Fototest – Samsung Galaxy S10+

Samsung Galaxy S10+

Na samym wstępie chciałbym podziękować sklepowi Dragonist.pl za użyczenie sprzętu do testów oraz do uruchomienia nowego formatu na moim kanale YouTube — może o tym kiedy indziej Wam opowiem. Nie przedłużając, przejdźmy do recenzji aparatów w telefonie Samsung Galaxy S10+. Moje poczynania z Galaxy S10 mogliście już przeczytać na blogu, teraz przyszedł czas, abym pokazał Wam możliwości fotograficzne Samsunga z serii Galaxy S10 z plusem.

Zanim jednak pójdziecie dalej, serdecznie zapraszam Was do obejrzenia pięciu zalet i wad aparatów w tym urządzeniu.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda
  3. Słoneczna pogoda
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Samsung Galaxy S10+

Samsung to urządzenie wyposażyło w pięć aparatów. Trzy z nich znajdują się na tylnej obudowie i główny aparat posiada matrycę 12 Mpx z mechaniczną przesłoną f/1.5-f/2.4. Drugi aparat z teleobiektywem posiada matrycę 12 Mpx z przesłoną f/2.4. Trzeci aparat z szerokim kątem posiada matrycę 16 Mpx f/2.2.

Główna przednia kamerka posiada matrycę 10 Mpx z przesłoną f/1.9. Drugi aparat do rozpoznawania głębi ostrości posiada matrycę 8 Mpx z przesłoną f/2.2.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia w pochmurną pogodę wychodzą dobrze. Co najważniejsze to jasność jest na dobrym poziomie, a jakość i szczegółowość jest bardzo dobra i za to można pochwalić Samsunga. Przy takim oświetleniu też nie możemy narzekać na kolory i dzięki automatycznemu HDR rozpiętość tonalna jest w normie. Oczywiście w tym urządzeniu jak przystało na Samsunga, znajdziemy tutaj optymalizator scen, który powinien poprawiać kolorystykę — na szczęście to robi i przy takim oświetleniu nie można na to narzekać. Dodam jeszcze, że dynamika zdjęć jak przystało na serię Galaxy S, jest super i naprawdę wiele osobom może się to spodobać.

Pochmurna pogoda - Samsung Galaxy S10+

Pochmurna pogoda - Samsung Galaxy S10+

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia w słonecznej pogodzie wychodzą równie dobrze, co przy gorszych warunkach oświetleniowych (pochmurna pogoda). Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie i na to przy tym Samsungu w większości sytuacji narzekać nie można. Szkoda, że HDR przy takim oświetleniu (szczególnie przy ostrym słońcu) nie radzi sobie z cieniami, a optymalizator scen podbija kontrast, przez co niektóre cienie na zdjęciach mogą wydawać się duże. Jednak jest to już bolączka Samsunga od wielu modeli i niektórzy do tego przywykli, ale warto na to zwrócić uwagę. Co do reszty kolorów nie jest źle i są one bardzo ładnie nasycone.

Słoneczna pogoda - Samsung Galaxy S10+

Słoneczna pogoda - Samsung Galaxy S10+

4. Zdjęcia makro

Zdjęcia makro wykonane tym telefonem są naprawdę super. Jakość i szczegółowość takich zdjęć stoi na bardzo wysokim poziomie. Kolory są bardzo ładnie nasycone i odwzorowane, co w większości można podziękować optymalizatorowi scen od Samsunga. Przynajmniej w tym Samsungu nie miałem żadnego problemu z autofocusem i za każdym razem poprawnie łapał ostrość nawet na mniejszych elementach. Oczywiście głębia ostrości przy tym Samsungu i głównym aparacie wygląda bardzo ładnie, przynajmniej dobrze oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. Tak samo można powiedzieć o trybie Live Focus od Samsunga — trochę poprawili ten tryb i wielkie brawa za to.

Zdjęcia makro - Samsung Galaxy S10+

Zdjęcia makro - Samsung Galaxy S10+

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Jeżeli chodzi o zdjęcia w pomieszczeniu, to powiedzieć muszę, że nie jest źle. W obu rodzajach oświetlenia jest dobrze, chociaż zauważyłem, że przy sztucznym oświetleniu balans bieli, nie zawsze daje sobie radę i czasami kolory mogą wypaść odrobinę cieplejsze. Jednak jakość i szczegółowość zdjęć jest naprawdę bardzo dobra i nawet przy sztucznym oświetleniu nie można narzekać — chociaż i tak to zależy od ilości tego światła w pomieszczeniu. Dodać jeszcze muszę, że krawędzie zdjęć wykonane głównym aparatem nie są poszarpane i jest to bardzo dobra wiadomość.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Samsung Galaxy S10+

Zdjęcia w pomieszczeniu - Samsung Galaxy S10+

6. Przednia kamerka

W sprawie przedniej kamerki to powiedzieć muszę, że nie jest ona zła. Chociaż i tak trudno, aby to właśnie w Samsungu przednia kamerka, szczególnie w urządzeniach z serii Galaxy S była zła. Co mnie jednak zdziwiło w przedniej kamerce, to mamy tutaj przecież dwa apraty i czemu producent nie pokusił się o danie jednej kamerki z normalnym kątem widzenia, a drugiej szerszej, tylko zrobił to za pomocą oprogramowania. Druga kamerka jest tylko do głębi ostrości — no trudno. Przynajmniej zdjęcia w średnich i dobrych warunkach oświetleniowych są ładne i osoby lubiące robić sobie zdjęcia typu selfie, na pewno będą zadowoleni.

Przednia kamerka - Samsung Galaxy S10+

Przednia kamerka - Samsung Galaxy S10+

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia nocne wykonane tym Samsungiem są naprawdę bardzo dobre, jeżeli popatrzymy względem innych urządzeń. Oczywiście nie w tej samej cenie, bo czasami zdarzają się tańsze urządzenia, które mogą przy takim oświetleniu zrobić podobne zdjęcia. Co i tak warto zwrócić tutaj uwagę, to że w trybie automatycznym na zdjęciach mogą pojawić się szumy lub ziarno. Przy trybie nocnym już to znika — dobrze, że Samsung poprawił już ten tryb i zdjęcia wyglądają z niego w miarę naturalnie. Jeżeli chcecie mieć ładne zdjęcia w nocy, to polecam tryb nocny lub profesjonalny.

Zdjęcia nocne - Samsung Galaxy S10+

Zdjęcia nocne - Samsung Galaxy S10+

8. Próbka nagrania

Samsung Galaxy S10+ ma możliwość nagrywania w rozdzielczości 4K. Co ważne, to w najwyższej rozdzielczości mamy możliwość włączenia elektronicznej stabilizacji obrazu i wspomóc optyczną stabilizację w głównym aparacie. Co do samego nagrania to powiedzieć muszę, że jakość i szczegółowość nie jest zła. Polecam i tak podczas nagrywania używać elektronicznej stabilizacji, bo niestety przy tej optycznej stabilizacji obraz nam pływa i nie jest to zbyt estetyczne (chociaż i tak przy każdej stabilizacji obraz pływa). Jeżeli chodzi o kolory, to jest dobrze, chociaż czasami widać różnice między aparatami. Dodać jeszcze muszę, że nie wiem, o co chodzi z tą dużą stabilnością, ponieważ nie działa ona aż tak dobrze, jak producent to deklaruje i nie wiem, czy to poprawią jakąś aktualizacją — nawet przez to jakość odrobinę spada.

Podsumowując

Samsung Galaxy S10+

Samsung Galaxy S10+ to drogie urządzenie, chociaż i tak można ten telefon spotkać w fajnych promocjach oraz ta cena i tak już trochę spadła (tak jak to bywa z każdym urządzeniem). Jednak czy opłaca się ten telefon kupować ze względu na aparaty? Szczerze mogę Wam powiedzieć, że nie bardzo. Takie same aparaty ma Galaxy S10 i jest odrobinę tańszy od Galaxy S10+. Oczywiście jest mniejszy i niektórym może to przeszkadzać. Ja i tak mogę powiedzieć, że zdjęcia wykonane tym Samsungiem mogą się podobać i mogę polecić ten telefon innym, a w szczególności już bardziej profesjonalnym osobom.

Zdjęcia wykonane Samsungiem Galaxy S10+ -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?