Recenzja – Surface Laptop 4

Surface Laptop 4

Nie tak dawno miałem możliwość przetestowania kolejnego laptopa od Microsoftu. Mowa oczywiście o Surface Laptop 4, czyli kolejnej generacji laptopa od Surface’a. Jak sprawdził się u mnie ten model? Przekonać się możecie z tej recenzji.

Jak radzi sobie ten laptop względem Surface Laptop 3? Stylistyka i funkcje się nie zmieniły, jedynie co się zmieniła to sama wydajność komputera, która poszła znacznie do przodu. Co za tym też idzie wytrzymałość na baterii. Tak naprawdę to od Was już zależy, czy wybierzecie nowy sprzęt i czy Was budżet będzie na to pozwalał. Zależy też, gdzie pracujecie i na czym Wam najbardziej zależy, chociaż w Surface’ach zazwyczaj nie ma na co narzekać.

  1. Mobilność urządzenia
  2. Rozmiar
  3. Ekran
  4. Klawiatura

1. Mobilność urządzenia

Surface Laptop 4 testowany przeze mnie miał 13,5-cali — według mnie jest to idealna wielkość, jeżeli chodzi o pracę mobilną. Dlaczego? Łatwiej taki sprzęt zabrać ze sobą. Dodatkowo Surface Laptop 4 jest mały i lekki (szczegóły poniżej) i można go spokojnie wszędzie ze sobą zabrać. Surface Laptop 4 również wytrzymuje długo na baterii, ponieważ na jednym ładowaniu może wytrzymać ok. 18/19 godzin — to też wszystko zależy, z jakim procesorem wybierzecie sprzęt. Producent informuje, że Surface z procesorem AMD może wytrzymać do 19 godzin, a z procesorem Intela do 17 godzin. Ja miałem u siebie wersję AMD i dlatego działanie na baterii było takie długie i super. Dlatego, jeżeli cenicie sobie długi czas na baterii, to zdecydowanie polecam wybrać ten komputer w wersji z AMD.

Dodatkowo powiedzieć muszę, że dźwięk w tym laptopie jest super i według mnie został odrobinę poprawiony. Spokojnie możemy posłuchać muzyki, czy obejrzeć film lub serial i słyszeć wszystkie dialogi, lub wczuć się w naszą ulubioną muzykę. Naprawdę bardzo dobrze zaskoczył mnie ten sprzęt i mimo iż nie ma tutaj żadnej rewolucji, to zdecydowanie spodobał mi się ten sprzęt.

Surface Laptop 4

2. Rozmiar

Wymiary tego komputera wynoszą: 308 mm x 223 mm x 14,5 mm — te wymiary są nawet takie same jak w przypadku Surface Laptop 3. Laptop waży także zaledwie 1,2 kg, czyli tak naprawdę nie dużo i spokojnie można taki komputer nosić ze sobą w torbie lub plecaku. Sprzęt też nie jest duży, więc zmieści się nam do plecaka, czy torby. Także nie będziemy go odczuwać po dłuższej podróży z nim i nawet ładowarka od niego nie będzie nam przeszkadzać. Chociaż nawet jak jedziemy tylko na jakiś czas do centrum, to nie musimy brać ze sobą ładowarki, bo spokojnie te 18/19 godzin wystarczało mi, aby spokojnie popracować. Tym Surfacem także spokojnie popracujemy w pociągu, ponieważ w niczym nam nie przeszkadza.

Co jeszcze muszę powiedzieć, to laptop został wyposażony w jeden standardowy port USB i USB-C, więc jest trochę tego mało, ale przez cały okres testów nie mogłem na to narzekać, ponieważ i tak w większości z tym laptopem byłem w podróży, niż siedziałem w swoim home office.

Surface Laptop 4

3. Ekran

Wyświetlacz w tym laptopie to nic innego jak bardzo dobrze nam znane PixelSense. Proporcje ekranu to 3:2 (standardowo) i rozdzielczość to: 2256 × 1504 px. Oczywiście co mogę na ten temat powiedzieć, to tyle, że jak zwykle ekran robi wrażenie w tym laptopie. Standardowo jest on dotykowy i kolory w nim są naprawdę bardzo dobre. Przyjemnie nie tylko pracuje się na tym laptopie, ale także ogląda zdjęcia, czy filmy. W połączeniu ze świetnymi głośnikami możemy nie tylko pracować na tym laptopie, ale także i odpocząć.

Przy optymalnej odległości od komputera nie zobaczymy żadnych pojedynczych pikseli, a także poszarpanych krawędzi. Przy codziennej pracy, czy nawet odpoczynku nie będziemy odczuwali żadnego dyskomfortu.

Surface Laptop 4

4. Klawiatura

Klawiatura jak to w modelach Surface bywa, jest naprawdę bardzo wygodna. Przyjemnie się pisze na tej klawiaturze dłuższe teksty i dzięki przyjemnemu podświetleniu nawet wieczorami można pracować na tym laptopie. Touchpad w tym modelu również jest dosyć duży i dzięki temu bardzo przyjemnie się na nim pracuje. Przez cały okres testów nie używałem przy tym laptopie żadnej myszki. Wszystko wykonywałem poprzez touchpad i to już może świadczyć o tym, jak on jest przyjemny w użytkowaniu.

Ten laptop został wyposażony w skaner naszej twarzy i nie ma czytnika linii papilarnych, jak to jest w wersji Laptopa Go. Oczywiście skaner działa bardzo szybko i precyzyjne i na to w Surface’ach w większości sytuacji nie można narzekać.

Surface Laptop 4

Podsumowując

Surface Laptop 4 to bardzo dobry sprzęt, jednak niestety nie kosztuje on zbyt mało. Jego cena za najtańszą wersję jest w okolicach 4 900 zł. Czyli jak za taki sprzęt nie jest to mało. Dlatego warto się interesować tym sprzętem? Według mnie tak, a to tylko dlatego, że jest to bardzo solidny sprzęt i spokojnie można w niego zainwestować taką sumę pieniędzy. Jeżeli pracujecie mobilnie i dużo przemieszczacie się z komputerem, to ten sprzęt może być dla Was.

Surface Laptop 4

A co Ty sądzisz o tym komputerze?