Recenzja – Microsoft Surface Go 2 | Idealny dla dziecka

Surface Go 2

Ostatnio w moje ręce wpadł kolejny sprzęt od Microsoftu, a mowa oczywiście o Surface Go 2. Od razu powiem, że nie jest to sprzęt do pracy, a jest to sprzęt przeznaczony do konsumpcji treści oraz edukacji. Więc jak u mnie sprawdził się ten model i jak wykorzystywałem go w mojej codziennej pracy? Przekonacie się tego poniżej. Na początku powiem tylko, że Surface Go 2 nie różni się wyglądem prawie niczym od swoich braci, a szczególnie od Surface’ów z serii Pro. Jedynym wyjątkiem jest Surface Pro X, który jest na razie jednym z najcieńszych tabletów tego producenta.

Z Pro X korzystało mi się bardzo przyjemnie, chociaż to też nie był sprzęt do pracy, a do wykorzystywania na wyjazdach, przeglądania treści itd. Więc czy Surface Go 2 też spełnia tylko takie funkcje? Surface Go 2 to też sprzęt dla dzieci, jednak jest mniejszy i można powiedzieć, że mniej delikatny – a teraz przy dobie zajęć zdalnych warto się zastanowić nad osobnym komputerem dla dzieci.

  1. Mobilność urządzenia
  2. Rozmiar
  3. Ekran
  4. Rysik
  5. Klawiatura

1. Mobilność urządzenia

Surface Go 2

Microsoft Surface Go 2 jest 10-calowym tabletem. Wraz z nim dotarła do mnie klawiatura i rysik – niestety taki zestaw trzeba dokupić sobie osobno, aby mieć w pełni funkcjonalny zestaw do nauki lub konsumpcji treści. Myszka, która pojawia się na zdjęciach, nie była w moim zestawie testowym, ale jak byłem już u znajomej i ona akurat miała myszkę, to zrobiłem parę zdjęć razem, ponieważ ładnie taki zestaw wygląda. Tablet jest naprawdę mały, cienki może nie jest, a ramki też nie są super małe, ale przyznać muszę, że bardzo dobrze ogląda się na takim ekranie filmy lub przegląda przeróżne treści – więcej o ekranie poniżej.

Producent deklaruje 10 godzin działania na jednym ładowaniu (zarówno w wersji WiFi i LTE). Ja na testy miałem wersję WiFi, ale od razu mogę Wam powiedzieć, że lepiej decydować się na wersję LTE – przynajmniej macie Internet wszędzie gdzie potrzebujecie go mieć, szczególnie na wakacjach lub w domu, kiedy coś nie działa. No dobrze, ale jak sprawdza się bateria w tym urządzeniu? Laptop, a właściwie to tablet spokojnie wystarczał mi na 8h pracy na jednym ładowaniu – przeglądanie Internetu, drobne prace na dokumentach i oglądanie filmów/seriali. Według mnie jest to wystarczający czas, jak na taki tablet, który i tak jest lekki i mały.

2. Rozmiar

Wymiary tego komputera/tabletu wynoszą: 245 mm x 175 mm x 8,3 mm. Jak widać, jest to naprawdę małe urządzenie, a bez klawiatury i rysika waży zaledwie 544g. Więc od razu można powiedzieć, że jest to idealne urządzenie do noszenia ze sobą lub dla dziecka, bo nie będzie za ciężkie i za duże. Zabierając ten tablet ze sobą, nawet wraz z klawiaturą i rysikiem nie odczujemy jego w ogóle na plecach/ramieniu. Tablet jest w ogóle lżejszy od wspomnianego już wcześniej Pro X, więc przyznać mogę rację producentowi, że jest to najlżejszy Surface, z jakiego miałem przyjemność korzystać. Dodać muszę, że Surface Go 2 (tak jak inny Surface) świetnie się także komponuje na naszym biurku, więc nie musi być to tylko sprzęt, który będziemy zabierać ze sobą w podróż lub do łóżka.

Jedynie czego nie rozumiem, to ten sprzęt jest odrobinę grubszy od Pro X, a ma tylko jedno USB C, gdzie to taki Pro X posiada aż dwa takie złącza. Szkoda, bo jeżeli chcemy podłączyć urządzenie, to musimy się decydować na Hub USB C lub Hub od Surface’a, a to dodatkowe koszta. Chociaż też zawsze można podpiąć niektóre sprzęty (jak myszkę) przez Bluetooth’a.

Surface Go 2

3. Ekran

Ekran oczywiście nie mógłby być inny, tak jak w każdym Surface’ie mamy tutaj PixelSense o rozdzielczości Full HD – jest to naprawdę wystarczające jak na taki sprzęt. Przynajmniej mamy tutaj naprawdę super kolory, dzięki którym bardzo przyjemnie ogląda się przeróżne filmy i seriale. Dodatkowo dzięki Dolby Audio i głośnikom stereofonicznym (moc 2 W), możemy w spokoju wczuć się w daną akcję lub spokojnie przeprowadzać wideo konwersacje, a nawet słuchać nauczyciela/profesora na elekcjach. Mimo iż mamy też tutaj tylko 10 cali, to w spokoju możemy na takim tablecie tworzyć prezentacje i pisać dokumenty, w niczym to nam nie przeszkadza. Ekran i tak w tym tablecie jest też na tyle ostry i wyraźny, że nie można na niego narzekać – jedynie przy dużym oświetleniu słonecznym ekran jest mocno przygaszony, ale da się do tego przyzwyczaić.

Jak przystało na Surface’a, to nad ekranem mamy czujniki do Windows Hello, więc w szybki sposób możemy odblokować nasz tablet i nie potrzebujemy żadnego skanera odcisków palców lub innych rzeczy, aby w szybki i wygodny sposób odblokować sprzęt i na nim pracować, uczyć się lub przeglądać interesujące nas rzeczy.

Surface Go 2

4. Rysik

Tak jak wspomniałem wcześniej, wraz z tabletem otrzymałem rysik i klawiaturę (o niej później). Rysik jest na baterie AAAA, więc trzeba co jakiś czas pamiętać o zakupie baterii, aby swobodnie korzystać z rysika. Co do rysika, to nie mogłem na niego narzekać. Sprawdzał się idealnie, jest precyzyjny, jak przystało na Surface Pena. Jeżeli się do niego przyzwyczaimy, to momentami lepiej będzie się nam z niego korzystać niż z myszki, chociaż najlepiej z niego się korzysta w trybie tabletu lub jak wykonujemy odręczne notatki. Przy mojej codziennej pracy Surface Go 2 był moim notatnikiem i przynajmniej dzięki temu, nie musiałem używać zeszytów/karteczek, więc można powiedzieć, że jest to bardziej ekologiczne – niby droższe rozwiązanie, ale za to starcza nam na dłużej niż standardowy notatnik.

Surface Go 2

5. Klawiatura

Surface Go Type Cover to klawiatura, którą polecam od razu zakupić wraz z wybraniem sprzętu. Klawiatura jest pokryta bardzo przyjemnym materiałem, który zwie się Alcantara, to dzięki temu nasz Surface wygląda nie tylko lepiej, a także chroni nasz ekran. Z tabletu dzięki klawiaturze możemy korzystać w trybie laptopa i pisanie przeróżnych dokumentów, tworzenie prezentacji itp. nie sprawia żadne dyskomfortu, a jest o wiele przyjemniejsze.

Klawiatura jest bardzo przyjemna, nie mogłem narzekać na skok klawiszy, czy też na komfort pisania. Oczywiście na kolana nie weźmiemy takiego zestawu, ponieważ klawiatura jest na to za giętka i cienka, ale za to na biurku/stole spisuje się świetnie. Touchpad jest dosyć duży i wygodny, ale na to nigdy nie mogłem przy Surface’ach narzekać. Mamy w tej klawiaturze także podświetlanie, także po zmroku będziemy mogli spokojnie korzystać z naszego zestawu.

Surface Go 2

Podsumowując

Surface Go 2 to najtańszy tablet z całego portfolio producenta. Jednak czy warto myśleć nad tym sprzętem, jak nie będziemy mogli na nim pracować, tylko tworzyć podstawowe dokumenty, uczyć się i przeglądać różne ciekawe dla nas treści? Otóż powiedzieć muszę, że jest to tablet stworzony idealnie dla dzieci, gdzie to nie potrzebują do nauki, nie wiadomo jakiej wydajności. Spokojnie będą mogły brać udział w lekcjach online, odrabiać zadania domowe lub się uczyć. Po godzinach mała rozrywka przy oglądaniu filmów/seriali lub przeglądanie Internetu. Ten sprzęt też jest dobry do tego, aby to było nasze dodatkowe urządzenie w domu, na wyjazdy lub właśnie tak jak u mnie, na przeróżne notatki lub na szybkie przeglądanie dokumentów/poczty w trakcie podróży.

Surface Go 2

A co Ty sądzisz o tym komputerze?