tego monitora.

  1. Specyfikacja
  2. Konstrukcja
  3. Rozdzielczość i kolory
  4. Możliwości

1. Specyfikacja

Philips 245B1 to 24-calowy monitor o rozdzielczości 2560 × 1440 oraz o odświeżaniu 75 Hz. Format obrazu to oczywiście 16:9. Wymiary tego monitora z podstawką to: 540 × 501 × 205 mm.

Producent wyposażył ten monitor w porty:

  • DVI-D,
  • DisplayPort 1.2,
  • HDMI 1.4,
  • USB-B – służący zrobieniu z tego monitora huba,
  • 4x USB 3.2, jeden z nich z funkcją szybkiego ładowania,
  • Wyjście słuchawkowe.

Dodatkowo ten monitor posiada 2 głośniki, o których opowiem za chwile.

Philips 245B1

2. Konstrukcja

Philips 245B1 jest w całości wykonany z plastiku. Plastik ten jest szczotkowany, co dodaje temu monitorowi eleganckiego wyglądu.

Z przodu ekran tego monitora nie ma praktycznie ramek, co powoduje, że ten monitor wydaje się większy, niż jest naprawdę. W pracy czy oglądaniu filmów bardzo dużo daje ten brak ramek. Jedyna duża ramka jest na dole, gdzie znajduje się logo producenta, obok którego znajduje się PowerSensor (o którym za chwile), bliżej prawej krawędzi przyciski do obsługi monitora, oraz dioda zasilania. Ekran jest pokryty powłoką przeciwodblaskową.

Z tyłu monitor posiada wszystkie podane przeze mnie wyżej porty, oprócz 2 USB, które znajdują się u boku. Od góry monitora znajdują się 2 wspomniane wyżej przeze mnie głośniki.

Podstawka monitora jest bardzo stabilna oraz szeroka. Sama podstawka daje możliwość obracania monitora oraz sam uchwyt monitora pozwala na regulację jego wysokości i kąta nachylenia. Dodatkowo możemy ten monitor obrócić do pozycji w pionie, co może przydać się osobą piszącym długie teksty, lub programującym.

Philips 245B1

3. Rozdzielczość i kolory

Jak już wspominałem, Philips 245B1 posiada rozdzielczość 2560 × 1440 oraz odświeżanie matrycy 75 Hz. Czas reakcji to 4ms.

Producent chwali się niezwykle czystym ekranem w rozdzielczości Quad HD (2560 × 1440). Czy naprawdę jest on taki czysty? Ja podczas testów tego monitora nie zauważyłem jakiś, że tak to nazwę skaz. Obraz emitowany przez ekran tego monitora jest naprawdę czysty oraz przyjemnie się na niego patrzy. Kolory ekranu tego monitora, również są dobre. Po białym widać, że jest biały, a po czarnym, że czarny.

Rozmiar tego monitora jest idealny do pracy na aplikacjach firmowych oraz biurowych. Wszystko idealnie się na nim mieści i nawet jak otworzymy kilka okien naraz i dobrze je rozstawimy na ekranie, to wszystko nadal jest czytelne i da się z nich korzystać. Filmy w wolnym czasie również dobrze się ogląda. Podczas pracy czy to oglądania filmów, bardzo dużo daje brak ramek wokół ekranu.

Philips 245B1

4. Możliwości

Najważniejszą funkcją tego monitora jest PowerSensor, który wykrywa czy aktualnie siedzimy przy monitorze, jeśli nie to obniża jasność monitora, aż do momentu, gdy czujnik wykryje naszą obecność. Działa to bardzo dobrze i w chwilach, gdy odchodziłem od komputera, monitor nie marnował energii, tylko się przyciemniał i w momencie mojego ponownego przyjścia z powrotem się rozjaśniał.

Kolejną dobrą funkcją tego monitora jest Technologia LightSensor, która wykorzystuje inteligentny czujnik do regulacji jasności obrazu w zależności od warunków oświetleniowych panujących w pomieszczeniu.

Monitor ten posiada również tryb LowBlue, który powoduje, że praca na tym monitorze jest znacznie zdrowsza dla naszych oczu.

Wspominałem już o głośnikach w tym monitorze, posiada on 2 o mocy 2W. Jakość tych głośników jest w miarę. Jak bym nie musiał, to bym z nich nie korzystał – tak traktuje te głośniki. Są fajnym dodatkiem. Traktowałbym je, jako zapasową opcję w przypadku braku innej opcji odtwarzania dźwięku. Dźwięk jest dość płytki i niezbyt głośny.

Philips 245B1

Podsumowując

Podczas testów Philips 245B1 korzystało mi się z niego przyjemnie. Podczas pracy czy to odpoczynku, spełniał wszystkie moje wymagania. Opcja PowerSensor to główny powód, dla którego polecałbym ten monitor innym. Funkcja ta pozwoli naprawdę oszczędzić sporo energii, a to przy tym idzie pieniędzy. Monitor jest dobrze wykonany, obraz jest też dobry, a do tego posiada kilka naprawdę dobrych funkcji. Gorąco polecam.

Philips 245B1

Co myślisz o monitorze?