Fototest – Oppo Reno4

Oppo Reno4

Ostatnio na testy trafił do mnie Oppo Reno4. Jest to najnowsze urządzenie Oppo, które podobno ma najlepsze aparaty do zdjęć nocnych, a nawet do filmowania (w nocy)! Jednak większość z tych funkcji znajduje się w urządzeniu z Pro w nazwie. Więc jak spisuje się Reno4, czyli telefon, któremu nic niby nie brakuje, ale jednak kilka funkcji z Reno4 Pro by mu się przydało. Jak sprawdzał się u mnie ten model? Czy byłem z niego zadowolony? Tego przekonacie się z tej recenzji.

Film jest w trakcie przygotowania.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Oppo Reno4

Oppo wyposażyło ten telefon w sześć aparatów aparatów:

 • Tył:
  • 48 Mpx f/1.7
  • 8 Mpx f/2.2 — szeroki kąt
  • 2 Mpx f/2.4 — makro
  • 2 Mpx f/2.4 — monochromatyczny
 • Przód:
  • 32 Mpx f/2.4
  • do pomiaru głębi

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia w pochmurną pogodę wychodzą bardzo dobre. Jakość i szczegółowość jest na wysokim poziomie. Trudno coś złego na ten temat mówić, więc Oppo się spisało, chociaż w Oppo Reno3 Pro już i tak było świetnie, więc producent nie miał czego poprawiać (nawet w Oppo Reno3 było dobrze). Co ważne, to mamy tutaj automatyczny HDR i sztuczną inteligencję od Oppo. Co do automatycznego HDR powiedzieć muszę, że radzi on sobie bardzo dobrze i nie można na to narzekać. Rozpiętość tonalna jest poprawna, a kontrast nie jest za duży. Kolory również są poprawne i co ważne, to tryb AI nie psuje nam ich i można być o to spokojny.

Pochmurna pogoda - Oppo Reno4

Pochmurna pogoda - Oppo Reno4

3. Słoneczna pogoda

W słoneczną pogodę również wykonamy dobre zdjęcia, takie jak przy gorszych warunkach oświetleniowych. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie i na ten aspekt przy tym Oppo nie można narzekać. Automatyczny HDR sprawdza się tak, jak trzeba i co ważne, to nie mamy przy takim oświetleniu dużych i mocnych cieni — rozpiętość tonalna zdjęć jest taka, jaka powinna być. Kolory na zdjęciach są dobrze odwzorowane i nie można na to narzekać. Zdjęcia krajobrazowe wykonane tym telefonem wychodzą naprawdę dobrze. Co innego, jak będziemy wykonywać zdjęcia szerokim kątem, ponieważ zdjęcia nie są aż tak super szczegółowe i jakość też nie jest najlepsza.

Słoneczna pogoda - Oppo Reno4

Słoneczna pogoda - Oppo Reno4

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to warto powiedzieć o tym, że mamy tutaj dedykowany aparat makro, ale (uwaga to jest ważne) nie mamy do niego dostępu normalnie. Do aparatu makro możemy jedynie się dostać przez tryb profesjonalny, gdzie i tak nie mamy wtedy żadnej możliwości na zmianę parametrów — jak dla mnie jest to dziwne. Rozmawiałem na ten temat z Oppo i niby mamy w trybie automatycznym opcję automatycznego przełączania się na tryb makro, ale wtedy nadal korzystamy z głównej matrycy, a nie z tego 2 Mpx aparatu — więc nie wiem po co, w ogóle jest ten aparat. Zdjęcia wykonane głównym aparatem wychodzą naprawdę dobrze, chociaż czasami bywają takie momenty, że zdjęcia są takie zamglone — nie wiem od czego, to zależy. Kiedy jednak zdjęcie się uda, to wygląda ono super, a głębia ostrości świetnie oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. Oczywiście mamy tutaj tryb portretowy, który spisuje się nadzwyczaj dobrze i możemy spokojnie tym telefonem wykonać ładne portrety lub artystyczne zdjęcia z rozmytym tłem.

Zdjęcia makro - Oppo Reno4

Zdjęcia makro - Oppo Reno4

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Zdjęcia w pomieszczeniu wychodzą naprawdę dobrze w obu warunkach oświetleniowych. Przy naturalnym oświetleniu zdjęcia wychodzą tak, jak trzeba. Szczegółowość jest dobra, a kolory są poprawne, nawet na autofocus nie można narzekać. Co jest najważniejsze, to krawędzie zdjęć nie są mocno poszarpane i rozmazane — brawo Oppo! Przy sztucznym oświetleniu zdjęcia również wyglądają dobrze, autofocus działa sprawnie, a na kolory nie można narzekać — przynajmniej balans bieli w tym modelu działa, tak jak powinien.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Oppo Reno4

Zdjęcia w pomieszczeniu - Oppo Reno4

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym modelu bardzo mnie zaskoczyła, ponieważ w średnich warunkach oświetleniowych zdjęcia wychodzą dosyć dobrze. Jedynie na zdjęciach pojawia się większa ilość szumów i ziarna — nie jest to jednak aspekt, aby zdjęcia były złe, bo to, co jest najważniejsze, czyli jasność jest odpowiednia. W lepszych warunkach oświetleniowych oczywiście wykonamy dobre zdjęcia, nawet tło na nich nie będzie przepalone i jest to super wiadomość. Osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia, na pewno będą zadowolone.

Przednia kamerka - Oppo Reno4

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia nocne wykonane telefonem Oppo są bardzo dobre. W trybie automatycznym zdjęcia są jasne i dosyć szczegółowe — przynajmniej takimi zdjęciami możemy się spokojnie pochwalić na mediach społecznościowych. Oczywiście mamy tutaj tryb nocny, który sprawdza się odrobinę lepiej od trybu automatycznego. Z trybu nocnego zdjęcia są bardziej szczegółowe i ostre — wiem, że niektórym może to nie odpowiadać lub przeszkadzać, więc wtedy polecam używać tryb automatyczny. Dodam jeszcze, że czasami pojawiały się flary świetlne, ale też nie zawsze, bo to już wszystko zależało od tego, w jakim miejscu wykonywałem zdjęcie — polecam na to uważać. Oczywiście używając trybu profesjonalnego, będziemy mogli znacznie więcej wycisnąć z głównego aparatu, ale polecam z tego korzystać, jak potraficie ustawiać poprawne parametry.

Zdjęcia nocne - Oppo Reno4

Zdjęcia nocne - Oppo Reno4

8. Próbka nagrania

Oppo Reno4 ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Co ważne, to w najwyższej rozdzielczości nie możemy nagrywać w szerokim kącie (a szkoda). Oczywiście stabilizacja działa nam od razu, ale za to w rozdzielczości Full HD mamy możliwość uruchomienia ultrastabilizacji (60 kl/s.) i ultrastabilizacji max (30 kl/s.). Jeżeli chodzi o same filmy, to powiedzieć muszę, że nie wyglądają one źle, ale obraz odrobinę nam drga. Autofocus jest szybki i sprawny i na to narzekać nie można. Polecam uruchamiać ultrastabilizację (przynajmniej max, chociaż nie mamy wtedy ostrości), bo wtedy nagrania wychodzą o wiele lepsze. Dodać jeszcze muszę, że w szerokim kącie nie mamy żadnej stabilizacji i wtedy nie wygląda to najlepiej.

Podsumowując

Oppo Reno4

Oppo Reno4 nie jest drogim telefonem, ale czy warto się nad nim zastanawiać? Ten telefon spisał się u mnie bardzo dobrze i nie mogłem na to narzekać. Przyjemnie mi się z niego korzystało — jest bardzo cienki, lekki, a bateria trzyma naprawdę dobrze, jak przy ciągłym używaniu aparatu. Więc czego chcieć więcej? Szkoda, że nie ma aż takiej petardy, jak to zapowiadał producent, ale czekam na Reno4 Pro i może tam będzie super. Tutaj jest dobrze, chociaż filmy mogłyby wyglądać znacznie lepiej. Mogę ten telefon polecić wielu osobom i na pewno nie będą zawiedzione zakupem.

Zdjęcia wykonane Oppo Reno4 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?