Recenzja – Sonos Beam (Gen 2)

Sonos Beam (2 gen.)

Cześć, przychodzę do Was dzisiaj z recenzją urządzenia, który może bardzo poprawić Wasze doznania podczas wieczornego (ale nie tylko) oglądania filmów na swoich telewizorach. Urządzenie, które miałem okazje przetestować dla was to soundbar od firmy Sonos, a chodzi konkretnie o Beam (Gen 2). Ten soundbar jest dostępny w 2 klasycznych kolorach, aby na pewno pasował do Waszego mieszkania. Do mnie trafił w kolorze białym, jednak jest dostępny również w kolorze czarnym.  Szkoda, że nie trafiła mi się ta druga wersja, ponieważ dużo bardziej by mi pasowała, a dodatkowo na białym dużo bardziej widać kurz. W dalszej części przedstawię Wam jego specyfikację oraz moje wrażenia na temat tego soundbara. Zapraszam do recenzji.

  1. Specyfikacja
  2. Moje wrażenia

1. Specyfikacja

Sonos Beam (Gen 2) został wyposażony w pięć cyfrowych wzmacniaczy impulsowych, dodatkowo posiada 1 centralny głośnik wysokotonowy oraz 4 głośniki średnio tonowe. Beam (Gen 2) posiada również zestaw mikrofonów, aby móc sterować przez głośnik asystentami (Google oraz Alexa).

Wymiary tego soundbara to: 69 × 651 × 100 mm. Waży on 2,8 kg, jednak wydaje mi się, że waga nie jest ważna w przypadku soundbarów, raczej nikt nie będzie go często przenosił. Głośnik można połączyć przez WiFi oraz port Ethernet. W przypadku WiFi wymagana jest sieć 2,4 GHz, jeśli nasz ruter nadaje tylko w częstotliwości 5 GHz, to należy zmienić tę opcję w ustawieniach rutera.

Do podłączenia z telewizorem mamy do dyspozycji HDMI eARC/ARC. Jeśli jednak nasz telewizor ma tylko wejście optycznie, to można skorzystać z dołączonego do zestawu konwertera audio. Jednak, jeśli połączymy go do portu optycznego, to nie będziemy korzystać z np. funkcji Dolby Atmos, jednak o jego funkcjach za chwilę.

Sonos Beam (2 gen.)

W zestawie otrzymujemy:

  • 2 metrowy kabel zasilający
  • 1,5 metrowy kabel hdmi
  • Optyczny konwerter
  • Dokumentacje

Sonos Beam (Gen 2) posiada również bardzo dużą ilość formatów kina domowego, które pozwoliłem sobie dla Was przepisać ze strony producenta:

Stereofoniczny sygnał liniowy PCM, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Atmos (Dolby Digital Plus), Dolby Atmos*, Dolby TrueHD*, Dolby Atmos (True HD)*, Multichannel PCM*, Dolby Multichannel PCM* (*Wymagane złącze HDMI eARC).

2. Moje wrażenia

Sonos Beam (2 gen.)

Dźwięk z Beam (Gen 2), jest znakomity, głośny i wyraźny. W porównaniu do głośników, jakie producenci montują w swoich telewizor, to jest jak niebo a ziemia. Samym głośnikiem możemy sterować przyciskami dotykowymi, które znajdują się na górze soundbara, oraz za pomocą pilota od naszego telewizora i nawet nasz telewizor nie musi być włączony, aby sterować głośnością tego soundbara. Podłączenie głośnika do WiFi lub za pomocą kabla Ethernet, daje nam możliwość słuchania muzyki z innych urządzeń na przykład za pomocą aplikacji Spotify.

Producent również daje nam do dyspozycji aplikację, dzięki której możemy zmieniać ustawienia naszego głośnika oraz puszczać muzykę z naszego telefonu, ale nie tylko, ponieważ mamy do wyboru duży szereg innych serwisów muzycznych w tym YouTube Music oraz SoundCloud i Spotify, o którym już wspominałem.

Sonos Beam (2 gen.)

Wspominałem, że Sonos Beam (Gen 2) ma możliwość sterowania głosem, tylko szkoda, że ani Alexa, ani asystent Google nie działają u nas w kraju. Wielka szkoda, bo tak naprawdę z tej funkcji nie mamy możliwości skorzystać.

Podczas oglądania filmów na Netflixie, HBO czy Amazon Prime, które obsługują w wielu pozycjach dźwięk Dolby Atmos, czułem się momentami trochę jak w kinie. Dźwięk przestrzenny, który daje nam Dolby Atmos, to jest naprawdę coś. Dużo przyjemniej ogląda się filmy z właśnie tym formatem dźwięku. Gdy grałem w gry na Xboksie Series X, przy podłączonym tym soundbarze, to również czułem różnicę przy samych odczuciach z rozgrywki.

Funkcje Sonosa, które jeszcze mogą być dla was bardzo ciekawe to:

  • Wzmocnienie mowy, który pozwala wzmocnić ludzką mowę na filmach, aby móc usłyszeć każdy szept i dialog.
  • Tryb nocny, który zmniejsza intensywność głośnych efektów i wzmacnia cichsze dźwięki

Podsumowując

Sonos Beam (Gen 2) to genialne, choć dość drogie rozwiązanie, aby wzbogacić nasze domowe kino. Jakość dźwięku jest na wysoki poziomie, naprawdę nie miałem się, do czego przyczepić. Funkcje, które zostały zaimplementowane w tym soundbarze, dodatkowo wzmacniają i polepszają doznania podczas oglądani filmów. Soundbar również nadaje się do codziennego słuchania muzyki na nim, jest głośna i wyraźna. Jeśli macie akurat wolne pieniądze i szukacie akurat dobrego i tak naprawdę niedużego soundbara, to gorąco polecam właśnie ten.

Sonos Beam (2 gen.)

Co sądzisz o tym głośniku?