Nie tak dawno miałem okazję przetestować możliwości fotograficzne Samsunga Galaxy A7. Teraz przyszedł czas na Samsunga Galaxy S10, który powinien być o wiele lepszy od np. Galaxy S9/S9+. Czy rzeczywiście jest o wiele lepszy i czy te trzy aparaty na tylnej obudowie nadają się do fotografii? Zaraz będziecie mogli się przekonać i poznać moją opinię na temat aparatów w tytułowym urządzeniu.
Zanim przejdziecie dalej, serdecznie zapraszam Was do obejrzenia rozpakowania tego urządzenia.
- Specyfikacja
- Pochmurna pogoda
- Słoneczna pogoda
- Zdjęcia makro
- Zdjęcia w pomieszczeniu
- Przednia kamerka
- Zdjęcia nocne
- Przykładowe wideo
1. Specyfikacja
Samsung wyposażył ten telefon w cztery aparaty. Trzy z nich znajdują się na tylnej obudowie i główny aparat posiada matrycę 12 Mpx z mechaniczną przesłoną f/1.5-f/2.4. Drugi aparat to teleobiektyw z matrycą 12 Mpx i przesłoną f/2.4. Trzeci aparat to aparat ultraszerokokątny z matrycą 16 Mpx i przesłoną f/2.2.
Przednia kamerka to aparat z matrycą 10 Mpx i przesłoną f/1.9.
2. Pochmurna pogoda
Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą dobrze. Jakość i przede wszystkim szczegółowość jest na bardzo wysokim poziomie i na to narzekać przy tym urządzeniu nie można. Sama jasność zdjęć jest poprawna i przynajmniej zdjęcia nie są przy takiej pogodzie za ciemnie. Oczywiście jak przystało na Samsunga mamy HDR w trybie automatyczny wraz z optymalizatorem zdjęć. Przynajmniej dzięki temu automatycznemu HDR zdjęcia mają o wiele lepszą rozpiętość tonalną, a dzięki optymalizatorowi scen kolory są mocniej nasycone, co cieszy to nasze oko. Przynajmniej sztuczna inteligencja nie jest to taka inwazyjna, jak kiedyś to było.
3. Słoneczna pogoda
Zdjęcia podczas słonecznej pogodzie wychodzą dobrze. Jakość i szczegółowość jest na bardzo wysokim poziomie. Chociaż muszę przyznać, że przy tego typu zdjęciach (szczególnie przy mocniejszym słońcu) kontrast jest o wiele większy, dzięki czemu cienie w niektórych partiach zdjęć mogą być dosyć mocne. Same kolory są poprawne, chociaż zauważyłem, że przy tego typu oświetleniu są one o wiele jaśniejsze i niekiedy jaskrawe. W większości sytuacji automatyczny HDR nam starcza i cienie przez to nie są aż takie mocne i duże.
4. Zdjęcia makro
Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to powiedzieć muszę, że tym Samsungiem da się zrobić takie zdjęcia, dzięki czemu szczęka niektórym opadnie. Jakość i szczegółowość tego typu zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie, a kolory są poprawnie odwzorowane i dobrze nasycone dzięki optymalizatorowi scen. Co najważniejsze, to przy tym Samsungu nie mogłem narzekać na autofocus i nawet przy małych obiektach telefon był w stanie sam wyostrzyć na tyle, aby zrobić super zdjęcie. Oczywiście, jeżeli chodzi o głębie ostrości, to przyznać muszę, że jest ona super i bardzo ładnie oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. Dodam jeszcze, że w tym Samsungu mamy live focus, który nawet daje sobie radę i jest to dobra informacja.
5. Zdjęcia w pomieszczeniu
W sprawie zdjęć w pomieszczeniu to powiedzieć muszę, że nie jest źle w obu rodzajach oświetlenia. W jednym, jak i drugim oświetleniu jakość i szczegółowość jest bardzo dobra, a kolory są dobre i (co mnie zdziwiło) poprawnie odwzorowane. Co jest chyba najważniejsze, to krawędzie przy głównym obiektywie nie są poszarpane i przynajmniej Samsung sobie z tym poradził — no już tego nie można powiedzieć o reszcie obiektywów. Przynajmniej można być spokojny o to, że tym telefonem zrobi się ładne zdjęcia już w większości warunkach oświetleniowych.
6. Przednia kamerka
Przednia kamerka w tym Galaxy nie jest zła, oczywiście są urządzenia, które radzą sobie o wiele lepiej przy tego typu warunkach oświetleniowych. Jednak przyznać muszę, że nie ma tragedii, a przy lepszym oświetleniu jest naprawdę super. Sama szczegółowość i jakość jest na dobrym poziomie i jest to dosyć ważne. Dodać muszę, że Samsung dał nam przy tym urządzeniu (mimo jednego aparatu) opcję węższego i szerszego kąta. Jedna, jak i druga opcja działa poprawnie i przynajmniej przy tym nie spada nam jakość i można być z tego zadowolonym. Powiedzieć muszę, że tym telefonem da się zrobić ładne i przede wszystkim szczegółowe selfie i wiele osób na pewno to doceni.
7. Zdjęcia nocne
Zdjęcia nocne wykonane tym Samsungiem nie są najgorsze. Oczywiście w trybie automatycznym zrobimy odrobinę ciemniejsze zdjęcie, a szczegółowość też nie jest zbyt wysoka. W trybie nocnym zdjęcia wychodzą o wiele jaśniejsze, a także są tak jakby sztucznie wyostrzone. Jeżeli jednak nie podoba nam się efekt trybu nocnego, to zawsze pozostaje nam tryb profesjonalny, którym to właśnie zrobimy o wiele jaśniejsze zdjęcie i będą wyglądać o wiele lepiej i przede wszystkim naturalnie. Dodam jeszcze, że w trybie profesjonalnym o wiele więcej wyciągniemy z aparatów w tym modelu niż tryb automatyczny, czy też tryb nocny.
8. Przykładowe wideo
Samsung Galaxy S10 ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Na całe szczęście główny aparat jest wyposażony w optyczną stabilizację obrazu, a w najwyższej rozdzielczości mamy możliwość włączenia elektronicznej stabilizacji obrazu oraz dużą stabilność (tylko Full HD). Co do samego nagrania to powiedzieć muszę, że nie jest źle pod względem jakości, szczegółowości i kolorów. Sam autofocus działa dobrze i na to nie można narzekać. Powiedzieć muszę jednak, że polecam nagrywać tym telefonem z włączoną elektroniczną stabilizacją obrazu, ponieważ sama optyczna stabilizacja nie działa zbyt dobrze i obraz mocno przy niej pływa. Dodać jeszcze muszę, że duża stabilność od Samsunga nie działa aż tak dobrze, bo nawet na przykładowym nagraniu widać, że telefon dostawał małej zadyszki i nagranie przez to klatkuje.
Aktualizacja: Nie zwróciłem na to wcześniej uwagi, ale jeden z czytelników właśnie zauważył, że przy uruchomieniu dużej stabilności telefon sam zmienia nam rozdzielczość filmu na Full HD, mimo iż mieliśmy np. ustawioną rozdzielczość UHD.
Podsumowując
Samsung Galaxy S10 nie jest najtańszym urządzeniem i trzeba zwrócić na to uwagę. Jednak czy warto zastanawiać się nad tym telefonem pod względem aparatów? Szczerze mogę powiedzieć, że tak. Jednak powiedzieć muszę, że nie we wszystkich sytuacjach Samsung się nadaje — nie jest już taki super w gorszych warunkach oświetleniowych, jak był kiedyś. Na całe szczęście w dalszym ciągu Samsung wygrywa pod względem jakości zdjęć i odwzorowaniu kolorów. Jeżeli potrzebujesz telefonu, którym chcesz robić super zdjęcia, to zdecydowanie polecam tego Samsunga.
Zdjęcia wykonane Samsungiem Galaxy S10 -> ZDJĘCIA