Recenzja – Optoma ML330

Optoma ML330

Nie tak dawno miałem okazję przetestować projektor firmy Optoma. Przyznam się szczerze, że nigdy nie miałem okazji przetestować żadnego projektora (szczególnie mobilnego), ale na moje szczęście obcowałem już z różnego typu projektorami i Optoma ML330 nie był dla mnie nowością. Jednak Optoma ML330 nie jest zwyczajnym projektorem DLP, bo jest to kompaktowy projektor LED z Androidem!

Oczywiście nie wziąłem ten projektor na testy przez przypadek. Optoma w swojej ofercie w większości ma duże i potężne projektory, jednak mi zależało na czymś mobilnym. No przecież nawet sama nazwa bloga o tym wskazuje. Dlatego z miłą chęcią wziąłem na testy tytułowy projektor i sprawdziłem, jak się u mnie sprawdzał na co dzień. Czy jestem w stanie go polecić? Zaraz będziecie mogli się przekonać.

  1. Specyfikacja
  2. Konstrukcja
  3. Rozdzielczość i kolory
  4. Możliwości

1. Specyfikacja

Optoma ten projektor wyposażyła w porty:

  • HDMI
  • czytnik kart microSD
  • USB 2.0
  • USB 3.0
  • Wejście audio
  • Wyjście audio
  • RJ45

Żeby nie było tak smutno, to z tym projektorem możemy połączyć się jeszcze bezprzewodowo za pomocą np. bluetooth lub WiFi. Szczerze i tak muszę powiedzieć, że nie widzę sensu, aby w takim projektorze znajdowało się, więcej złącz do połączenia się z naszym komputerem/telefonem lub innym tego typu urządzeniem. Tak w tym projektorze mamy wbudowanego Androida (wersja 4.4) dzięki czemu mamy i tak w tym projektorze masę opcji — o nich później.

Ten projektor umożliwia nam na wyświetlenie przekątnej obrazu nawet do 120 cali. Jak na taki mały projektor to jest naprawdę dobrze. Sama rozdzielczość tego obrazu wynosi WXGA — mało? Niżej możecie się dowiedzieć, co o tym sądzę.

Optoma ML330

2. Konstrukcja

Optoma ML330 został wykonany z bardzo dobrego plastiku i co najważniejsze, to nie palcuje się w tak dużym stopniu. Z łatwością możemy ten projektor utrzymać w czystości i na pewno po chwili użytkowania/przenoszenia nie będzie wyglądał tragicznie. Co ważne, to wszelakie przyciski do sterowania naszym projektorem znajdują się na górze i są one dotykowe — ma to swoje plusy i minusy. Przynajmniej w zestawie otrzymujemy pilot, który został wykonany również z podobnego plastiku co projektor i przyjemnie trzyma się go w dłoni.

Oczywiście w tym projektorze znajdziemy stopkę, dzięki której możemy ustawić nasz projektor pod innym kątem — niestety nie jest ona tak jak w innych projektorach i możemy ten projektor, tak naprawdę ustawić w dwóch różnych odchyleniach, szkoda, bo taką stopką, którą możemy ustawić w różnych poziomach, bardzo by się przydała.

Optoma ML330

3. Rozdzielczość i kolory

Optoma ten projektor wyposażyła w rozdzielczość WXGA (1280×800). Szczerze mogła być tutaj przynajmniej rozdzielczość Full HD, ale na całe szczęście mamy tutaj te HD, do którego oczywiście można się przyczepić, ale do oglądania filmów, zdjęć czy seriali nadaje się w zupełności. Nie możemy też wymagać za dużo od takiego projektora, bo jest to mały przenośny projektor i głównie jego zastosowanie jest do prezentacji czy to oglądania zdjęć. Chociaż sam producent pisze na swojej stronie, że możemy do tego projektora podłączyć konsolę lub telefon i grać — oczywiście da się, ale nie jest to ten sam efekt jak mamy np. na projektorze/monitorze z rozdzielczością 2K lub 4K.

Jeżeli chodzi o same kolory reprezentowane przez ten projekt, to muszę przyznać, że nie jest źle. Ja sam na początku pomyślałem, że taki mały projektor aż nie będzie taki dobry. Zdziwiłem się i to dużo, bo kolory są naprawdę ładnie nasycone. Oczywiście nie są aż takie dobre jak na monitorze, bo to zależy na jakim kolorze ściany/płótna będziemy wyświetlać nasz obraz — na całe szczęście w ustawieniach projektora możemy ustawić kolor ściany, przez to te kolory są inaczej prezentowane. Przy włączaniu filmu, czy to pokazywaniu zdjęć nie mogłem narzekać na błędne odwzorowanie kolorów i muszę za to pochwalić ten projektor.

Optoma ML330

4. Możliwości

Optoma ML330

Optoma ML330 jest wyposażona w system Android i tak naprawdę możliwości moglibyśmy wymienić sporo, bo tak naprawdę możemy na tym urządzeniu instalować wszelakie aplikacje do konsumpcji treści, czy też do samej pracy np. przeróżne aplikacje do prezentacji, odtwarzania zdjęć, filmów. Co jednak rzuciło mnie się w oczy, to fakt, że mamy tutaj automatyczną korekcję trapezową (już większość projektorów posiada taką opcję), bezprzewodowe łączenie się z telefonem, 3D Ready do odtwarzania wszelakich zdjęć czy filmów w 3D, no i oczywiście głośniki.

Jak widać, możemy się takim projektorem bawić a bawić. Jednak muszę i tak przyznać, że mocno obawiałem się głośników w tym projektorze, ale na całe szczęście nie są takie źle i w zupełności do serialów wystarczają — tak zawsze zostaje nam opcja połączenia się z bezprzewodowym głośnikiem za pomocą funkcji bluetooth.

Optoma ML330

Podsumowując

Optoma ML330 nie jest zbyt drogim projektorem, są oczywiście droższe i tańsze, jednak patrząc na pryzmat tego, co ten projektor potrafi, to ta cena jest odpowiednia. Chociaż i tak muszę odpowiedzieć na najważniejsze pytanie: Czy ten projektor jest mobilny? Przyznać muszę, że jest. Nie mamy tutaj niestety baterii — producent mógłby o tym pomyśleć — przez co projektor musimy cały czas podpinać do prądu, kiedy chcemy z niego korzystać. Nie oszukujmy się i tak, z projektora będziemy korzystać w większości z domu/biura, a tam zawsze znajdzie się jakieś gniazdko. Mnie ten projektor bardzo się spodobał, nie jest za ciężki, a pokrowiec na niego jest solidny i z łatwością możemy przenosić ten projektor w różne miejsca. Dlatego ja z czystym sercem mogę polecić Wam ten projektor.

Optoma ML330

Co myślisz o projektorze?