Fototest – Honor 20 Lite

Honor 20 Lite

Ostatnio na blogu mogliście przeczytać recenzję aparatów w telefonie Honor 8A, który niestety nie miał najlepszych aparatów (szczególnie z tyłu). Dzisiaj mam dla Was recenzję aparatów w telefonie Honor 20 Lite. Czy więcej aparatów w tym przypadku oznacza lepiej? Czy szeroki kąt w tym urządzeniu sprawdza się w różnych warunkach oświetleniowych? Zaraz będziecie mogli się przekonać.

Zanim przejdziecie dalej, serdecznie zapraszam Was do obejrzenia rozpakowania tego telefony.

  1.  Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda
  3. Słoneczna pogoda
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Honor 20 Lite

Honor ten telefon wyposażył w cztery aparaty. Trzy znajdują się na tylnej obudowie i główny aparat posiada matrycę 24 Mpx z przesłoną f/1.8. Drugi aparat szerokokątny posiada matrycę 8 Mpx z przesłoną f/2.4. Trzeci aparat jest do rozpoznawania głębi ostrości i posiada matrycę 2 Mpx z przesłoną f/2.4.

Przednia kamerka to aparat z matrycą 32 Mpx. Niestety producent nie podał jaką zastosował przesłonę w tym aparacie.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą poprawnie. Jakość i szczegółowość zdjęć przy takim oświetleniu jest bardzo dobra (przy głównym aparacie). Oczywiście w tym urządzeniu nie uświadczymy automatycznego HDR — jest tylko wyostrzanie i osobny tryb HDR jak to bywa w urządzeniach Huawei/Honor. Powiedzieć muszę, że jeżeli chodzi o zdjęcia wykonane aparatem szerokokątnym w takim oświetleniu, to niestety nie jest za dobrze — jakość samych zdjęć spada. Przynajmniej kolory są w porządku i na to narzekać nie można, narzekać tylko można na aparat szerokokątny przy tym oświetleniu i na cienie, które są momentami duże. Przy tego typu oświetleniu polecam korzystać z trybu HDR.

Pochmurna pogoda - Honor 20 Lite

Pochmurna pogoda - Honor 20 Lite

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia podczas słonecznej pogody wychodzą dobrze, a nawet bardzo dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć przy tym oświetleniu jest na wysokim poziomie i nawet zdjęcia z aparatu szerokokątnego są odrobinę lepsze, ale cienie są strasznie mocne i duże, nawet z głównego aparatu. Przynajmniej kolory podczas takiego oświetlenia są dobre i nawet ta sztuczna inteligencja nie psuje zdjęć, tak jak było to kiedyś. Dodać jeszcze muszę, że przy włączonym trybie AI nie mamy opcji zmiany rozdzielczości i jest ustawiona domyślnie na 12 Mpx.

Słoneczna pogoda - Honor 20 Lite

Słoneczna pogoda - Honor 20 Lite

4. Zdjęcia makro

W sprawie zdjęć makro to przyznać muszę, że da się tym telefonem zrobić ładne zdjęcie i co najważniejsze, to jakość i szczegółowość jest bardzo dobra. Oczywiście aparatem szerokokątnym nie uda nam się zrobić tego typu zdjęć, ponieważ Honor ten aparat nie wyposażył w autofocus. Kolory przy tego typu zdjęciach są bardzo dobre (nawet jak na włączoną sztuczną inteligencję) i poprawnie odwzorowane. Dodać muszę, że jeżeli chodzi o głębię ostrości, to przy głównym aparacie jest świetnie — tło jest poprawnie i ładnie oddzielone od głównego obiektu zdjęcia. Powiedzieć jeszcze muszę o trybie przysłona, który sprawdza się w tym telefonie i można za to pochwalić producenta.

Zdjęcia makro - Honor 20 Lite

Zdjęcia makro - Honor 20 Lite

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Jeżeli chodzi o zdjęcia w pomieszczeniu, to powiedzieć muszę, że nie jest tak źle, jak myślałem, że będzie. Jakość i szczegółowość zdjęć w obu warunkach oświetleniowych jest bardzo dobra i co najważniejsze, to krawędzie nie są poszarpane i rozmazane. Zdjęcie wykonane aparatem szerokokątnym mają bardzo ciemne i rozmazane krawędzie i Honor powinien nad tym popracować. Oczywiście kolory w obu warunkach oświetleniowych są poprawne i dobrze odwzorowane, chociaż przy sztucznym oświetleniu są one odrobinę cieplejsze niż przy naturalnym świetle.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Honor 20 Lite

Zdjęcia w pomieszczeniu - Honor 20 Lite

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym urządzeniu jest naprawdę dobra, nawet sam przed testem tego urządzenia myślałem, że nie będzie zbyt dobrze. Na szczęście jest dobrze, ale trzeba mieć świadomość tego, że focus łapie odrobinę dalej, niż nam się zdaje. Dodatkowo w przedniej kamerce znajdziemy sztuczną inteligencję, która poprawia szczegółowość i kolory naszych selfie. Przynajmniej w średnich warunkach oświetleniowych da się zrobić ładne zdjęcie i jest to dosyć ważna informacja. Oczywiście w lepszych warunkach oświetleniowych da się zrobić ładne zdjęcia, które są odrobinę lepsze niż w średnich warunkach oświetleniowych. Powiedzieć można, że Honorem 20 Lite zrobimy bardzo ładne i fajne zdjęcia typu selfie.

Przednia kamerka - Honor 20 Lite

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia nocne wykonane tym telefonem nie są najgorsze, ale i tak trzeba powiedzieć, że w trybie automatycznie zdjęcia są o wiele ciemniejsze niż np. przy włączonej sztucznej inteligencji lub przy trybie nocnym. Na całe szczęście w tym urządzeniu znajdziemy tryb profesjonalny, którym możemy znacznie lepiej wykorzystać główny aparat w Honorze 20 Lite. Dodać jeszcze muszę, że w trybie nocnym możemy zrobić o wiele lepsze zdjęcia aparatem szerokokątnym. Polecam w tym urządzeniu korzystać z trybu nocnego i profesjonalnego, a już w ostateczności z trybu automatycznego ze sztuczną inteligencją.

Zdjęcia nocne - Honor 20 Lite

Zdjęcia nocne - Honor 20 Lite

8. Przykładowe wideo

Honor 20 Lite ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD. Niestety w tej rozdzielczości nie znajdziemy żadnej z możliwych stabilizacji obrazu — szkoda, bo byłoby to wtedy hit. Co do samego nagrania, to powiedzieć muszę, że nie jest najgorzej pod względem jakości i szczegółowości. Nawet same kolory są dobre, ale niestety czarny momentami jest mocno nasycony. Najbardziej w oczy boli fakt braku stabilizacji i najlepiej pozbyć się tego gimbalem, Miłym dodatkiem jest, że podczas nagrywania możemy się przełączać między głównym a szerokokątnym aparatem. Autofocus działa dosyć sprawnie i nie można na niego narzekać.

Podsumowując

Honor 20 Lite

Honor 20 Lite to tani telefon, o wiele bardziej niż np. Huawei P30 Lite. Jednak czy warto tym telefonem się interesować pod względem aparatów? Szczerze mogę Wam powiedzieć, że tak. W większości polecam korzystać z głównego aparatu, ponieważ aparat szerokokątny w tym urządzeniu nie we wszystkich warunkach się nadaje i zdjęcia nie zawsze wyglądają tak zjawiskowo, jakbyśmy tego chcieli. Jednak i tak mogę polecić ten telefon, bo w tej cenie da się zrobić naprawdę ładne zdjęcia różnymi trybami, a nawet trybem profesjonalnym i dla osób, które nie mają dużego budżetu na droższy telefon z lepszym aparatem, to zdecydowanie polecam tego Honora.

Zdjęcia wykonane Honorem 20 Lite -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?