Recenzja – Xiaomi Mi Electric Scooter Essential

Xiaomi Mi Electric Scooter Essential

Cześć, dzisiaj w ten chłodny dzień przychodzę do Was z recenzją Xiaomi Mi Electric Scooter Essential. Jest to najtańsza hulajnoga elektryczna z nowej stajni hulajnóg od Xiaomi, ale czy najtańsza znaczy najgorsza? Moim zdaniem nie, ale o tym przekonacie się z tej recenzji. Tak jak w przypadku Xiaomi Mija M365, tak tu muszę przyznać, że na tej hulajnodze jeździło mi się bardzo przyjemnie i dalej podtrzymuje zdanie, że poruszanie się po mieście na takiej hulajnodze bardzo ułatwia życie.

Jak możecie zobaczyć po materiałach dodanych do tej recenzji, podczas testów spotkała mnie bardzo mocna zima (jak na polskie realia). Już teraz napiszę, że ta hulajnoga i chyba żadna inna nie nadaje się do jazdy w takich warunkach pogodowych, ale na szczęście przez większość czasu, kiedy miałem tę hulajnogę, to nie było śniegu i można było przyjemnie sobie pojeździć. Zapraszam do recenzji.

  1. Wykonanie
  2. Moje wrażenia
  3. Możliwości

1. Wykonanie

Xiaomi Mi Electric Scooter Essential

Xiaomi Mi Electric Scooter Essential jest wykonany w większości ze stopu aluminium. Do jakości wykonania nie mam żadnych zastrzeżeń. Podczas jazdy nie mamy wrażenia, że ta hulajnoga może się zaraz rozwalić. Kierownica posiada rączki pokryte gąbką, a nie jak w przypadku Xiaomi Mija M365, gumą. Moim zdaniem jest to dobra opcja, bo wygodniej trzyma się kierownicę, choć z drugiej strony ręce mogą nam się mniej stabilnie trzymać. Coś za coś.

Tak jak w przypadku starszego brata, tak tu mamy dzwonek, który również jest zaczepem, służącym do złożenia tej hulajnogi. Mamy na kierownicy również drążek hamulca oraz manetkę prędkości. Nowością na kierownicy jest prędkościomierz, wraz z poziomem baterii i najważniejszymi kontrolkami. W poprzedniej testowanej przeze mnie hulajnodze od Xiaomi tego nie było. Jest to bardzo przydatna opcja w hulajnodze, ponieważ mamy na bieżąco wgląd do tego, z jaką prędkością jedziemy. Na kierownicy posiadamy jeszcze światło Led, które służy do oświetlania drogi przed nami po zmroku. Światło świeci bardzo mocno i dobrze oświetla drogę przed nami, ale nie oślepia ludzi, którzy idą w naszym kierunku.

Jeśli mowa już o świetle, to z tyłu hulajnogi znajduje się jeszcze jedno światło, które świeci w kolorze czerwony i pomaga w zauważeniu nas podczas jazdy po zmroku. Dodatkowo to światło, kiedy hamujemy, zaczyna ona szybko mrugać.

Xiaomi Mi Electric Scooter Essential waży 12 kg i nie jest to mało, ale do momentu, kiedy nie musimy jej nigdzie nosić, to nie będzie to nam przeszkadzało.

Xiaomi Mi Electric Scooter Essential

2. Moje wrażenia

Xiaomi Mi Electric Scooter Essential

Na Xiaomi Mi Electric Scooter Essential jeździło mi się bardzo przyjemnie, choć ze względu na moją masę (85 kg) i na to, że mieszkam w takiej okolicy, że mam sporo podjazdów w górę i przez to, że hulajnoga ta posiada dość słaby silnik (250W), miała dość spore problemy z podjazdem ze mną pod górkę. Momentami musiałem pomagać jej nogą, ponieważ hulajnoga traciła znacznie prędkość z maksymalnych 20 km/h na 8-9 km/h podczas wjazdu pod górkę. Dlatego jak bym miał sobie sam kupować taką hulajnogę, to raczej kierowałbym się na trochę mocniejsze wersje.

Zasięg tej hulajnogi jak podaje producent to maksymalnie 20 km, podczas moich testów bateria starczała na około 60-70% deklarowanego zasięgu przez producenta. Miało na to wpływ wiele czynników i u kogoś innego mogą to być inne wartości.

Hulajnoga podczas jazdy jest bardzo stabilna i ani razu się nie bałem, że mogę z niej spaść. Waga Xiaomi Mi Electric Scooter Essential też mi nie przeszkadzała jakoś bardzo podczas jej noszenia i w miarę wygodnie mi się ją przenosiło w sytuacji, kiedy nie mogłem gdzieś na niej wjechać.

Xiaomi Mi Electric Scooter Essential

3. Możliwości

Xiaomi Mi Electric Scooter Essential

Xiaomi Mi Electric Scooter Essential posiada 3 tryby jazdy:

  • Tryb Pieszo – pozwala jechać z prędkością do 5 km/h
  • Tryb Standard – w tym przypadku będziemy mogli jechać do 15 km/h
  • Tryb Sport – tutaj mamy dostępną maksymalną prędkość hulajnogi tzn. 20 km/h

Hulajnoga posiada 2 opcje hamowania. Pierwsza to hamulec tarczowy znajdujący się na tylnym kole, którego używamy poprzez drążek na kierownicy. Druga opcja to hamowanie silnikiem, które odzyskuje nam trochę zużytej energii i włącza się ono po puszczeniu manetki do sterowania prędkością. Jednak dzięki układowi anti-lock E-ABS na przednie koło i dużemu hamulcowi tarczowemu na tylnym kole, które są uruchamiane jednocześnie, skutecznie skraca drogę hamowania.

Xiaomi Mi Electric Scooter Essential posiada też namiastkę tempomatu. Po przytrzymaniu manetki prędkości przez 5 sekund usłyszymy charakterystyczne piknięcie i po tym możemy puścić tę manetkę, a hulajnoga będzie sama jechała. Aby to wyłączyć, musimy jeszcze raz nacisnąć manetkę lub zacząć hamować.

Do tej hulajnogi jak do każdej innej od Xiaomi mamy aplikację Xiaomi Home, w której mamy podgląd do przebiegu hulajnogi oraz do jej ustawień. Dodatkowo możemy zablokować naszą hulajnogę, aby nikt niepożądany nam na naszej hulajnodze nie odjechał. W aplikacji np. możemy zmienić poziom odzyskiwania energii lub włączyć tylne światło, żeby świeciło zawsze po włączeniu hulajnogi, a nie w momencie włączenia przedniego światła.

Producent deklaruje, że tę hulajnogę można złożyć w 3 sekundy. Jest to prawda, hulajnogę składa się naprawdę szybko.

Xiaomi Mi Electric Scooter Essential

Podsumowując

Xiaomi Mi Electric Scooter Essential to fajna i niedroga hulajnoga elektryczna. Jednak polecam ją osobom, które ważą mniej ode mnie, a przede wszystkim osobą, które mieszkają w okolicy, gdzie mają mało wzniesień. W innym przypadku polecam inne hulajnogi od Xiaomi. Jeśli jednak nie mamy pieniędzy na droższe hulajnogi, to wydaje mi się, że Xiaomi Mi Electric Scooter Essential to i tak dobry wybór za te pieniądze. Podczas jazdy na płaskiej powierzchni jeździ się na niej wyśmienicie, a co do wzniesień to po prostu momentami trzeba jej pomóc nogą, ale chyba nikomu to nie będzie bardzo przeszkadzało, trochę ruchu też jest potrzebne. Gorąco ją polecam.

Xiaomi Mi Electric Scooter Essential

Co sądzisz o tej hulajnodze?