Recenzja – AOC CU34G2X

AOC CU34G2X

Cześć, ostatnio trafił do mnie na testy monitor od AOC, chodzi konkretnie o AOC CU34G2X. Jest to monitor przeznaczony głównie dla graczy. Ja przetestowałem go nie tylko pod względem grania, ale również jak się na nim pracuje oraz ogląda filmy i seriale. Zapraszam do recenzji.

  1. Specyfikacja
  2. Konstrukcja
  3. Rozdzielczość i kolory
  4. Możliwości

1. Specyfikacja

AOC wyposażył ten monitor w porty:

  • 2x HDMI 2.0
  • 1x DisplayPort 1.2
  • 1x DisplayPort 1.4
  • 4x USB 3.0
  • 1x USB typ B
  • Wyjście audio (3,5 mm)

Monitorowi AOC CU34G2X niestety brakuje starszych portów do podłączenia trochę bardziej leciwych komputerów, ale nie ma, co się dziwić skoro sam w sobie oferuje takich możliwości, których nawet już HDMI nie osiągniemy. Miłym dodatkiem jest taka ilość USB, dzięki którym jeśli podłączymy monitor poprzez USB typu B do komputera mamy do dyspozycji parę USB więcej.

AOC CU34G2X

2. Konstrukcja

AOC CU34G2X został wykonany z ładnego matowego plastiku. Z tyłu oprócz logo AOC i kratek wentylacyjnych mamy mocowanie na podstawkę oraz wszystkie porty. Sam monitor wraz z podstawką w większości jest zrobiony z czarnego plastiku i posiada czerwone wstawki. Kurz na tym monitorze nie jest bardzo zauważalny, więc nie wymaga on codziennego wycierania.

Ten monitor jest zakrzywiony i posiada nieduże ramki, choć mogły być trochę cieńsze. Nie należy on do lekkich monitorów, ponieważ waży on lekko ponad 8 kg, ale kto, na co dzień chodzi z monitorem pod pachą. Wydaje mi się, że jego waga jest raczej plusem, przynajmniej stabilnie stoi na biurku.

Jeśli mowa o stabilności to podstawka tego monitora jest bardzo dobrze zrobiona. Na biurku nie zajmuje ona dużo miejsca, co jest plusem, a do tego stabilnie trzyma nasz monitor na biurku. AOC możemy obracać w poziomie bez konieczności jego podnoszenia. Oczywiście sam monitor możemy regulować góra/dół oraz ustawiać jego kąt. Nie mamy tutaj możliwości obracania go w pionie, ale nie ma, co się dziwić skoro sam ekran jest wygięty (mogłoby to dziwnie wyglądać i źle by się z niego korzystało).

AOC CU34G2X

3. Rozdzielczość i kolory

AOC CU34G2X to dość spory monitor, a to, dlatego, że posiada on 34-calowy wygięty ekran o rozdzielczości 3440 × 1440. Proporcje tego ekranu to 21:9. Częstotliwość odświeżania tego monitora to 144 Hz, ale tylko po podłączeniu przez DisplayPort. Ja niestety nie posiadam aktualnie urządzenia z tym portem, więc nie mogłem przetestować, jak on działa na tej częstotliwości odświeżania. Czas odpowiedzi tego monitora to 1 ms.

Dzięki rozdzielczości oraz wielkości samego ekranu korzystało się z niego bardzo dobrze. Obraz wyświetlany przez niego był ładny. Kolory są żywe i jasne, a co do jasności to sam monitor jest naprawdę jasny. Ja nie umiałem z niego korzystać na 100% jasności i korzystałem z 50%.

Rozmiar monitora pozwala pracować na nim na kilku oknach naraz bez jakichkolwiek problemów. Przez to, że jest on zagięty, mamy wrażenie, że on nas otacza i przyjemniej się z niego pracuje. W gry na tak dużym ekranie, jak możecie się już domyślać, grało mi się przyjemnie. Widziałem wszystko w bardzo dobrej jakości, a do tego nie miałem takiego ścisku na ekranie. Co do oglądania filmów i seriali to też bardzo przyjemnie się je oglądało, choć nie każdy film i serial obsługuje format 21:9 i często mamy po bokach duże czarne paski, ale nie przeszkadza to za bardzo.

AOC CU34G2X

4. Możliwości

Jak już pisałem, ten monitor ma możliwość wyświetlania obrazu z częstotliwością odświeżania 144 Hz i z czasem odpowiedzi 1 ms. Jest to bardzo ważne dla każdego gracza. Jeśli jednak chcemy mieć taką częstotliwość odświeżania, nasz komputer musi posiadać DisplayPort.

AOC CU34G2X posiada FreeSync. Jest to technologia od AMD, która zapewnia synchronizację częstotliwości odświeżania karty graficznej i monitora, a to gwarantuje płynną rozgrywkę.

Sam monitor posiada bardzo dużo ustawień, dzięki którym każdy może sobie ustawić ten monitor pod swoje preferencje.

Można w tym AOC włączyć różne tryby gry i jak je włączymy to w zależności czy wybierzemy Wyścigi lub FPS albo jakiś inny, to monitor zmienia kolory od dany tryb.

AOC CU34G2X

Podsumowując

Monitor AOC CU34G2X jest przeznaczony dla bardzo wymagających graczy. Moim zdaniem zadowoli on każdego gracza, nawet właśnie tych najbardziej wymagających. Jeśli ktoś chciałby go mieć do pracy. to też będzie z niego zadowolony, ponieważ ten monitor jest duży i jak już pisałem, pozwala na uruchomienie parę programów na raz na jednym ekranie. Bardzo przyjemnie mi się z niego korzystało i polecam go każdemu, ale w szczególności graczom (bo do nich głównie jest on kierowany).

AOC CU34G2X

Co myślisz o monitorze?