Recenzja – Microsoft Surface Laptop 3 15″ | Stylowy i mobilny

Microsoft Surface Laptop 3 15"

Przez dłuższy czas nie miałem u siebie nic na testach sygnowane logiem Microsoftu. Przy dobie home office (chociaż udało się wyjechać na działkę) przyszło mi testować nowego laptopa, a mianowicie Surface Laptop 3 w wersji 15-calowej — mam nadzieję, że uda się przetestować wersję 13-calową, bo ona odrobinę inaczej wygląda. Wersja większa na pierwszy rzut oka przypominała Macbooka, ale ten laptop to nie tylko świetny sprzęt do biura z Windowsem, to też ultramobilny laptop z wieloma ciekawymi funkcjami, które daje nam Microsoft w wersji systemu Windows 10 Pro. No dobra, ale czy producent daje nam coś więcej poza przepięknym wyglądem i czystym Windowsem? Tego się przekonacie z tej recenzji.

Na początku chciałem powiedzieć, że bardzo lubię produkty tego producenta — mimo iż miałem u siebie tylko dwa produkty. Ich styl jak dla mnie jest świetny, idealnie pasują do wnętrza, które chciałbym mieć. Cenie sobie ich produkty nie tylko dlatego ze względu na wygląd, ale także dlatego, że Windows na tych komputerach działa niezawodnie (przy moim korzystaniu) i szczerze mogę powiedzieć, że mógłbym mieć taki sprzęt u siebie i jeździć z nim wszędzie.

  1. Mobilność urządzenia
  2. Rozmiar
  3. Ekran
  4. Klawiatura

1. Mobilność urządzenia

Microsoft Surface Laptop 3 jest 15-calowym laptopem, który nie ma już tak szerokich ramek, jak w testowanym przeze mnie Surface Pro 4. Więc praca na tym laptopie staje się naprawdę przyjemniejsza, chociaż w dalszym ciągu trzeba mieć z tyłu głowy, że nie jest to mały laptop i nie zabierzemy go wszędzie i nie wszędzie na nim popracujemy. Sam laptop waży (1,5 kg), gdzie przy ostatnich testowanych sprzętach jest to naprawdę mało. Owszem mniejsza wersja waży jeszcze mniej, ale i tak trzeba przyznać, że ciężar jest na tyle mały, że możemy z tym laptopem jechać w podróż — więc chyba można już nazwać ten laptop mobilnym urządzeniem, nieprawdaż?

No dobrze, jak ma być to mobilne urządzenie, to i bateria powinna długo wytrzymywać (chociaż przynajmniej tyle, aby móc spokojnie popracować bez myślenia o ładowarce). Producent deklaruje, że laptop powinien wytrzymywać na baterii około 11/11,5 godziny, jak to było jednak w moim przypadku? Oczywiście korzystam z komputera dużo, bo jest to moje główne narzędzie pracy, tak jak i telefon, ale postanowiłem sprawdzić możliwości tego laptopa na działce, pisząc teksty na bloga, czy ogarniając maile — wniosek mam taki, że bateria wytrzymywała mi spokojnie na 7 godzin, bez zbędnego obciążenia, tylko dokument tekstowy i aplikacja poczty. No może nie jest to wynik przybliżony do tego, co deklaruje producent, ale i tak nie jest źle. Przynajmniej można w spokoju bez myślenia o ładowarce, pisać recenzję lub odpisywać na maile, a nawet przygotować świetną prezentację.

Microsoft Surface Laptop 3 15"

2. Rozmiar

Wymiary tego komputera wynoszą: 339,5 mm x 244 mm x 14,69 mm. Nie jest, to może aż tak dużo, jak na rozmiar matrycy tego laptopa, ale jednak w dalszym ciągu jest to trochę za duży komputer, z którym można siedzieć w kawiarni, pociągu czy w autokarze — wtedy lepiej zastanowić się nad mniejszą wersją. Surface Laptop 3 15″ jest idealny do domowego biura (home office) lub do normalnego biura, bo nie tylko będzie ten komputer pięknie wyglądać na biurku, ale także można na nim trochę popracować. Nie jest to sprzęt typowo mobilny, taki jaki mam czasami możliwość testować, ale też nie jest to super komputer, dzięki któremu będziemy mogli swobodnie montować filmy w rozdzielczości 4K.

W aktualnej sytuacji z wirusem ciężko było mi gdziekolwiek wyjść z nim, ale udało mi się wyjechać z tym Surafce’em na działkę, dzięki czemu mogłem sprawdzić ten laptop pod kątem wyjazdów już tak całkowicie i wiecie co? Nosząc ten laptop w torbie i plecaku, nie odczuwałem zbędnego ciężaru w ręce/ramieniu, a nawet na ramionach. Ten Surface waży około 1,5 kg, więc jak na jego rozmiary to nie jest dużo. Sam laptop także jest cienki, więc nie zajmuje nam aż tak dużo miejsca.

Microsoft Surface Laptop 3 15"

3. Ekran

Ekrany w Surface’ach są po prostu cudne…. Technologia PixelSense zastosowana w nowych urządzeniach tego producenta sprawia, że nie tylko ekran wygląda przez to pięknie, ale i kolory są świetne, a ostrość jest znakomita. Jedynie co mi przeszkadzało w tym monitorze to jego jasność, w osłonecznionym pomieszczeniu lub na dworze ledwo co zauważymy na ekranie, nawet jak będziemy mieć jasność ustawioną na maksymalną. Producent to powinien poprawić w kolejnych wersjach, ponieważ praca na dworze w słoneczny dzień nie należała do najlepszych. Oczywiście mamy tutaj też odblaskowy ekran, ponieważ jest on dotykowy (chociaż spotkałem się już z matowym dotykowym ekranem). Wielkość ekranu wynosi 15-cali, a jego rozdzielczość UHD (4K), chociaż nie jest to takie standardowe 4K, ponieważ proporcja ekranu wynosi 3:2 — czyli mamy taki bardziej przypominający kwadrat ekran.

Już wspomniałem, że kolory w laptopie są świetne. Oczywiście jest to zasługa zastosowanej matrycy i technologi w urządzeniach Surface. Biały jest biały, a czarny jest czarny — jak tylko słońce nie pada nam na ekran lub w pomieszczeniu/na zewnątrz nie jest zbyt jasno. Dzięki tak super ekranowi, jeżeli chodzi o kolory, szczegóły i ostrość, świetnie się ogląda filmy/seriale po pracy i można odpocząć.

Microsoft Surface Laptop 3 15"

4. Klawiatura

Jak przypomnę sobie klawiaturę doczepianą do Surface’a Pro 4 (którą można sobie dokupić), to jak na mój pierwszy raz z klawiaturami Microsoftu byłem bardzo zadowolony. Więc jak było w tym przypadku? Powiedzieć mogę, że świetnie pisało mi się na tym laptopie dłuższe teksty. Przy korzystaniu z tej klawiatury nie czułem żadnego dyskomfortu, a dzięki dużemu szklanemu gładzikowi mogłem w zupełności zapomnieć o myszce (nawet przy montowaniu filmów). Co prawda nie mamy tutaj czytnika linii papilarnych, do których już mogłem się przyzwyczaić dzięki jednemu producentowi. Surface nie zostawia nas na lodzie i daje nam Windows Hello z podczerwienią do skanowania naszej twarzy — jest to na tyle szybkie i precyzyjne, że nawet pod różnymi kątami laptop jest w stanie nas rozpoznać i przyznać nam dostęp do konta. Do czego jedynie mogę się przyczepić, to nie zawsze działało to tak świetnie na dworze, jak to działa w domu. Przy dużej ilości słońca Surface nie chciał zeskanować mojej twarzy albo momentami się mylił. Tak poza tym, to jest to świetne rozwiązanie.

Dodatkowo powiedzieć muszę, że mamy pod klawiaturą ogromną przestrzeń na nasze nadgarstki i dzięki temu jeszcze przyjemniej pisze się na tym laptopie, a to tylko dlatego, że mamy gdzie oprzeć swoje ręce — czasami bywa to nie wygodne lub musimy trzymać ręce w powietrzu, ponieważ nie ma na to miejsca. Pierwszy raz zwróciłem na to uwagę, jak bardzo może być to satysfakcjonujące.

Microsoft Surface Laptop 3 15"

Podsumowując

Microsoft Surface Laptop 3 15″ nie jest tanim urządzeniem, ale oczywiście trudno w tej cenie znaleźć też coś takiego ładnego, a nawet pięknego. Co prawda nie jest to maszyna zabójcza i nie będziemy mogli montować dużej ilości filmów lub nawet w ogóle filmów w rozdzielczości 4K. Mimo wszystko świetnie korzystało mi się z tego laptopa. Nawet czy to oglądanie seriali, czy pracowanie w domu sprawiało mi przyjemność na tym laptopie.

Więc jeżeli zastanawiasz się nad nowym (pięknym) laptopem, to weź pod uwagę Surface’a — oczywiście o ile nie grasz dużo w gry. Co jak co, ale to nie jest komputer do grania, uciągnie niektóre produkcje, ale później branie tego laptopa w ręce nie będzie przyjemne (będzie za gorący), no i będzie odrobinę hałasować, bo tak to jest super cichy. Dodatkowo użytkowałem na tym laptopie aplikacji Twój telefon (na moim aktualnym laptopie nie działa to super), więc przyznać mogę, że jest to kolejna rzecz, dzięki której jeszcze lepiej pracowało mi się na komputerze, bo mogłem spokojnie odpisywać na SMS-y prosto z Surface’a.

Microsoft Surface Laptop 3 15"

A co Ty sądzisz o tym komputerze?