Fototest – Huawei P Smart Z

Huawei P Smart Z

Jakiś czas temu na testy dostałem Huaweia P Smart Z, a wraz z nim jako dodatek Huawei Watch GT — jego wrażenia znajdują się pod koniec recenzji. Jak u mnie sprawdziły się aparaty w tym Huaweiu? Dodam tylko na wstępie, że był to pierwszy Huawei z wysuwaną kamerką, który był promowany jako telefon z bezramkowym ekranem. No wiadomo, wyglądało to też inaczej, ale czy wysuwana przednia kamerka w tym P Smart Z jest lepsza niż w P Smart Pro, którego recenzję mogliście już przeczytać na blogu? Przekonacie się o tym poniżej.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania
 9. Huawei Watch GT

1. Specyfikacja

Huawei P Smart Z

Huawei ten telefon wyposażył w trzy aparaty:

 • Tył:
  • 16 Mpx f/1.8
  • 2 Mpx
 • Przód:
  • 16 Mpx f/2.2

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia przy pochmurnej pogodzie nie wychodzą najgorzej. Jakość i szczegółowość samych zdjęć jest na bardzo dobrym poziomie jak na takie urządzenie (za taką cenę). Kolory są poprawne, tak samo ich nasycenie, jedynie, do czego mógłbym się przyczepić, to wyższy kontrast. Oczywiście w tym urządzeniu mamy sztuczną inteligencję, jednak nie polecam jej włączać, bo schodzimy wtedy do rozdzielczości 8 Mpx i nie możemy jej zmienić — tracimy wtedy na jakości. Jak też przystało na urządzenie Huawei, nie mamy tutaj automatycznego HDR i jest on jako osobny tryb. Mamy w automacie tylko wyostrzanie, ale nie zawsze to działa, tak jak należy.

Pochmurna pogoda - Huawei P Smart Z

Pochmurna pogoda - Huawei P Smart Z

3. Słoneczna pogoda

Przy słonecznej pogodzie zdjęcia są równie dobre co przy odrobinie gorszych warunkach oświetleniowych. Jakość, szczegółowość, a nawet kolory są poprawne i nawet na wysokim poziomie, więc mało można narzekać na aparat w tym telefonie przy takich warunkach oświetleniowych. Jednakże muszę zwrócić waszą uwagę na mocny kontrast, przy mocnym świetle, a nie mamy tutaj automatycznego HDR, aby się tego pozbyć. Przy zdjęciach w słoneczny dzień polecam włączać tryb HDR, ponieważ zdjęcia będą wyglądać wtedy o wiele lepiej. Dodatkowo powiedzieć muszę o cyfrowym zoomie w trybie automatycznym, bo mamy możliwość wykonania dwukrotnego zbliżenia, ale na tej matrycy nie wygląda to rewelacyjnie, więc polecam omijać tej opcji jak ognia.

Słoneczna pogoda - Huawei P Smart Z

Słoneczna pogoda - Huawei P Smart Z

4. Zdjęcia makro

W sprawie zdjęć makro to powiedzieć muszę, że jest całkiem nieźle jak na taki telefon. Szczegółowość jest dobra, ostrość również, a autofocus sprawnie radzi sobie nawet z małymi elementami (tylko czasami trzeba mu pomóc). Kolory również są ładne, chociaż czasami może nam się wydawać, że tło zdjęcia ma inną barwę, ale po wykonaniu kilku zdjęć tego samego kadru może się udać to naprawić. Tak samo czasami lepiej użyć przy tego typu zdjęciach trybu HDR, aby zdjęcia wyglądały znacznie lepiej. Głębia ostrości jest ładna i dobrze oddziela tło, a tryb przysłona i portretowy działa poprawnie jak na Huaweia i czasami można nim zrobić dosyć dobre portrety.

Zdjęcia makro - Huawei P Smart Z

Zdjęcia makro - Huawei P Smart Z

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Jeżeli chodzi o zdjęcia w pomieszczeniu, to przyznać muszę, że w obu warunkach jest poprawnie. Najważniejsze, że krawędzie nie są poszarpane, ani rozmazane i za to można pochwalić producenta. Przy naturalnym oświetleniu jedynie zwrócić uwagę można na kolory, które niestety odbiegają odrobinę od rzeczywistości i jest to spowodowane balansem bieli. W sztucznym oświetleniu jest znacznie lepiej i warto na to zwrócić uwagę. Przynajmniej autofocus działa sprawnie i na niego nie można narzekać.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Huawei P Smart Z

Zdjęcia w pomieszczeniu - Huawei P Smart Z

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym urządzeniu jest wysuwana. Było to pierwsze urządzenie tej marki z taką technologią, jednak czy wpłynęło to dużo na jakość zdjęć z tego aparatu? Tak naprawdę nie, zdjęcia w średnich warunkach są dosyć dobre. Oczywiście można zauważyć szumy i ziarno, ale przynajmniej jakąś szczegółowość mamy, tak samo jakość. W lepszych warunkach oświetleniowych jest znacznie lepiej, ale no wiadomo, że większość urządzeń radzi sobie w takim oświetleniu. Osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia, na pewno będą zadowolone z tej przedniej kamerki.

Przednia kamerka - Huawei P Smart Z

7. Zdjęcia nocne

Chiński producent pokazał, że potrafi zrobić takie oprogramowanie, że będziemy mogli zrobić super zdjęcia w nocy. Czy P Smart Z uda nam się wykonać takie zdjęcia? Od razu powiem, że nie za bardzo. Przynajmniej sądziłem, że w trybie nocnym zdjęcia będą wyglądać super, a tak to jest tylko jaśniej niż w trybie automatycznym. Na szczęście zostaje nam tryb manualnym, w którym to będziemy mogli odrobinę więcej wyciągnąć z aparatu w tym modelu. Jednakże powiedzieć muszę, że na całe szczęście zdjęcia nie są tylko czarnymi plamami, więc coś dla siebie możemy wykonać w takim oświetleniu.

Zdjęcia nocne - Huawei P Smart Z

Zdjęcia nocne - Huawei P Smart Z

8. Próbka nagrania

Huawei P Smart Z ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD. Niestety nie mamy tutaj żadnej stabilizacji, przez co nasze nagrania będą wyglądać jak wyglądać. Co do samego nagrania, to powiedzieć muszę, że jakość jest ok, ale za to ekspozycja strasznie skacze (no i film też). Mamy tutaj możliwość wykonania cyfrowego zbliżenia jak w trybie automatycznym, ale tracimy wtedy znacznie na jakości i trzeba mieć to na uwadze. Zauważyłem tutaj też taki mały problem podczas nagrywania, że autofocus szuka ostrości i czasami możemy mieć nieostre nagranie. Polecam do tego urządzenia mieć jakiś gimbal, bo można dostać oczopląsu, oglądając filmy nim nagrane.

9. Huawei Watch GT

Huawei Watch GT

Do testów telefonu otrzymałem też zegarek Huawei Watch GT, który zrobił na mnie ogromne wrażenie. Bateria, która starcza nawet na 2 tygodnie, jak dla mnie jest super, ponieważ wiele inteligentnych zegarków wytrzymuje dwa dni (plus/minus). Więc Huawei mocno się tutaj nad tym postarał i mimo tego, że nie można tego zegarka używać jako zdalny pilot do wywoływania spustu migawki w telefonie, to i tak jest to super zestaw. Przynajmniej wiemy, że ktoś do nas dzwoni, wysyła SMS-y lub pisze na innych komunikatorach i nie musimy specjalnie wyciągać telefonu i sprawdzać wszystkich wiadomości.

Więc jak najbardziej polecam każdemu ten zegarek, nie tylko osobom aktywnym.

Huawei Watch GT

Podsumowując

Huawei P Smart Z

Huawei P Smart Z jest tańszym urządzeniem, więc czy warto zastanawiać się nad jego zakupem, czy może poszukać czegoś innego? Tak naprawdę aparaty w tym modelu wystarczą wielu użytkownikom, którzy nie zwracają uwagi na zdjęcia. Osoby, które myślą już o wykonywaniu dużej ilości zdjęć, to ten telefon może się nadać, ale nie będziemy mogli nim wykonać, nie wiadomo jakich super zdjęć. Dla osób, które zastanawiają się nad nim pod względem fotografii, to polecam sprawdzić inne modele lub urządzenia w podobnej cenie.

Zdjęcia wykonane Huaweiem P Smart Z -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?