Fototest – Sony Xperia 10 Plus

Sony Xperia 10 Plus

Jakiś czas temu na blogu mogliście przeczytać recenzję aparatów w telefonie Sony Xperia 10, który nie ma zbyt dobrych aparatów. Teraz chciałbym Wam pokazać możliwości fotograficzne aparatów w telefonie Sony Xperia 10 Plus. Czy aparaty w wersji z plusem są lepsze od Xperii bez plusa? Niżej będziecie mogli się dowiedzieć. Od razu mogę Wam powiedzieć, że niebawem będę miał okazję przetestować telefon Sony Xperia 1 – jestem jego bardzo ciekawy i jego możliwości fotograficznych.

Zanim przejdziecie dalej, serdecznie zapraszam Was do obejrzenia rozpakowania tego telefonu.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda
  3. Słoneczna pogoda
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Sony Xperia 10 Plus

Sony to urządzenie wyposażyło w trzy aparaty. Dwa z nich znajdują się tylnej obudowie i główny aparat posiada matrycę 12 Mpx z przesłoną f/1.75. Drugi aparat do rozpoznawania głębi ostrości posiada matrycę 8 Mpx z przesłoną f/2.4.

Przednia kamerka to aparat z matrycą 8 Mpx i przesłoną f/2.o.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą dobrze, najważniejsze, że jakość i szczegółowość zdjęć jest na wysokim poziomie. Szkoda, że tryb HDR znajduje się tylko w trybie manualnym i można go tylko włączyć lub wyłączyć — Sony powinno to w końcu zmienić. Kolory przy tego typu oświetleniu są dobre, ale wpadają w chłodniejsze odcienie. Zdjęcia wykonane tym telefonem są o wiele jaśniejsze, niż Xperią 10 bez plusa i jest to bardzo dobra wiadomość. Dodać jeszcze muszę, że w trybie automatycznym mają one bardzo duże cienie, których możemy pozbyć się tylko dzięki HDR w trybie manualnym.

Pochmurna pogoda - Sony Xperia 10 Plus

Pochmurna pogoda - Sony Xperia 10 Plus

3. Słoneczna pogoda

Podczas słonecznej pogody zdjęcia wychodzą dobrze, ponieważ jakość i szczegółowość zdjęć jest na dość wysokim poziomie. Kolory są dobre i poprawne, a co najważniejsze przy takim oświetleniu balans bieli działa o wiele lepiej niż w odrobinę gorszych warunkach oświetleniowych. Niestety w dalszym ciągu cienie są duże i mocne. W dalszym ciągu polecam korzystać z tego telefonu w trybie manualnym, ponieważ znacznie więcej będziemy mogli wyciągnąć z głównego aparatu w tym telefonie.

Słoneczna pogoda - Sony Xperia 10 Plus

Słoneczna pogoda - Sony Xperia 10 Plus

4. Zdjęcia makro

W sprawie zdjęć makro mogę powiedzieć, że nie jest źle, a jest całkiem dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć tego typu jest bardzo dobra i za to można pochwalić ten telefon. Kolory przy zdjęciach makro również można pochwalić, ponieważ są one dobrze nasycone i odwzorowane. Cienie niestety w dalszym ciągu są mocne. Przynajmniej autofocus działa w tym urządzeniu o wiele lepiej niż w Xperii 10. Dodam jeszcze, że głębia ostrości jest poprawna i dobrze oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. W tym urządzeniu również znajdziemy tryb bokeh, który niestety nie działa tak, jak w innych urządzeniach i Sony powinno jeszcze nad tym popracować.

Zdjęcia makro - Sony Xperia 10 Plus

Zdjęcia makro - Sony Xperia 10 Plus

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Jeżeli chodzi o zdjęcia w pomieszczeniu, to powiedzieć muszę, że nie jest źle, jednak coś w tych warunkach oświetleniowych (naturalnym i sztucznym oświetleniu) nie radzi sobie autofocus i można powiedzieć, że czasami da się zawieźć na jego celności. Przynajmniej kolory w naturalnym i sztucznym oświetleniu są dobre, a krawędzie nie są aż tak mocno poszarpane i rozmazane, jak to bywało w starszych modelach Sony Xperia. Najważniejsze, że tym telefonem da się zrobić zdjęcia w obu warunkach oświetleniowych, ale trzeba pilnować się z autofocusem.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia 10 Plus

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia 10 Plus

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym urządzeniu do najgorszych nie należy, ale do najlepszych też nie. Pamiętać trzeba, że focus w tym aparacie łapie odrobinę dalej i jest, to może nawet dobre rozwiązanie, ponieważ mamy wtedy szerszy kąt. Najważniejsze, że w średnich warunkach oświetleniowych zdjęcia są w porządku, a w odrobinę lepszych warunkach da się zrobić naprawdę przyzwoite selfie. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na dobrym poziomie i to się liczy. Tak samo kolory są dobrze nasycone i balans bieli działa tak jak powinien.

Przednia kamerka - Sony Xperia 10 Plus

7. Zdjęcia nocne

W nocy tym telefonem można zrobić jasne i dobre zdjęcia nawet w trybie automatycznym. Co ważniejsze w trybie automatycznym możemy zrobić o wiele jaśniejsze zdjęcia niż w trybie manualnym. W dalszym ciągu Sony udostępnia nam w trybie manualnym czas naświetlania do 1 sekundy. Nie zawsze tryb automatyczny jest lepszy od trybu manualnego, ale już tak bywa w urządzeniach Sony, że tryb automatyczny jest znacznie lepszy od tego trybu manualnego, który niestety jest okrojony (nawet we flagowych urządzeniach). Jestem ciekawy, jak to teraz będzie w Sony Xperia 1.

Zdjęcia nocne - Sony Xperia 10 Plus

Zdjęcia nocne - Sony Xperia 10 Plus

8. Przykładowe wideo

Sony Xperia 10 Plus ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Na całe szczęście Sony daje nam w każdej rozdzielczości stabilizację SteadyShot — o wiele lepiej niż w Xperii 10 bez plusa. Co do samego nagrania, to powiedzieć muszę, że nie jest najgorzej pod względem jakości i szczegółowości, tak samo, jeżeli chodzi o kolory. Dodam jeszcze, że SteadyShot działa w tym telefonie o wiele lepiej niż w Sony Xperia 10 i wiadomo już jakie urządzenie wybrać.

Podsumowując

Sony Xperia 10 Plus

Sony Xperia 10 Plus to nie zbyt tani telefon, ale trzeba przyznać, że ta Xperia jest o wiele lepsza niż wspomniana już wiele razy Xperia 10. Jednak czy polecam ten telefon innym pod względem aparatów? Szczerzę mogę polecić ten telefon o wiele bardziej niż wersję bez plusa. Jednak w dalszym ciągu trzeba się trochę wysilić, aby zrobić naprawdę ładne zdjęcie, ale trzeba powiedzieć, że o wiele lepiej i łatwiej zrobić te zdjęcia tą Xperią. Dlatego, jeżeli szukacie dobrego telefonu i trochę innego niż inne aktualnie na rynku, to mogę polecić Wam ten telefon — szczególnie w różnych promocjach. Ogólnie powiedzieć jeszcze mogę, że w tej cenie tego telefonu można znaleźć inne ciekawe propozycje i już musicie się zastanowić, czy wybierzecie ten telefon, czy inny.

Zdjęcia wykonane Sony Xperia 10 Plus -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?