Recenzja – iRobot Roomba Combo

iRobot Combo

Za oknem zrobiło się cieplej, a więc pora na wiosenne porządki. Warto przy sprzątaniu domu mieć wiernego kompana, który nam w tym pomoże i nigdy nie odmówi. Tak więc robot sprzątający sprawdzi się w tej roli idealnie, grzecznie wypełni powierzone mu zadanie i bez mrugnięcia okiem wykona za nas większość pracy. Jak w tej roli sprawdziła się Roomba Combo? Przekonajcie się w dalszej części recenzji.

  1. Wykonanie
  2. Moje wrażenia

1. Wykonanie

iRobot Roomba Combo to robot sprzątający, który posiada także funkcję mopa, a więc oprócz odkurzenia podłogi, jest w stanie także usunąć część zabrudzeń. Średnica urządzenia to 35,1 cm, wysokość to zaledwie 7,9 cm, a waga to 3,2 kg. Oprócz samego robota, w opakowaniu znajdziemy także: stację ładującą wraz z przewodem, dodatkowy filtr, dodatkową nakładkę mopującą z mikrofibry, 2 dodatkowe szczotki boczne. Jeżeli chodzi o sterowanie robotem, możemy to robić dzięki przyciskowi umiejscowionemu na wierzchniej części urządzenia, ale pełny dostęp do wszystkich opcji uzyskujemy dopiero w momencie zainstalowania aplikacji iRobot. Z poziomu aplikacji możemy zarządzać trybami pracy urządzenia, dostosować zużycie wody podczas mopowania, czy ustawić harmonogram pracy. Możemy także w dowolnym momencie uruchomić sprzątanie, nawet gdy nie ma nas w domu. Robot posiada 2 tryby sprzątania: pełne, w którym robot czyści całą powierzchnie pomieszczenia, w którym się znajduje, oraz miejscowe, gdzie czyści tylko najbliższy obszar wokół siebie. Gdy podniesiemy pokrywę wierzchnią robota, zobaczymy pojemnik na kurz, który w łatwy sposób możemy zdemontować i opróżnić. Oprócz tego znajdziemy także włącznik, przycisk do zresetowania robota, oraz drobne narzędzi, które znacznie ułatwi konserwację szczotki głównej urządzenia. W tylnej części robota znajdziemy także pojemnik na wodę wraz z wkładem mopującym. Pojemnik jest zabezpieczony zatrzaskiem — wystarczy nacisnąć przycisk, by w łatwy sposób zdemontować pojemnik i uzupełnić wodę.

iRobot Combo

2. Moje wrażenia

iRobot Combo

Co do moich wrażeń z użytkowania iRobot Roomba Combo, to zdecydowanie jest to urządzenie, które świetnie radzi sobie z usuwaniem zabrudzeń, ale posiada kilka istotnych wad. Trzeba przyznać, że robot świetnie radzi sobie z usuwaniem brudu i w tej kwestii jest świetny. Szczotki dokładnie radzą sobie z różnego rodzaju zabrudzeniami i dokładnie czyszczą przestrzeń. Nawet na dywanie robot dobrze radzi sobie z usuwanie brudu i tego nie można mu odmówić. Mopowanie również działa tak jak powinno i jest dużym ułatwieniem, gdy chcemy wyczyścić i odświeżyć podłogę w naszym domu. Wystarczy odpowiednio dostosować dozowanie wody, a robot zrobi całą robotę za nas. Oczywiście trzeba pamiętać, że mopowanie nie będzie ani trochę skuteczne w przypadku większych i bardziej złożonych zabrudzeń, ale do codziennego odświeżenia podłogi sprawdza się idealnie. Jedynym minusem, jaki zaobserwowałem podczas korzystania z Roomba Combo, jest fakt, iż średnio radzi sobie z wjeżdżaniem na dywany. Kilkukrotnie robot miał problem z wjechaniem na dywan, przez co ominął część powierzchni, którą powinien wyczyścić. Zdarzyło mi się również, iż robot kilka razy zawiesił się, gdyż utknął w przestrzeni około 10 centymetrów między brzegiem dywanu a ścianą. Musiałem wtedy interweniować i ratować mojego małego kompana z opresji.

iRobot Combo

Podsumowując

iRobot Combo

Robot świetnie radzi sobie z czyszczeniem, pierwszorzędnie odkurza i mopuje powierzchnie. Równie dobrze radzi sobie z odkurzaniem dywanów, szczotka urządzenia bardzo dobrze wyciąga zanieczyszczenia z włókien dywanu. Problem pojawia się, gdy trzeba się na ten dywan dostać, wtedy mogą pojawić się komplikacje. Oczywiście zależy to również od typu dywanu i wiadome jest, że skuteczność robota, jest od tego zależna. A więc jeżeli chodzi o wszelkiego rodzaju drobne progi, to robot nie radzi sobie z tym najlepiej i może przez to zawiesić się, lub ominąć drobny fragment podłoża. Co do jego skuteczności usuwania brudu na płaskich powierzchniach, nie mam natomiast zastrzeżeń. Dobrze wyciąga bród nawet z trudno dostępnych miejsc dzięki dwóm szczotkom. Jeżeli w waszym domu nie ma zbyt wielu progów, to z pewnością będziecie zadowoleni z tego urządzenia.

Co sądzisz o tym odkurzaczu?