Fototest – Motorola Moto G9 Play

Motorola Moto G9 Play

Ostatnio na testy otrzymałem telefon Motorola Moto G9 Play. Jest to kolejny przedstawiciel serii Moto G9, jednak jest to najtańszy model z tej serii. Więc jak sprawdzają się aparaty w tym modelu? Przekonacie się o tym poniżej. Na początku powiem tylko, że seria Moto G8 bardzo mocno mnie zaskoczyła, więc czy mogę to samo powiedzieć o serii G9? Owszem, Moto G9 Plus bardzo mi przypadła do gustu, ale czy Moto G9 Play także? Zobaczcie.

Film jest w trakcie przygotowania.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Motorola Moto G9 Play

Motorola wyposażyła ten telefon w cztery aparaty:

 • Tył:
  • 48 Mpx f/1.7
  • 2 Mpx f/2.4 — do głębi ostrości
  • 2 Mpx f/2.4 — makro
 • Przód:
  • 8 Mpx f/2.2

2. Pochmurna pogoda

Podczas pochmurnej pogody zdjęcia nie wychodzą źle. Jakość i szczegółowość zdjęć jest naprawdę dobra. Jedynie, do czego można się przyczepić, to do jasności zdjęć, która nie jest najlepsza oraz do balansu bieli, który nie najlepiej radzi sobie w takim oświetleniu. Oczywiście mamy tutaj automatyczny HDR i sztuczną inteligencję od Moto. Co do automatycznego HDR, to sprawdza się on w miarę dobrze, ale no liczyłem na to, że będzie tak samo super, jak przy innych Motorolach. Przynajmniej sztuczna inteligencja działa tak, jak powinna, więc na ten aspekt nie można narzekać.

Pochmurna pogoda - Motorola Moto G9 Play

Pochmurna pogoda - Motorola Moto G9 Play

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia podczas słonecznej pogody wychodzą znacznie lepiej niż przy odrobinie gorszych warunkach oświetleniowych. Jakość i szczegółowość zdjęć jest dobra, a nawet kolory są o wiele lepsze — przynajmniej widać, że balans bieli tutaj radzi sobie znacznie lepiej. W takim oświetleniu HDR radzi sobie znacznie lepiej i dzięki temu rozpiętość tonalna jest taka, jaka powinna być. Co ważne, to przy takim oświetleniu momentami zdjęcia mogą mieć naprawdę świetną dynamikę i za to trzeba naprawdę pochwalić Motorolę. Spokojnie ten telefon można zabierać ze sobą w podróż, chociaż szkoda, że nie mamy tutaj szerokiego kąta.

Słoneczna pogoda - Motorola Moto G9 Play

Słoneczna pogoda - Motorola Moto G9 Play

4. Zdjęcia makro

Motorola wyposażyła ten telefon w dedykowany aparat makro, który ma matrycę 2 Mpx i nie można nim wykonać dobrych zdjęć — więc nie polecam z niego korzystać. Głównym aparatem spokojnie wykonamy ładne tego typu zdjęcia, nawet z ładną głębią ostrości — jak na telefon za ok. 600 zł, to mamy tutaj bardzo jasną przesłonę. Oczywiście mamy tutaj tryb portretowy i przy bardzo dobrym oświetleniu wykonamy ładne portrety, a nawet artystyczne zdjęcia z rozmytym tłem. Co ważne, to przez sztuczną inteligencję kolory są poprawne i nie można na nie narzekać. Dodać jeszcze muszę, że trzeba czasami uważać z autofocusem, aby dobrze wyostrzył.

Zdjęcia makro - Motorola Moto G9 Play

Zdjęcia makro - Motorola Moto G9 Play

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Jak sprawdza się aparat przy zdjęciach w pomieszczeniach? Przyznać mogę, że przy naturalnym oświetleniu nie jest źle i można spokojnie wykonać ładne zdjęcia (czasami). Przynajmniej jakość jest dobra, kolory także, a autofocus nie zawodzi. Przy sztucznym oświetleniu również nie jest źle i nawet tutaj balans bieli działa tak jak powinien, nie można na to narzekać. Co jest i tak najważniejsze, to krawędzie zdjęć są niestety poszarpane i odrobinę rozmazane — tutaj Motorola nad tym nie popracowała.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Motorola Moto G9 Play

Zdjęcia w pomieszczeniu - Motorola Moto G9 Play

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym urządzeniu nie za bardzo dobrze sobie radzi w średnich warunkach oświetleniowych. Jakość zdjęć wtedy nie jest najlepsza, ale owszem zdjęcia w lepszych warunkach oświetleniowych są wtedy bardziej szczegółowe i jakość też jest lepsza. Niby możemy wykonać jasne zdjęcia w takich warunkach oświetleniowych, ale nie będą one za dobre. Więc polecam tym telefonem wykonywać zdjęcia w tych lepszych warunkach oświetleniowych, aby się nad tym nie zawieźć.

Przednia kamerka - Motorola Moto G9 Play

7. Zdjęcia nocne

Motorola pokazała już, że jej tryb bardzo dobrze sobie radzi ze zdjęciami nocnymi. Więc jak radzi sobie Moto G9 Play w takich warunkach oświetleniowych? W trybie nocnym możemy wykonać nawet jasne zdjęcia, które będą może miały dużą ilość szumów i ziarna, ale na szczęście są one na tyle jasne, aby spokojnie je wrzucać na media społecznościowe. W trybie nocnym wykonamy o wiele jaśniejsze zdjęcie, które może aż zaszokować, że zostało ono zrobione telefonem za ok. 600 zł. Oczywiście możemy w tym telefonie skorzystać z trybu profesjonalnego, w którym to wyciągniemy znacznie lepsze zdjęcia — ale trzeba umieć korzystać z takiego trybu. Nie mniej polecam korzystać z trybu nocnego, bo dzięki niemu możemy wykonać super jasne zdjęcia.

Zdjęcia nocne - Motorola Moto G9 Play

Zdjęcia nocne - Motorola Moto G9 Play

8. Próbka nagrania

Motorola Moto G9 Play ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD. Oczywiście możemy w takiej rozdzielczości włączyć stabilizację obrazu, która sprawdza się dosyć dobrze. Co do samych filmów, to przyznać muszę, że tą Motorolą możemy nagrać ładne filmy, ale tylko z włączoną stabilizacją. Rzadko się zdarza, że telefonem za ok. 600 zł możemy wykonać ładne filmy naszej codzienności, a Moto G9 Play to się udaje — nawet kolory i ekspozycja jest poprawna.

Podsumowując

Motorola Moto G9 Play

Motorola Moto G9 Play jest tanim telefonem, ale czy opłaca się go kupować? Motka spisała się u mnie bardzo dobrze, sądziłem, że będzie gorzej, a spotkało mnie bardzo miłe zaskoczenie. Szczególnie zaskoczył mnie główny aparat, że można nim wykonać momentami naprawdę świetne zdjęcia — ale to jak będzie idealne oświetlenie. Ogólnie mogę polecić ten telefon każdemu, oczywiście najbardziej osobom, które nie mają wysokiego budżetu na nowy telefonu, a chcą mieć nawet ładne pamiątki np. z wakacji.

Zdjęcia wykonane Motorolą Moto G9 Play -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?