Nie wiem dlaczego, ale od premiery LG V20 strasznie chciałem zacząć współpracę właśnie z marką LG i wiecie co? Właśnie się to udało, mogę być z siebie dumny! Przechodząc do meritum wpisu, to dzisiaj mam dla Was recenzję aparatów w telefonie LG Q6, który swoją premierę miał jakiś czas temu, a ostatnio na rynku pojawił się następca tego telefonu, czyli LG Q7. Jednak czy warto zakupić to urządzenie w tym roku? Zaraz się przekonacie.
Niestety tym razem nie mam dla Was rozpakowania urządzenia, ponieważ przyjechało ono do mnie w testowym pudełku. No cóż, może przy LG V30 coś będzie.
- Specyfikacja
- Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
- Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
- Zdjęcia makro
- Zdjęcia w pomieszczeniu
- Przednia kamerka
- Zdjęcia nocne
- Przykładowe wideo
1. Specyfikacja
LG to urządzenie wyposażyło w dwa aparaty. Jeden z nich na tylnej obudowie ma matrycę 13 Mpx, niestety producent nie chwali się jaką przesłonę zastosował w tym aparacie.
Przednia kamerka to aparat z matrycą 5 Mpx i przesłoną f/2.0. Dodam również, że producent daje nam możliwość wykonania zdjęcia w szerokim i wąskim kącie.
2. Pochmurna pogoda
Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą naprawdę dobrze, cienie nie są aż takie mocne, jasność jest nawet odpowiednia, no i kolory są nawet dobre. Dlaczego nawet? Otóż w niektórych miejscach nie są poprawnie odzwierciedlone, ale to szczegół, który ciężko zauważyć. Co ważne, to również szczegółowość i jakość zdjęć stoi na dobry poziomie, a nawet można powiedzieć, że bardzo dobrym. Jak widać, da się zrobić telefon za trochę ponad 700 zł z porządnym aparatem, który sobie radzi w pochmurne dni.
3. Słoneczna pogoda
Zdjęcia podczas słonecznej pogody wychodzą dobrze, chociaż czasami widać, że aparat ma problemy z cieniami w takie dni. Tak samo z kolorami, które gdzieniegdzie wpadają w różowy, a nie np. biały. Jakość i szczegółowość zdjęć podczas takiej pogody można zaliczyć na plus, ale co z resztą? Nie jestem zbytnio przekonany, czy aparat w tym telefonie potrafi sobie poradzić podczas takiej pogody/oświetlenia. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest uruchomienie trybu HDR podczas fotografowania, aby zdjęcie wyglądało o wiele lepiej.
4. Zdjęcia makro
Zdjęcia makro wykonane aparatem w LG Q6 nie zawsze mogą się podobać. Dlaczego? Otóż nie zawsze główne obiekty mają tyle szczegółów, co byśmy chcieli lub nawet oczekiwali. Niestety o zdjęciach makro można powiedzieć tyle, że są przeciętne i tyle. Chociaż niekiedy z naprawdę dobrym światłem da się wykrzesać niezłe fotki tym telefonem. Również głębia ostrości jest nawet ok, ale też szału nie robi. Dlatego można powiedzieć, że tym telefonem można zrobić tylko przeciętne zdjęcia z bliska.
5. Zdjęcia w pomieszczeniu
Czy aparat w LG Q6 radzi sobie w pomieszczeniu? Muszę z przykrością powiedzieć, że nie za bardzo. Przy naturalnym świetle zdjęcie jest za ciemne, a w dodatku możemy dopatrzyć się rozmazanych krawędzi oraz szumów. Sprawa jest odrobinę lepsza przy sztucznym świetle, ale niestety zdjęcie jest dalej odrobinę przygaszone, a cienie odrobinę za duże. Tak jak przy słonecznej pogodzie, polecam korzystać z trybu HDR, który odrobinę pomoże w wyciągnięciu zdjęć w takich warunkach.
6. Przednia kamerka
Przednia kamerka w tym urządzeniu jednym słowem jest przeciętna, w średnich warunkach oświetleniowych, to nawet za dużo powiedziane. Jednak warto tutaj dodać, że LG umożliwia nam na wykonanie zdjęcia przy wąskim kadrze i szerokim. Jest to naprawdę duży plus i przy naprawdę dobrym oświetleniu zdjęcia mogą wyjść dobrze. Liczyłem na coś więcej, ale jak za tą cenę urządzenia, to i tak jest w miarę dobrze.
7. Zdjęcia nocne
Aparat w tym telefonie mistrzem zdjęć w nocy nie jest i nie będzie. Inne urządzenia, które testowałem w tym samym czasie, lepiej sobie z tym zadaniem poradziły. Jednak co się dziwić, jak nie mamy tutaj ani żadnego trybu nocnego, a o trybie profesjonalnym można co najwyżej pomarzyć. Zdjęcia zostały zrobione w trybie automatycznym z wyłączonym i włączonym HDR. Dużo pomogło? Można nawet powiedzieć, że w ogóle.
8. Przykładowe wideo
LG Q6 potrafi nagrywać w rozdzielczości Full HD wraz ze stabilizacją obrazu, jak za cenę urządzenia, to nie spodziewałem się tutaj cyfrowej stabilizacji obrazu, a tu LG tak miło zaskoczyło. Co do nagrania, to można powiedzieć, że jakość i szczegółowość jest nawet dobra. Nawet autofokus działa przyzwoicie. Oczywiście lepsze filmy wychodzą tym telefonem, kiedy uruchomimy stabilizację obrazu, która potrafi pomóc i film od razu lepiej wygląda. Chociaż czasami są momenty falującego ekranu, ale miejmy nadzieję, że LG poprawi to aktualizacjami.
Podsumowując
LG Q6 to nie takie złe urządzenie, ale czy warto się nad nim zastanawiać w kontekście mobilnej fotografii? Według mnie nie za bardzo (mimo swojej ceny). Niestety LG w tym urządzeniu daje nam za mało trybów do fotografowania (najpotrzebniejszy tryb profesjonalny) i niestety aparat w tym telefonie nadaje się tylko do osób, które robią sporadycznie zdjęcia. Dla osób zaczynających w mobilnej fotografii ten telefon nie jest za dobry, można znaleźć w podobnej cenie albo nawet i wyższej z dużo lepszym aparatem/aparatami, no i najważniejsze z pełnym trybem profesjonalnym.
Zdjęcia wykonane LG Q6 -> ZDJĘCIA