Fototest – Nokia 4.2

Nokia 4.2

Jakiś czas temu miałem przyjemność testować dla Was aparaty w Nokii 4.2, czyli w tańszym wariancie od producenta Nokia. Czy aparaty w tym modelu są na tyle dobre, abym mógł Wam je polecić? Już na wstępie mogę Wam powiedzieć, że jestem zdziwiony aparatami w tym urządzeniu, bo nie wiedziałem, że będzie aż tak dobrze (nie zawsze) — oczywiście są wady mniejsze i większe, zaraz będę o nich mówić.

Zanim przejdziecie dalej, serdecznie zapraszam Was do obejrzenia pięciu plusów i minusów aparatów w tym urządzeniu.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda
  3. Słoneczna pogoda
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Nokia 4.2

Nokia ten telefon wyposażyła w trzy aparaty. Na tylnej obudowie znajduje się aparat z matrycą 13 Mpx i przesłoną f/2.2. Drugi aparat posiada matrycę 2 Mpx i przesłonę f/2.2 i służy do wykrywania głębi ostrości.

Przednia kamerka to aparat z matrycą 8 Mpx z przesłoną f/2.2.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wykonane tą Nokią są dobre. Jakość i szczegółowość takowych zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie. Na całe szczęście mamy tutaj automatyczny HDR, dzięki czemu nasze zdjęcia mogą być jaśniejsze, a rozpiętość tonalna znacznie lepsza. Mamy tutaj też sztuczną inteligencję, której niestety nie da się wyłączyć w opcjach aparatu (Nokia powinna to zmienić) i czasami zdarza się, że kolory są bardzo mocno podbite — na szczęście nie zawsze.

Pochmurna pogoda - Nokia 4.2

Pochmurna pogoda - Nokia 4.2

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia w słoneczną pogodę równie są dobre. Szczegółowość i jakość tych zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie. Jednak przy tym oświetleniu mam przeciwwskazania co do bieli w ostrym (a czasami nawet w) słońcu. Dobrze, że producent pomyślał o tym automatycznym HDR, przynajmniej cienie nie są mocne. Kolory jednak są mocne i nie każdemu będzie to odpowiadać — mnie nie odpowiada. Znam też osoby, które wolą takie kolory i im nie będzie to w ogóle przeszkadzać. Dodać jeszcze muszę, że czasami aplikacja aparatu ma problem z dobraniem ekspozycji i niekiedy zdjęcia mogą wyjść ciemniejsze. Kiedy zdjęcie się uda, to jest ono bardzo ładne jak na takie urządzenie, ale niestety trzeba przy tym urządzeniu mieć odrobinę cierpliwości.

Słoneczna pogoda - Nokia 4.2

Słoneczna pogoda - Nokia 4.2

4. Zdjęcia makro

W sprawie zdjęć makro to powiedzieć muszę, że jest dobrze. Niestety nie zawsze, ponieważ punkt ostrości nie zawsze jest tam, gdzie chcemy. Czasami trzeba się z tym męczyć, tak jakby to właśnie ten model miał problem z focusem (lub aplikacja). Nie jestem w stanie sprawdzić, czy to tylko w moim modelu występuje ten problem, czy w innych też tak się zdarza. Na całe szczęście nie zmienia to moje zdania, że przy udanym zdjęciu te zdjęcia są naprawdę ładne i mogą się podobać. Tutaj na całe szczęście sztuczna inteligencja nie pogarsza sprawy jak w innych sytuacjach — tylko tutaj można pochwalić tryb AI. Dodać jeszcze muszę, że mamy tutaj tryb Live focus i muszę przyznać, że działa już o wiele lepiej niż we wcześniejszych Nokiach.

Zdjęcia makro - Nokia 4.2

Zdjęcia makro - Nokia 4.2

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Jeżeli chodzi o zdjęcia w pomieszczeniu, to muszę przyznać, że niestety tym telefonu w obu warunkach nie zrobimy dobrych zdjęć. W naturalnym, jak i sztucznym oświetleniu autofocus ma duże problemy i w większości trzeba się trochę namęczyć, aby zrobić ostre i dobre zdjęcie. Trzeba niestety nad tym odrobinę posiedzieć przy tym urządzeniu. Powiedzieć jeszcze muszę, że w tym urządzeniu występują poszarpane i rozmazane krawędzie — szczególnie to widać przy jednolitym tle. Szkoda, że niestety tak to tu wygląda, bo nawet kolory w sztucznym oświetleniu się nie zgadzają w większym stopniu.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Nokia 4.2

Zdjęcia w pomieszczeniu - Nokia 4.2

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym urządzeniu ku mojemu zaskoczeniu jest naprawdę dobra, nawet w średnich warunkach oświetleniowych! Zdjęcia są szczegółowe i na pewno spodoba się to wielu zwolennikom zdjęć typu selfie. Co najważniejsze, to kolory i balans bieli jest na miejscu, dzięki czemu te zdjęcia niekiedy wyglądają znacznie lepiej niż z głównego aparatu — serio! Szczerze mogę Wam powiedzieć, że więcej udanych zdjęć można zrobić przednią kamerką w tym urządzeniu, niż głównym aparatem, którym trzeba w większości się bawić.

Przednia kamerka - Nokia 4.2

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia nocne wykonane tą Nokią, może nie są zbyt ciemne, jednak jakość tych zdjęć pozostawia wiele do życzenia (i to nawet bardzo). Może i mamy tutaj tryb manualny, jednak on nie jest tak rozbudowanych, jak w innych urządzeniach, a szkoda — według mnie powinien być. W trybie manualnym mamy możliwość ustawienia najdłużej czasu naświetlania do 1/2 sekundy, co jak dla mnie jest aż śmieszne, bo mogło być przynajmniej do 1 sekundy. Jednak muszę powiedzieć, że w trybie manualnym wykonamy zdjęcia z mniejszą ilością szumów niż w trybie automatycznym.

Zdjęcia nocne - Nokia 4.2

Zdjęcia nocne - Nokia 4.2

8. Próbka nagrania

Nokia 4.2 ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD. Niestety nie posiadamy tutaj żadnej stabilizacji, a przynajmniej powinna być tutaj ta elektroniczna. No, chyba że jest i tak słabo działa — w dalszym ciągu w urządzeniach Nokii nie ma opcji włączenia/wyłączenia elektronicznej stabilizacji. Co do samego nagrania, to powiedzieć muszę, że rewelacyjnie nie jest, a nawet jest tragicznie. Lepiej wyglądają z tego telefonu krótkie filmiki niż takie normalne. Nie polecam nagrywać filmów tym telefonem.

Podsumowując

Nokia 4.2

Nokia 4.2 nie jest aż tak tanim telefonem, jak np. Nokia 3.2 (niebawem będzie test aparatów w tym modelu) i też nie jest takim drogim. Ta Nokia jest w przeciętnych pieniądzach i muszę przyznać, że jako telefon do codziennych zadań nie jest zły. Aparaty trochę odstają i mają jak dla mnie dużo wad, chociaż o wiele lepiej działa tutaj przednia kamerka. Niestety nie mogę polecić tego telefonu osobom, które chcą iść w kierunku mobilnej fotografii. Dla osób, które poszukują dosyć dobrego telefonu z przeciętnym aparatem i dobrą przednią kamerką, to mogę polecić ten model.

Zdjęcia wykonane Nokią 4.2 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?