Recenzja czujników Netatmo

Jakiś czas temu dostałem na testy Inteligentną Stację Pogodową oraz Inteligentny Czujnik Jakości Powietrza w Pomieszczeniach od firmy Netatmo. Postanowiłem sprawdzić, czy taki zestaw może się przydać w naszym home office. Już teraz chyba mogę powiedzieć, że na pewno każdy chce wiedzieć, czy pracuje w odpowiednich dla siebie warunkach. Warto wiedzieć, czy jakość powietrza w pokoju, w którym pracujemy, jest dobra i czy temperatura nie jest za niska lub za wysoka, a często jak człowiek jest w ferworze pracy, to może nie zauważyć, że jest mu zimno lub gorąco. Po szczegóły zapraszam do dalszej części recenzji.

  1. Wykonanie
  2. Inteligentna Stacja Pogodowa
  3. Inteligentny Czujnik Jakości Powietrza w Pomieszczeniach

1. Wykonanie

Inteligentna Stacja Pogodowa:

W zestawie oprócz samej stacji pogodowej, którą umieszczamy w domu, dostajemy jeszcze zewnętrzny czujnik, który należy umieścić, jak nazwa wskazuje na zewnątrz. Do zestawu dostajemy oprócz tych dwóch modułów także zasilacz z wyjściem micro USB, zestaw do montażu zewnętrznego czujnika oraz 2 baterie AAA, które należy umieścić w zewnętrznym module.

Oba moduły są wykonane ze srebrnego aluminium i są odporne na promieniowanie UV. Oba moduły mają kształt walca. Wymiary modułu wewnętrznego to 45 × 45 × 155 mm, a modułu zewnętrznego to 45 × 45 × 105 mm.

Moduł wewnętrzny od góry posiada dotykowy guzik. Z przodu posiada podłużny pasek światła, który podświetla się po dotknięciu góry modułu. Z tyłu znajduje się tylko gniazdo micro USB.

Moduł zewnętrzny posiada tylko z przodu taki sam podłużny pasek jak jego większy brat, ale w tym module nie ma żadnych opcji świecenia.

Inteligentnego Czujnika Jakości Powietrza w Pomieszczeniach:

W zestawie znajduje się sam czujnik oraz zasilacz micro USB. Czujnik jakości powietrza tak jak w przypadku stacji pogodowej został wykonany z aluminium, ale w tym przypadku ma kolor Rose Gold. Wymiary ma takie same jak czujnik wewnętrzny stacji pogodowej.

Tak jak wewnętrzny moduł stacji pogodowej od góry posiada dotykowy guzik, a z przodu posiada podłużny pasek światła, który podświetla się po dotknięciu góry czujnika. Czujnik jest przeznaczony tylko do używania go w pomieszczeniach. Z tyłu znajduje się tylko gniazdo micro USB.

2. Inteligentna Stacja Pogodowa

Czujnik wewnętrzny stacji pogodowej Netatmo ma możliwość mierzenia w naszym domu temperatury powietrza, wilgotności, jakości powietrza oraz mierzy poziom dźwięku. Natomiast zewnętrzny czujnik ma możliwość mierzenia na zewnątrz temperatury, poziomu wilgotności, jakości powietrza, ciśnienia atmosferycznego oraz pokazuje, jaka jest pogoda na zewnątrz.

Moduł wewnętrzny poprzez światło z przodu pokazuje, jakiej jakości mamy powietrze w domu. Używa do tego 3 kolorów: Zielone – Bardzo dobre, Żółte – Średnie, Czerwone – Ostrzeżenie.

Stacja działa w takich zakresach:

  • W pomieszczeniu temperatura od 0°C do 50°C.
  • Na zewnątrz temperatura od -40°C do 65°C.
  • Wilgotność w obu modułach 0% do 100%.
  • Barometr od 260 do 1260 mbarów.
  • Wewnętrzny czujnik CO2 0 do 5000 ppm.
  • Miernik poziomu dźwięku od 35 do 120 dB

Moduł zewnętrzny, jako jedyny możemy otworzyć. W środku mamy 2 śruby, po ich odkręceniu mamy miejsce na baterie, które są niezbędne do działania czujnika.

Stacja pogodowa łączy się z naszą siecią poprzez WiFi. Oczywiście do obsługi całej stacji pogodowej oraz do wglądu danych z naszych modułów mamy aplikację mobilną. W aplikacji mamy wgląd do wszystkich danych z modułu wewnętrznego oraz zewnętrznego. Możemy zobaczyć wykresy, w jaki sposób na przestrzeni czasu zmieniały się różne czynniki, jakie mierzy ta stacja pogodowa. W aplikacji możemy też zobaczyć dane od innych posiadaczy stacji pogodowej Netatmo w naszej okolicy.

Do tej stacji pogodowej możemy podłączyć 3 dodatkowe moduły wewnętrzne, 1 Deszczomierz oraz 1 Wiatromierz.

Stacja pogodowa od Netatmo sprawdziła się u mnie bardzo dobrze. Ładnie wyglądała na mojej półce, a do tego dane, jakie pokazywała były jak najbardziej poprawne. Lepiej jest jednak spojrzeć na dane z naszego czujnika niż na ogólną pogodę, żeby wiedzieć, jak się ubrać. Fajnie też wiedzieć, czy nie mamy przypadkiem za zimno w domu i czy nie należy zwiększyć ogrzewania. Jedyny problem to cena. Sprzęt moim zdaniem jest bardzo drogi.

3. Inteligentny Czujnik Jakości Powietrza w Pomieszczeniach

Czujnik jakości powietrza w pomieszczeniach od Netatmo swoim działaniem bardzo przypomina Stację Pogodową. Także pokazuje temperaturę, wilgotność, jakość powietrza oraz poziom dźwięku w naszym pomieszczeniu. Ma główny nacisk, jak nazwa wskazuje na badanie jakości powietrza w naszym domu. Jest to opcja dla osób, które chcą wiedzieć, jakie mają warunki w domu, a niekoniecznie interesuje ich pogoda na zewnątrz.

Tak samo, jak w stacji pogodowej światło, które jest z przodu urządzenia, wskazuje jakość powietrza w naszym pomieszczeniu. Opis kolorów opisałem wyżej.

Zakresy pracy czujników są też takie same jak w stacji pogodowej.

Czujnik jakości powietrza od Netatmo łączy się również tylko przez WiFi. Główną różnicą między tymi dwoma urządzeniami jest aplikacja mobilna. Czujnik jakości powietrza ma inną aplikację, która wyświetla wszystkie dane, jakie mierzy ten czujnik i pisze czy osiągana wartość jest dobra. W aplikacji też mamy wgląd do wykresów jak w przypadku stacji pogodowej.

Inteligentny Czujnik Jakości Powietrza w Pomieszczeniach od Netatmo spisywał się równie dobrze, co stacja pogodowa. Działaniem te urządzenia są bardzo podobne. Czujnik jakości powietrza jest dla osób, którym nie potrzeba tak dużo informacji o pogodzie. W tym przypadku też cena jest jedynym minusem tego urządzenia.

Podsumowanie

Oba czujniki spisały się u mnie bardzo dobrze oraz oba dają podobne dane. Jednak stacja pogodowa jest dla ludzi, których bardziej interesuje pogoda na zewnątrz, a przy okazji też warunki, jakie mają w domu. Natomiast Czujnik Jakości Powietrza jest dla ludzi, którym tylko potrzebne są dane z naszego domu. Szkoda, że producent do każdego z tych urządzeń zrobił osobną aplikację. Mógł połączyć to w jednej aplikacji, skoro oba czujniki dają podobne informacje. Jeśli ktoś ma większy budżet na tego typu sprzęt, to gorąco polecam w zależności też jakiej ilości informacji potrzebujemy.

Co sądzicie o tych czujnikach?