Fototest – realme 8 Pro

realme 8 Pro

Jakiś czas temu trafił do mnie telefon realme 8 Pro, który już od razu mogę powiedzieć, zrobił na mnie o wiele lepsze wrażenie niż realme 8. Tak na marginesie, to jest to pierwszy telefon realme z matrycą 108 Mpx. Jak sprawdził się u mnie ten model? Przekonacie się o tym poniżej.

Film jest w trakcie przygotowania.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

realme 8 Pro

realme wyposażył ten telefon w pięć aparatów:

 • Tył:
  • 108 Mpx f/1.9
  • 8 Mpx f/2.3 — szeroki kąt
  • 2 Mpx f/2.4 — makro
  • 2 Mpx f/2.4 — do głębi ostrości
 • Przód:
  • 16 Mpx f/2.5

2. Pochmurna pogoda

Podczas pochmurnej pogody zdjęcia wypadają naprawdę bardzo dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie. Oczywiście w trybie automatycznym nie wykonujemy zdjęć całą matrycą (ale mamy do tego specjalny tryb) i bardzo dobrze, ponieważ zdjęcia też nie są wtedy OGROMNE. Dodatkowo mamy tryb AI i automatyczny HDR, który radzi sobie bardzo dobrze i nie można niego narzekać. Nawet sztuczna inteligencja radzi sobie całkiem nieźle i zdjęcia przy takim oświetleniu nie są przekoloryzowane, chociaż kolory są odrobinę mocniej nasycone.

Pochmurna pogoda - realme 8 Pro

Pochmurna pogoda - realme 8 Pro

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia podczas słonecznej pogody wychodzą bardzo dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na wysokim poziomie i trudno coś na ten temat narzekać. Kolory nawet przy trybie AI wychodzą tak, jak trzeba, chociaż są odrobinę mocniejsze — jednak to nie jest w tak dużym stopniu, jak u niektórych producentów i można się do tego przyzwyczaić. Zawsze też można wyłączyć tryb AI, ponieważ automatyczny HDR również radzi sobie całkiem nieźle i dzięki niemu cienie na zdjęciach nie są duże i mocne. Spokojnie można wziąć ten telefon ze sobą w podróż i wykonać super zdjęcia na wakacjach lub na co dzień, nawet szerokim kątem.

Słoneczna pogoda - realme 8 Pro

Słoneczna pogoda - realme 8 Pro

4. Zdjęcia makro

Producent wyposażył ten telefon w dedykowany aparat makro, jednak jest to w dalszym ciągu tylko 2 Mpx. Dlatego warto wykonywać tego typu zdjęcia głównym aparatem, nawet czasami można się pokusić o zdjęcia makro w trybie 108 Mpx, dzięki czemu będziemy mieć super szczegółowe zdjęcia np. kwiatka lub liścia. Oczywiście mamy też zoom cyfrowy, jednak tracimy wtedy na jakości i nie za bardzo polecam z niego korzystać. Głębia ostrości z głównego aparatu wychodzi świetnie i super oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. Co ważne, to tło momentami jest tak plastyczne, jak z jakieś lustrzanki — jest to spowodowane dużą matrycą. Nie mogło też tutaj zabraknąć trybu portretowego, który sprawdza się tak, jak trzeba i nie można na niego narzekać.

Zdjęcia makro - realme 8 Pro

Zdjęcia makro - realme 8 Pro

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Jeżeli chodzi o zdjęcia w pomieszczeniu, to przyznać muszę, że nie jest źle w obu warunkach oświetleniowych. Przy naturalnym oświetleniu zdjęcia wypadają tak, jak trzeba. Szczegółowość jest odpowiednia, a kolory są takie, jak powinny być. Co jest najważniejsze i tak, to krawędzie na zdjęciach nie są mocno poszarpane i rozmazane — przynajmniej nad tym producent się mocno postarał, nawet jak na użycie dużej matrycy. Przy sztucznym oświetleniu również zdjęcia wypadają bardzo dobrze, szczegółowość tak samo. Krawędzie przy takim oświetleniu są odrobinę ciemniejsze, ale to zawsze można poprawić podczas edycji zdjęcia.

Zdjęcia w pomieszczeniu - realme 8 Pro

Zdjęcia w pomieszczeniu - realme 8 Pro

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym bardzo urządzeniu działa naprawdę bardzo dobrze i w średnich warunkach oświetleniowych można wykonać bardzo ładne zdjęcia, które będą szczegółowe, a także kolory są poprawne. Osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia, na pewno będą zadowolone. Przy lepszym oświetleniu zdjęcia również wypadają tak, jak trzeba i spokojnie można tym telefonem wykonać ładne zdjęcia typu selfie.

Zdjęcia makro - realme 8 Pro

7. Zdjęcia nocne

Wcześniej telefonami realme nie można było wykonać super zdjęć w nocy, nawet z trybu nocnego. W najnowszej generacji realme wszystko zaczęło się zmieniać i iść mocno do przodu. Tytułowym modelem można już wykonać super zdjęcia nocne nawet trybem automatycznym, chociaż oczywiście do dyspozycji mamy jeszcze tryb nocny i profesjonalny. Jednak mogę przyznać, że tryb automatyczny w zupełności wystarczy i nie można na niego narzekać. Oczywiście, jeżeli chcemy o wiele jaśniejsze zdjęcia, to polecam skorzystać z trybu nocnego. Tryb profesjonalny jest dla osób, które potrafią się nim obsługiwać. Na co dzień wystarczą w zupełności tryby, które wykonują wszystko za nas.

Zdjęcia nocne - realme 8 Pro

Zdjęcia nocne - realme 8 Pro

8. Próbka nagrania

realme 8 Pro ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Co prawda nie możemy ręcznie włączyć/wyłączyć stabilizacji, jednak widać, że cyfrowa stabilizacja działa momentami. Oczywiście w rozdzielczości Full HD możemy uruchomić Ultrastabilizację/Ultrastabilizację Max. Jednak trzeba o tym pamiętać, że w Ultrastabilizacji nagrywamy w rozdzielczości Full HD w 60 kl/s. — jeżeli Was sprzęt w domu nie będzie tego obsługiwać, to nie polecam z tego korzystać. Przy Ultrastabilizacji Max nadal brakuje autofocusu, jednak jest to nałożona mocna stabilizacja na szeroki kąt, więc co się dziwić. Co do samych filmów, to przyznać muszę, że nie wyglądają one źle. Jednak kolory jak dla mnie są odrobinę za mocne, a obraz momentami za bardzo faluje przy chodzeniu. Można tym telefonem nagrać ładne filmy, ale tak bardziej statycznie.

Podsumowując

realme 8 Pro

realme 8 Pro to bardzo fajne urządzenie, które nie kosztuje dużych pieniędzy. Jednak czy warto się rozglądać za tym modelem? Przyznać się Wam muszę, że korzystało mi się z niego bardzo dobrze i był to pierwszy realme, z którego byłem naprawdę zadowolony. Oczywiście momentami przez sztuczną inteligencję kolory były mocniejsze, ale można do tego się przyzwyczaić lub po prostu wyłączyć tryb AI. Można ten telefon zabierać wszędzie ze sobą, bo można nim wykonać bardzo ładne pamiątki nie tylko z wakacji, ale tak jak wspomniałem już wcześniej z życia codziennego. Jeżeli się zastanawiacie nad telefonem, którym wykonacie super szczegółowe zdjęcia, to możecie się nad nim zastanowić.

Zdjęcia wykonane realme 8 Pro -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?