Fototest – realme 7 5G

realme 7 5G

Na testy trafił ostatnio do mnie telefon realme 7 5G. Mogliście już przeczytać u mnie recenzję aparatów w telefonie realme 7 Pro. Jak sprawdził się u mnie najnowszy model realme z 5G? Tego przekonacie się poniżej. Na początku mogę powiedzieć, że trochę mnie ten model zaskoczył, jednak nie sprawił u mnie wielkiego zachwytu — jak na jego cenę.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

realme 7 5G

realme wyposażyło ten telefon w pięć aparatów:

 • Tył:
  • 48 Mpx f/1.8
  • 8 Mpx f/2.3 — szeroki kąt
  • 2 Mpx f/2.4 — monochromatyczny
  • 2 Mpx f/2.4 — makro
 • Przód:
  • 16 Mpx f/2.1

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą naprawdę dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na wysokim poziomie jak na taki telefon i trudno coś złego na ten temat mówić. Automatyczny HDR i sztuczna inteligencja radzi sobie, tak jak trzeba, chociaż muszę od razu przyznać, że momentami HDR sprawia, że zdjęcia wyglądają na wyblakłe — szczególnie jak na zdjęciach mamy bardzo dużo cieni. Nie mniej jednak, przy takim oświetleniu możemy zrobić spokojnie ładnie zdjęcia.

Pochmurna pogoda - realme 7 5G

Pochmurna pogoda - realme 7 5G

3. Słoneczna pogoda

Podczas słonecznej pogody zdjęcia wychodzą znacznie lepiej niż przy odrobinie gorszych warunkach oświetleniowych. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie, zdjęcia przy takim oświetleniu mogą się podobać, szczególnie dlatego, że sztuczna inteligencja nie nasyca zbyt mocno kolorów. Automatyczny HDR sprawdza się również dobrze i dzięki temu rozpiętość tonalna jest taka, jaka powinna być — przynajmniej cienie nie są mocne. Spokojnie można ten telefon wziąć ze sobą w podróż i wykonać w miarę ładne zdjęcia, chociaż są przypadki, że wykonamy naprawdę super zdjęcie, które będzie się nam podobać i będzie cieszyć oko, ale to tylko z głównego aparatu.

Słoneczna pogoda - realme 7 5G

Słoneczna pogoda - realme 7 5G

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to tym realme nie wypada to aż tak źle, chociaż spodziewałem się czegoś lepszego głównym aparatem. Oczywiście nie mogło zabraknąć tutaj dedykowanego aparatu makro. Niestety jest to aparat bardzo słaby, więc w dalszym ciągu polecam korzystać z głównego aparatu, przy tego typu zdjęciach. Głównym aparatem możemy osiągnąć ostre zdjęcia, które będą miały bardzo ładną głębię ostrości. Przynajmniej dzięki tej głębi tło jest poprawnie oddzielone od głównego obiektu zdjęcia. Nie mogło tutaj także zabraknąć trybu portretowego, który sprawdza się naprawdę bardzo dobrze i można przy lepszym oświetleniu wykonać ładne portrety lub zdjęcia z rozmytym tłem.

Zdjęcia makro - realme 7 5G

Zdjęcia makro - realme 7 5G

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Jak sprawdza się ten telefon przy zdjęciach w pomieszczeniu? Szczerze mogę powiedzieć, że mam do niego mieszane uczucia. Na początku powiedzieć muszę, że przy naturalnym oświetleniu jest okej, szczegółowość jest poprawna, autofocus nie zawodzi, ale za to kolory przez balans bieli nie są świetnie odwzorowane. Co jest i tak najważniejsze, to krawędzie zdjęć są tylko lekko poszarpane i nad tym producent przynajmniej się postarał. Przy sztucznym oświetleniu jest tak samo, jak przy naturalnym, także i w tym przypadku mamy błędne kolory. realme powinno jeszcze popracować lub poprawić balans bieli u siebie w oprogramowaniu.

Zdjęcia w pomieszczeniu - realme 7 5G

Zdjęcia w pomieszczeniu - realme 7 5G

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym urządzeniu należy do tych przeciętnych, a nawet do tych wyżej przeciętnych. W średnich warunkach oświetleniowych wykonamy dosyć ładne zdjęcie, które można spokojnie wstawić na media społecznościowe. Chociaż będzie ono ciemniejsze, a także może na nim znajdować się duża ilość szumów i ziarna — ale to też nie zawsze. W lepszym oświetleniu możemy wykonać znacznie ładniejsze zdjęcia i na pewno to może się spodobać osobom, które lubią robić sobie dużo zdjęć tego typu.

Przednia kamerka - realme 7 5G

7. Zdjęcia nocne

realme momentami zaskoczyło mnie mocno pod względem zdjęć w nocy i to, co ważne, to realme 7 5G w trybie automatycznym możemy wykonać dosyć jasne zdjęcia, które spokojnie będziemy mogli wstawiać na swoje media społecznościowe. Oczywiście mamy tutaj też tryb nocny, który spisuje się naprawdę nieźle i można w tym trybie wykonać jasne i bardzo ładne zdjęcia. Przynajmniej nie musimy specjalnie uruchamiać trybu profesjonalnego, aby zrobić jasne zdjęcie w takich warunkach oświetleniowych.

Zdjęcia nocne - realme 7 5G

Zdjęcia nocne - realme 7 5G

8. Próbka nagrania

realme 7 5G ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Niestety cyfrową stabilizację mamy tylko w rozdzielczości Full HD, a także mamy wtedy możliwość uruchomienia ultrastabilizacji lub ultrastabilizacji max. Przy ultrastabilizacji max nie mamy ostrości i nagrywamy w 30 kl/s., a przy ultrastabilizacji nagrywamy w 60 kl/s. Co do samego nagrywania, to filmy wyglądają naprawdę dobrze i trudno coś na ten temat powiedzieć. Jedynie, do czego można się przyczepić, to do stabilizacji, która trochę drga i nie wygląda to zbyt spektakularnie. Warto także dodać, że w szerokim kącie nie mamy nawet tej cyfrowej stabilizacji.

Podsumowując

realme 7 5G

realme 7 5G jest w miarę tanim telefonem, jednak jak za cenę tego modelu to spodziewałem się czegoś znacznie więcej. Owszem korzystało mi się z niego bardzo dobrze, ale momentami zdjęcia z niego wyglądają tak, jakbyśmy je robili bardzo tanim telefonem. Oczywiście są także momenty, gdzie to zdjęcia wyglądają naprawdę super, ale to naprawdę rzadko się zdarza i mam nadzieję, że w przyszłych urządzeniach tej marki, będzie znacznie lepiej. Mam mieszane uczucia co do tego modelu i mam ogromną nadzieję, że także producent poprawi aktualizacją spadki wydajności przy wykonywaniu zdjęć — niektóre zdjęcia potrafiły się bardzo długo zapisywać.

Zdjęcia wykonane realme 7 5G -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?