Porównanie – Honor 20 Lite vs Huawei P30 Lite

Honor 20 Lite vs Huawei P30 Lite

Kiedy przyszło mi testować Honora 20 Lite i przy okazji Huawei’a P30 Lite postanowiłem zrobić dla Was porównanie aparatów w obu urządzeniach. Jak wiadomo, to aktualnie Honor i Huawei mocno promuje swe urządzenia w wersji Lite, tylko dlatego, że są one tańsze i dużo nimi można zdziałać. Oczywiście Honor to dziecko Huawei’a i ich urządzenia może i wyglądają podobnie w pewnym stopniu, jednak oprogramowanie trochę się różni, tak samo, z jakich materiałów urządzenia są wykonane. Trzeba też pamiętać, że Honor 20 Lite jest tańszy, a Huawei P30 Lite jest droższy — tak samo w jednym, jak i drugim urządzeniu w niektórych przypadkach są matryce z innymi ilościami pikseli. Które urządzenie wybrać? Który ma lepsze aparaty? Zaraz będziecie mogli się dowiedzieć.

Zanim przejdziecie dalej, serdecznie zapraszam Was do obejrzenia rozpakowania obu urządzeń.

Specyfikacja

Honor 20 Lite vs Huawei P30 Lite

Honor 20 Lite został wyposażył w cztery aparaty. Trzy znajdują się na tylnej obudowie i główny aparat posiada matrycę 24 Mpx z przesłoną f/1.8. Drugi aparat szerokokątny posiada matrycę 8 Mpx z przesłoną f/2.4. Trzeci aparat jest do rozpoznawania głębi ostrości i posiada matrycę 2 Mpx z przesłoną f/2.4. Przednia kamerka to aparat z matrycą 32 Mpx. Niestety producent nie podał jaką zastosował przesłonę w tym aparacie.

Huawei P30 Lite został wyposażył w cztery aparaty. Trzy z nich znajdują się na tylnej obudowie i główny aparat posiada matrycę 24 Mpx z przesłoną f/1.8. Drugi aparat szerokokątny posiada matrycę 8 Mpx z przesłoną f/2.4. Trzeci aparat jest do rozpoznawania głębi i posiada matrycę 2 Mpx z przesłoną f/2.4. Przednia kamerka to aparat z matrycą 32 Mpx i niestety producent nie podaje jaką zastosował przysłonę w tym aparacie.

Zdjęcia

Po sprawdzeniu i porównaniu sobie specyfikacji głównych aparatów w tych urządzeniach można powiedzieć, że zdjęcia powinny robić identyczne. Niestety aktualnie liczy się oprogramowanie i to one gra główne skrzypce w naszych aktualnych urządzeniach — nawet ta nieszczęsna sztuczna inteligencja. Nie jestem fanem trybu AI, ale już muszę, to skorzystam. Jednak w urządzeniach Huawei/Honor ta sztuczna inteligencja w większości psuła nam zdjęcia lub zbyt mocno nasycała kolory, przez co zdjęcia wyglądały nie naturalnie. Teraz zdarza się to mniej, ale nie jest też tak, że jest w zupełności zdjęcia są super. Zdarza się w dalszym ciągu, że tryb AI je psuje. W urządzeniach Honor zdarza się, że przy trybie AI nie mamy opcji zmiany rozdzielczości. Na całe szczęście przy Huaweiu P30 Lite nie zauważyłem tego i można być o to spokojny, ale już przy Honorze 20 Lite dalej to występuje.

Co do samych zdjęć, to powiedzieć mogę, że momentami różnią się kolory i pod tym względem wygrywa bezapelacyjnie Huawei. Honor pod tym względem poleciał, ale pod innymi względami już jest lepiej. Mimo iż Honor to dziecko Huawei’a to widać małe niedociągnięcia pod różnymi względami (szczególnie aparaty) i ja rozumiem, że to jest marka dla młodzieży — jednak teraz pod uwagę zmiany telefonu bierze się jakość zdjęć z aparatu. Czasami zdarza się, że Huawei zrobi lepsze zdjęcie w gorszych warunkach, a raz zdarzy się, że Honor. Przynajmniej oba urządzenia są wyposażone w tryb nocny i takie zdjęcia możecie później zobaczyć sobie w mojej galerii.

Teraz sami możecie sprawdzić, który telefon robi lepsze zdjęcia w niektórych warunkach oświetleniowych.

BEFORE – Honor 20 Lite

AFTER – Huawei P30 Lite

[twentytwenty]

[/twentytwenty]

[twentytwenty]

[/twentytwenty]

[twentytwenty]

[/twentytwenty]

[twentytwenty]

[/twentytwenty]

[twentytwenty]

[/twentytwenty]

[twentytwenty]

[/twentytwenty]

[twentytwenty]

[/twentytwenty]

[twentytwenty]

[/twentytwenty]

[twentytwenty]

[/twentytwenty]

[twentytwenty]

[/twentytwenty]

[twentytwenty]

[/twentytwenty]

Nagrywanie

Jeżeli chodzi o nagrywanie, to powiedzieć muszę, że Honor 20 Lite ma możliwość nagrywania tylko w rozdzielczości Full HD i nie posiada żadnej stabilizacji. Huawei P30 Lite również ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD i też nie posiada żadnej stabilizacji obrazu. Jeżeli chcemy nagrać jakieś stabilne filmy tymi urządzeniami, to polecam kupić sobie gimbal. Co do samego nagrania, to przyznać muszę, że jakość nie jest najgorsza i co ważne, to obraz gorzej wygląda z Honora 20 Lite. Przy Huaweiu obraz tak mocno się nie trzęsie i też nie widać tak w dużym stopniu promieni słonecznych, jak to widać w Honorze. Tak samo można powiedzieć o szerokim kącie, o wiele lepiej wypada w Huaweiu.

Podsumowując

Honor 20 Lite vs Huawei P30 Lite

Honor 20 Lite i Huawei P30 Lite to nie drogie urządzenia, jednak trzeba i tak zwrócić uwagę na to, że Honor jest odrobinę tańszy od Huawei’a. Czy warto i tak dokładać do Huawei’a lub zastanawiać się nad zakupem Honora? Szczerze mogę powiedzieć, że tak. Oba urządzenia są warte zainteresowania, ale no jak widać, Huawei P30 Lite robi znacznie lepsze zdjęcia i gdybym ja miał wybierać między tymi urządzeniami, to i tak zdecydowanie bym wybrał P30 Lite ze względu na jego aparaty i kolory na zdjęciach. Honor też nie jest zły, ale przy włączonej sztucznej inteligencji, która i tak czasami się myli (jak z resztą większość sztucznych inteligencji) nie mamy możliwości zmiany rozdzielczości. Ja sam polecam oba urządzenia, jednak jeżeli wolicie znacznie lepsze zdjęcia i filmy, to zdecydowanie polecam P30 Lite.

Zdjęcia wykonane Honorem 20 Lite -> ZDJĘCIA

Zdjęcia wykonane Huaweiem P30 Lite -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?