Fototest – Archos Diamond Alpha Plus

Archos Diamond Alpha+

Od pierwszych testów telefonów od producenta Archos już kawał czasu minął. Tak samo, jak recenzja aparatów w telefonie Archos Diamond Alpha, który bardzo dobrze wspominam. Teraz przyszedł czas na test aparatów w większym bracie Diamond Alpha i wiecie co? Archos Diamond Alpha+ ma się czym pochwalić.

Zanim przejdziecie dalej, serdecznie zapraszam do obejrzenia rozpakowania tego urządzenia.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Archos Diamond Alpha+

Archos to urządzenie wyposażyło w trzy aparaty. Dwa z nich o matrycach 13 Mpx (RGB i Mono) znajdują się na tylnej obudowie telefonu. Również oba aparaty posiadają przesłonę f/2.2.

Przednia kamerka posiada matrycę 16 Mpx i przesłoną f/2.0.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia w pochmurną pogodę wychodzą nawet dobrze, ale niestety cienie są strasznie duże i nie jest to aż takie dobre. Warto wtedy korzystać z trybu HDR, zdjęcia będą wtedy o wiele jaśniejsze. Jednak można i tak powiedzieć, że szczegółowość i jakość zdjęć jest naprawdę na wysokim poziomie i za to trzeba pochwalić Archosa. Nawet można pochwalić za kolory, które są naprawdę bardzo dobre i o dziwo w niektórych miejscach mocno nasycone.

Pochmurna pogoda - Archos Diamond Alpha+

Pochmurna pogoda - Archos Diamond Alpha+

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia podczas słonecznej pogody wychodzą również dobrze co przy pochmurnej pogodzie, tak samo przy tym oświetleniu cienie są niestety dalej duże i nic na to w trybie automatycznym nie poradzę. Jednak i tak jakość i szczegółowość zdjęć jest naprawdę na wysokim poziomie, a jak wtedy z kolorami? No trzeba przyznać, że podczas takiej pogody kolory są nawet odrobinę lepsze i co ważne, to lepiej są odwzorowane, niż przy pochmurnej pogodzie.

Słoneczna pogoda - Archos Diamond Alpha+

Słoneczna pogoda - Archos Diamond Alpha+

4. Zdjęcia makro

Zdjęcia makro wykonane tym telefonem są naprawdę szczegółowe i bardzo dobre jakościowo. Tło i główny obiekt jak na taki telefon (chociaż aż taki tani nie jest) są bardzo dobrze oddzielone, a sama głębia jest na bardzo dobrym poziomie. Kolory jak na Archosa są naprawdę bardzo dobrze odwzorowane i są takie jak w rzeczywistości. Nawet tryb powiększania głębi ostrości w tym telefonie dobrze działa i przynajmniej tym Archos może się pochwalić. Ze zdjęć makro tym telefonem jestem i byłem najbardziej zadowolony.

Zdjęcia makro - Archos Diamond Alpha+

Zdjęcia makro - Archos Diamond Alpha+

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Czy aparatami w tym telefonie uda się zrobić ładne zdjęcia w pomieszczeniu? Trzeba przyznać, że na pewno lepsze, ale niestety nie zawsze. Cienie niestety są duże, a i również widać, że krawędzie są odrobinę rozmazane, a najbardziej lewy bok. Jakość zdjęć jest naprawdę dobra, a kolory również są poprawnie odwzorowane, a niekiedy są odrobinę więcej nasycone. Przynajmniej nie kuje to tak w oczy, jak w przypadku sztucznej inteligencji w niektórych telefonach.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Archos Diamond Alpha+

Zdjęcia w pomieszczeniu - Archos Diamond Alpha+

6. Przednia kamerka

Niestety przednia kamerka ma kilka wad, które można znaleźć w niektórych urządzeniach Huawei, Honor itd. Jakie wady? W szczególności balans bieli, który niestety aż tak dobrze nie działa, jakbym tego chciał. Jednak i tak trzeba przyznać, że jakość i szczegółowość zdjęć z przedniej kamerki jest nawet dobra. Jest o wiele lepiej niż przy przeciętnych przednich kamerkach, no i oczywiście jest lepiej niż przy Diamond Alpha (chodzi o jakość).

Przednia kamerka - Archos Diamond Alpha+

7. Zdjęcia nocne

Czy Archos Diamond Alpha+ potrafi wykonywać zdjęcia w nocy? W pewnym stopniu tak, ale tylko w trybie Pro. W trybie automatycznym zdjęcia są strasznie ciemne, a już w trybie Pro możemy wybrać własny czas naświetlania i od razu lepiej to wygląda. Oczywiście w trybie Pro trzeba pamiętać o wszystkich parametrach, aby zdjęcie wyglądało jak najlepiej i uważać trzeba, aby nie przesadzić z czasem naświetlania, aby większa ilość szumów się nie pojawiła, bo zawsze może się pojawiać.

Zdjęcia nocne - Archos Diamond Alpha+

Zdjęcia nocne - Archos Diamond Alpha+

8. Przykładowe wideo

Archos Diamond Alpha+ potrafi nagrywać w rozdzielczości 4K. Niestety stabilizacji optycznej i cyfrowej w tej rozdzielczości nie uświadczymy, a szkoda. Archos mógłby dać przynajmniej tę cyfrową stabilizację, aby filmy wyglądały znacznie lepiej. Co do nagrania, to niestety widać, że telefon nie radzi sobie z rozpiętością tonalną. Również balans bieli, nie jest aż taki super. Liczyłem na coś więcej, niestety zawiodłem się tutaj.

Podsumowując

Archos Diamond Alpha+

Archos Diamond Alpha+ to niestety drogie urządzenie, nie aż takie tanie jak reszta urządzeń z oferty producenta. Oczywiście podzespoły, które znajdziemy w tym urządzeniu, są super itd., ale patrząc tylko na jego aparaty, to aż tak dobrze nie ma. Owszem jest o wiele lepiej niż przy młodszym bracie Diamond Alpha, ale też nie jest aż tak super, jak myślałem, że będzie. Chociaż zdjęcia makro w super warunkach oświetleniowych mogą położyć na łopatki. Również trzeba pamiętać, że mamy tutaj aparaty z różnymi matrycami (RGB, Mono) i w takim wypadku zdjęcia mają być o wiele bardziej szczegółowe. Czy są? Są i miejmy nadzieję, że Archos nie daje nam żadnej ściemy, a rzeczywiście zdjęcie RGB i Mono są łączone dla lepszego efektu.

Czy mógłbym polecić ten telefon dla osoby rozpoczynającą z mobilną fotografią? Myślę, że tak, a to tylko z tego względu, że mamy tutaj tryb Pro i dzięki niemu można nauczyć się parametrów podczas fotografowania.

Zdjęcia wykonane Archosem Diamond Alpha+ -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?