Jakiś czas temu miałem przyjemność testować dla Was aparaty w Nokii 4.2, czyli w tańszym wariancie od producenta Nokia. Czy aparaty w tym modelu są na tyle dobre, abym mógł Wam je polecić? Już na wstępie mogę Wam powiedzieć, że jestem zdziwiony aparatami w tym urządzeniu, bo nie wiedziałem, że będzie aż tak dobrze (nie zawsze) — oczywiście są wady mniejsze i większe, zaraz będę o nich mówić.
Zanim przejdziecie dalej, serdecznie zapraszam Was do obejrzenia pięciu plusów i minusów aparatów w tym urządzeniu.
- Specyfikacja
- Pochmurna pogoda
- Słoneczna pogoda
- Zdjęcia makro
- Zdjęcia w pomieszczeniu
- Przednia kamerka
- Zdjęcia nocne
- Próbka nagrania
1. Specyfikacja
Nokia ten telefon wyposażyła w trzy aparaty. Na tylnej obudowie znajduje się aparat z matrycą 13 Mpx i przesłoną f/2.2. Drugi aparat posiada matrycę 2 Mpx i przesłonę f/2.2 i służy do wykrywania głębi ostrości.
Przednia kamerka to aparat z matrycą 8 Mpx z przesłoną f/2.2.
2. Pochmurna pogoda
Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wykonane tą Nokią są dobre. Jakość i szczegółowość takowych zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie. Na całe szczęście mamy tutaj automatyczny HDR, dzięki czemu nasze zdjęcia mogą być jaśniejsze, a rozpiętość tonalna znacznie lepsza. Mamy tutaj też sztuczną inteligencję, której niestety nie da się wyłączyć w opcjach aparatu (Nokia powinna to zmienić) i czasami zdarza się, że kolory są bardzo mocno podbite — na szczęście nie zawsze.
3. Słoneczna pogoda
Zdjęcia w słoneczną pogodę równie są dobre. Szczegółowość i jakość tych zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie. Jednak przy tym oświetleniu mam przeciwwskazania co do bieli w ostrym (a czasami nawet w) słońcu. Dobrze, że producent pomyślał o tym automatycznym HDR, przynajmniej cienie nie są mocne. Kolory jednak są mocne i nie każdemu będzie to odpowiadać — mnie nie odpowiada. Znam też osoby, które wolą takie kolory i im nie będzie to w ogóle przeszkadzać. Dodać jeszcze muszę, że czasami aplikacja aparatu ma problem z dobraniem ekspozycji i niekiedy zdjęcia mogą wyjść ciemniejsze. Kiedy zdjęcie się uda, to jest ono bardzo ładne jak na takie urządzenie, ale niestety trzeba przy tym urządzeniu mieć odrobinę cierpliwości.
4. Zdjęcia makro
W sprawie zdjęć makro to powiedzieć muszę, że jest dobrze. Niestety nie zawsze, ponieważ punkt ostrości nie zawsze jest tam, gdzie chcemy. Czasami trzeba się z tym męczyć, tak jakby to właśnie ten model miał problem z focusem (lub aplikacja). Nie jestem w stanie sprawdzić, czy to tylko w moim modelu występuje ten problem, czy w innych też tak się zdarza. Na całe szczęście nie zmienia to moje zdania, że przy udanym zdjęciu te zdjęcia są naprawdę ładne i mogą się podobać. Tutaj na całe szczęście sztuczna inteligencja nie pogarsza sprawy jak w innych sytuacjach — tylko tutaj można pochwalić tryb AI. Dodać jeszcze muszę, że mamy tutaj tryb Live focus i muszę przyznać, że działa już o wiele lepiej niż we wcześniejszych Nokiach.
5. Zdjęcia w pomieszczeniu
Jeżeli chodzi o zdjęcia w pomieszczeniu, to muszę przyznać, że niestety tym telefonu w obu warunkach nie zrobimy dobrych zdjęć. W naturalnym, jak i sztucznym oświetleniu autofocus ma duże problemy i w większości trzeba się trochę namęczyć, aby zrobić ostre i dobre zdjęcie. Trzeba niestety nad tym odrobinę posiedzieć przy tym urządzeniu. Powiedzieć jeszcze muszę, że w tym urządzeniu występują poszarpane i rozmazane krawędzie — szczególnie to widać przy jednolitym tle. Szkoda, że niestety tak to tu wygląda, bo nawet kolory w sztucznym oświetleniu się nie zgadzają w większym stopniu.
6. Przednia kamerka
Przednia kamerka w tym urządzeniu ku mojemu zaskoczeniu jest naprawdę dobra, nawet w średnich warunkach oświetleniowych! Zdjęcia są szczegółowe i na pewno spodoba się to wielu zwolennikom zdjęć typu selfie. Co najważniejsze, to kolory i balans bieli jest na miejscu, dzięki czemu te zdjęcia niekiedy wyglądają znacznie lepiej niż z głównego aparatu — serio! Szczerze mogę Wam powiedzieć, że więcej udanych zdjęć można zrobić przednią kamerką w tym urządzeniu, niż głównym aparatem, którym trzeba w większości się bawić.
7. Zdjęcia nocne
Zdjęcia nocne wykonane tą Nokią, może nie są zbyt ciemne, jednak jakość tych zdjęć pozostawia wiele do życzenia (i to nawet bardzo). Może i mamy tutaj tryb manualny, jednak on nie jest tak rozbudowanych, jak w innych urządzeniach, a szkoda — według mnie powinien być. W trybie manualnym mamy możliwość ustawienia najdłużej czasu naświetlania do 1/2 sekundy, co jak dla mnie jest aż śmieszne, bo mogło być przynajmniej do 1 sekundy. Jednak muszę powiedzieć, że w trybie manualnym wykonamy zdjęcia z mniejszą ilością szumów niż w trybie automatycznym.
8. Próbka nagrania
Nokia 4.2 ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD. Niestety nie posiadamy tutaj żadnej stabilizacji, a przynajmniej powinna być tutaj ta elektroniczna. No, chyba że jest i tak słabo działa — w dalszym ciągu w urządzeniach Nokii nie ma opcji włączenia/wyłączenia elektronicznej stabilizacji. Co do samego nagrania, to powiedzieć muszę, że rewelacyjnie nie jest, a nawet jest tragicznie. Lepiej wyglądają z tego telefonu krótkie filmiki niż takie normalne. Nie polecam nagrywać filmów tym telefonem.
Podsumowując
Nokia 4.2 nie jest aż tak tanim telefonem, jak np. Nokia 3.2 (niebawem będzie test aparatów w tym modelu) i też nie jest takim drogim. Ta Nokia jest w przeciętnych pieniądzach i muszę przyznać, że jako telefon do codziennych zadań nie jest zły. Aparaty trochę odstają i mają jak dla mnie dużo wad, chociaż o wiele lepiej działa tutaj przednia kamerka. Niestety nie mogę polecić tego telefonu osobom, które chcą iść w kierunku mobilnej fotografii. Dla osób, które poszukują dosyć dobrego telefonu z przeciętnym aparatem i dobrą przednią kamerką, to mogę polecić ten model.
Zdjęcia wykonane Nokią 4.2 -> ZDJĘCIA