Recenzja – Lenovo Legion Y540

Lenovo Legion Y540

Jakiś czas temu dotarł do mnie laptop Lenovo Legion Y540. Jest to jeden z nowszych modeli serii Legion. Już raz miałem przyjemność testować dla Was poprzedni model, czyli Legion Y530. Nie był to super mobilny laptop, ponieważ seria Legion jest przeznaczona do grania. Jednak czy Legion Y540 spełniał moje oczekiwania w pracy? Poniżej będziecie mogli się tego przekonać.

Na samym początku chciałbym powiedzieć, że design modelu Y530 i Y540 nie różni się prawie niczym. Są drobne różnice i osoby, które znają się na tym na pewno, zauważą je na samym początku. Co jednak i tak zaciekawiło mnie w tym modelu, to bardzo cienkie ramki wokół ekranu i według mnie został wykonany z lepszego plastiku – mogę się mylić, ale na Y540 zostawało mniej odcisków palców, niż na Y530. No dobrze, ale czy ten model Legiona może nosić miano mobilnego urządzenia? Przekonacie się o tym poniżej.

  1. Mobilność urządzenia
  2. Rozmiar
  3. Ekran
  4. Klawiatura

1. Mobilność urządzenia

Lenovo Legion Y540 testowany przeze mnie miał 15,6-cala. W ofercie producenta możecie znaleźć jeszcze jeden, większy model – 17-cali. Jak dla mnie 17-cali to już jest za dużo, dlatego na testy otrzymałem wersję 15,6-cali i jest to już taki maksimum dla mnie, jeżeli chodzi o laptopa. Większe sprzęty zaliczam już jako stacje robocze, których nie ruszam z domu. Chyba się zgodzicie ze mną, że ciężko byłoby wychodzić na centrum/do biura/do znajomych z tak wielkim 17-calowym laptopem. To nawet byłoby niewygodne. Na całe szczęście laptop waży od 2,3 kg (zależy od specyfikacji) – nie jest, to może najmniej, ale też przynajmniej nie jest to ciężki sprzęt. W plecaku/torbie go poczujemy, ale nie będzie nam to doskwierać w dużym stopniu.

Laptopy gamingowe z reguły nie wytrzymują długo na jednym ładowaniu. Legion Y530 wytrzymywał mi około 2 godzin na jednym ładowaniu. Y540 według producenta powinien wytrzymywać do 5 godzin na jednym ładowaniu. Jak mi ten model wytrzymał na jednym ładowaniu? Bywało to różnie, bo to wszystko zależało od jego obciążenia, ale od razu mogę powiedzieć, że spokojnie wytrzymywał mi 4-5 godzin. Jest to naprawdę dużo, patrząc na to, jakie podzespoły posiada ten laptop. Mimo wszystko ten model może nosić miano mobilnego sprzętu, bo sam go brałem nie raz ze sobą i spokojnie wystarczała mi bateria, a kiedy mocniej z niego korzystałem to miałem przy sobie ładowarkę. Szkoda, że Lenovo nie pokusiło się o zrobienie tego modelu jeszcze trochę mniejszego, aby można byłoby go wszędzie zabierać.

Lenovo Legion Y540

2. Rozmiar

Wymiary tego komputera wynoszą: 365 mm x 260 mm x 25,9 mm. Nie jest to mało, ale też na całe szczęście nie jest to dużo. Ta wielkość jest już na pograniczu i mimo tego, że nie wszędzie się nam ten komputer zmieści i nie wszędzie będziemy mogli z niego korzystać (pociąg, mała kawiarenka), to i tak możemy go zabierać ze sobą, bo spokojnie się zmieści do plecaka lub torby. Jego ładowarka jest duża, ale myślę, że jak zabieramy już taki sprzęt ze sobą, to piszemy się na wszystko. Nie da się też ukryć, że jest to laptop, który będzie więcej leżał na biurku, niż będziemy go nosić ze sobą. Branie go ze sobą to taka dodatkowa opcja.

Przynajmniej dzięki temu, że ten laptop nie jest za cienki i mały, to mamy dużo portów i możemy do tego Legiona podłączyć większą ilość rzeczy niż do takiego nowszego ultrabooka lub innego laptopa. Dodatkowo powiem, że w domu lub w biurze bardzo ładnie wygląda ten model i na pewno wiele osób to doceni.

Lenovo Legion Y540

3. Ekran

Legion Y540 ma matrycę 15,6-calową, gdzie jego rozdzielczość wynosi 1920 × 1080, czyli Full HD. Niektórzy mogli by powiedzieć, że ta rozdzielczość na taki ekran IPS to już za mało. Z jednej strony mogę się zgodzić, bo tak naprawdę podzespoły w tym modelu pozwalałby spokojnie uciągnąć rozdzielczość 2K, a nawet 4K. Jednak pamiętajmy, że to by podniosło cenę tego sprzętu (która i tak nie jest mała). Dodatkowo z wyższą rozdzielczością wiąże się większy pobór mocy. Czyli bateria, która wytrzymuje 4-5 godzin, już by tyle nie trzymała i mogłoby to wypaść tak, że na baterii mogłoby mieć wynik podobny do Y530 – a ten wynik nawet jak na laptop gamingowy nie jest satysfakcjonujący.

Co do kolorów, to muszę przyznać, że nie ma źle. Nie ma może rewelacji, że nam szczęka opadnie, ale na szczęście nie ma też tak, że kolory są błędnie pokazywane. Przy mojej codziennej pracy nad zdjęciami, blogiem itd., nie widziałem żadnej różnicy i mogę pochwalić Lenovo za to, że jeszcze się nie zawiodłem przy testach ich sprzętu.

Lenovo Legion Y540

4. Klawiatura

Jak wiecie, bardzo lubię klawiatury w serii Yoga i ThinkPad od Lenovo. Klawiatura w serii Legion jest zupełnie inna, bo jest wykonana tak, aby dobrze się na niej grało. Co ważne, to mamy tutaj pełnowymiarową klawiaturę numeryczną i na pewno nie będzie to nam przeszkadzać jak w niektórych modelach. Mimo wszystko muszę przyznać, że nawet dobrze pisało mi się na tym laptopie dłuższe teksty i nie odczuwałem żadnego dyskomfortu spowodowanego innym skokiem klawiszy.

Dodatkowo klawiatura jest podświetlana, niestety tylko na biało. Szkoda także, że nie mamy tutaj żadnego czytnika linii papilarnych lub skanu twarzy. Teraz jednak lepiej mieć jakieś takie zabezpieczenia, bo hasło i pin nie jest już aż tak bezpieczne. Mam nadzieję, że Lenovo kiedyś doda takie funkcje do serii Legion.

Lenovo Legion Y540

Podsumowując

Lenovo Legion Y540 to bardzo dobry laptop, który nie tylko przypadł mi do gustu, a dodatkowo można powiedzieć, że jest on po części mobilnym urządzeniem. Wytrzymuje on tyle na baterii, aby spokojnie dokończyć pracę w przelocie, a później na spokojnie go podłączyć w biurze lub w domu. Oczywiście to będzie trochę dziwnie wyglądać na mieście, jak używamy na kolanach gamingowego laptopa, jednak ma on na tyle mocy, że wszystko na nim zrobimy. Dlatego polecam każdemu ten laptop, bo na pewno spełni Wasze oczekiwania i wymagania.

Lenovo Legion Y540

A co Ty sądzisz o tym komputerze?