Fototest – Oppo Reno Z

Oppo Reno Z

Jakiś czas temu miałem przyjemność obcować już z kilkoma produktami marki Oppo. Były to urządzenia: Reno, Reno 10x Zoom i Reno2 Z — jeszcze niebawem pojawi się recenzja Reno2. Jednak jak spisuje się Oppo Reno Z, które może i ma trochę wygórowaną cenę, ale czy na pewno warto się nim zainteresować? Jak u mnie sprawdziły się aparaty w tym Reno? Tego się dowiecie poniżej.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda
  3. Słoneczna pogoda
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Oppo Reno Z

Oppo ten telefon wyposażyło w trzy aparaty:

  • Tył:
    • 48 Mpx f/1.7
    • 5 Mpx f/2.4 — do głębi ostrości
  • Przód:
    • 32 Mpx f/2.0

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą bardzo dobrze. Jakość i szczegółowość stoi na bardzo wysokim poziomie. Jedynie, do czego mógłbym się przyczepić, to momentami przepalone niebo, na szczęście mamy tutaj automatyczne HDR i sztuczną inteligencję. Dzięki automatycznemu HDR rozpiętość tonalna na zdjęciach jest bardzo dobra, a przez tryb AI kolory na zdjęciach, nawet przy takiej pogodzie są ładnie nasycone. Więc od razu można powiedzieć, że czasami uda się zrobić ładne zdjęcia tym telefonem w takich warunkach oświetleniowych.

Pochmurna pogoda - Oppo Reno Z

3. Słoneczna pogoda

Przy słonecznej pogodzie zdjęcia wychodzą równie dobrze co przy gorszych warunkach oświetleniowych. Ich jakość i szczegółowość stoi na dosyć wysokim poziomie. Przyznać muszę, że tym telefonem można zrobić bardzo ładne zdjęcia w takich warunkach oświetleniowych. Dodać jedynie muszę, że czasami kontrast na zdjęciach jest mocniejszy i jest to niestety zasługa sztucznej inteligencji, więc jeżeli tylko zobaczymy, że kontrast na zdjęciach jest wyższy, to wyłączamy sztuczną inteligencję i ponawiamy zdjęcie — zobaczycie dużą różnicę.

Słoneczna pogoda - Oppo Reno Z

Słoneczna pogoda - Oppo Reno Z

4. Zdjęcia makro

W sprawie zdjęć makro to powiedzieć muszę, że wypadają one bardzo dobrze. Szczegółowość i jakość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie i trzeba przyznać, że Oppo postarało się nad aparatem w tym modelu. Głębia ostrości jest ładna i dobrze oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. Dodatkowo mamy tutaj tryb portretowy, który sprawdza się tak samo dobrze, jak np. w Oppo Reno. Powiedzieć muszę jeszcze o kolorach, które nawet przy trybie AI są odpowiednie jak na taką scenerię i można pochwalić producenta, że jego sztuczna inteligencja działa, tak jak należy.

Zdjęcia makro - Oppo Reno Z

Zdjęcia makro - Oppo Reno Z

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Jeżeli chodzi o zdjęcia w pomieszczeniu, to powiedzieć muszę, że w obu warunkach oświetleniowych jest poprawnie, jednak w naturalnych warunkach oświetleniowych zdjęcia wychodzą odrobinę ciemniejsze i warto wtedy pobawić się trochę ekspozycją. Zdjęcia dzięki temu mogą wyjść jaśniejsze i będzie to o wiele lepiej wyglądało. Najważniejsze, że krawędzie nie są poszarpane i można za to pochwalić producenta, że postarał się zniwelować ten problem w tym modelu. Przy sztucznym oświetleniu zwrócić uwagę można tylko na to, że odcienie kolorów wpadają w cieplejsze i jest to niestety problem balansu bieli.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Oppo Reno Z

Zdjęcia w pomieszczeniu - Oppo Reno Z

6. Przednia kamerka

Reno Z nie posiada wysuwanej kamerki, ale to też nie oznacza tego, że musi mieć lepszy, czy gorszy aparat. W tym modelu aparat można zaliczyć do przeciętnych. Kolory są nawet poprawne w średnich warunkach oświetleniowych, a jakość i szczegółowość jest na poprawnym poziomie. Powiedzieć jedynie muszę, że warto uważać na ostrość w tym przednim aparacie, ponieważ jest ona łapana odrobinę dalej, a wiadomo, że chcemy być na zdjęciach ostrzy. W dobrych warunkach oświetleniowych zdjęcia wychodzą znacznie lepiej i osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia, na pewno będą z nich zadowolone.

Przednia kamerka - Oppo Reno Z

7. Zdjęcia nocne

Oppo pokazało mi, że ich telefonami udaje się wykonać ładne i jasne zdjęcia w nocy. Jak jest w przypadku tego modelu? Przyznać muszę, że równie dobrze tym telefonem nawet w trybie automatycznym wykonamy jasne zdjęcia. Jednak od razu powiedzieć muszę, że w trybie automatycznym wykonamy znacznie lepsze zdjęcie, niż w trybie nocnym. W trybie nocnym zdjęcia są odrobinę ciemniejsze, a kolory są cieplejsze — oczywiście zależy, dla kogo co jest lepsze. Mamy tutaj też tryb manualny, w którym to też możemy trochę pobawić się możliwościami głównego aparatu.

Zdjęcia nocne - Oppo Reno Z

Zdjęcia nocne - Oppo Reno Z

8. Próbka nagrania

Oppo Reno Z ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Niestety nie mamy tutaj opcji włączenia i wyłączenia stabilizacji obrazu, ale producent informuje nas, że mamy tutaj elektroniczną stabilizację obrazu podczas nagrywania filmów. Jak ona się sprawdza? No muszę powiedzieć, że niestety obraz strasznie nam drga i nie jest to zbyt ładne. Przynajmniej autofocus sprawnie działa i mamy też cyfrowy zoom na głównej matrycy — co nie jest zbyt dobre.

Podsumowując

Oppo Reno Z

Oppo Reno Z nie kosztuje zbyt mało jak na swoją klasę urządzenia, jednak jest to dosyć dobry telefon z porządnymi aparatami. Warto się zastanawiać nad zakupem tego modelu? Według mnie tak, chociaż nie nastawiajcie się, że nagracie tym telefonem ładne filmy, zdjęcia owszem mogą wyjść ładnie, ale filmy już nie — no coś za coś. Na szczęście mi to urządzenie przypadło do gustu i cieszę się, że Reno2 Z pozbyło się niektórych wad z tego modelu.

Zdjęcia wykonane Oppo Reno Z -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?