Fototest – Samsung Galaxy S10e

Samsung Galaxy S10e

Jakiś czas temu miałem przyjemność testować dla Was aparaty w Samsungu Galaxy S10e. Jest to jeden z mniejszych Samsungów z serii S10, jednak czy wielkość musi wpływać na aparaty? Niekoniecznie, chociaż w tym modelu znajdziemy dwa aparaty na tylnej obudowie zamiast trzech. Tak naprawdę nie jest szkoda tego teleobiektywu w tym modelu, ponieważ szeroki kąt robi znacznie lepszą robotę. Jak spisały się u mnie aparaty w tym modelu? Zaraz się o tym będziecie mogli przekonać.

Zanim przejdziecie dalej, serdecznie zapraszam Was do obejrzenia pięciu zalet i wad aparatów w tym urządzeniu. Od razu na wstępie powiem, że jest to starszy film i mogą być w nim małe niedociągnięcia i błędy. Na szczęście w nowszych filmach już tych błędów jest coraz to mniej.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda
  3. Słoneczna pogoda
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Samsung Galaxy S10e

Samsung ten model wyposażył w trzy aparaty. Dwa z nich znajdują się na tylnej obudowie i główny aparat posiada matrycę 12 Mpx z mechaniczną przesłoną f/1.5-f/2.4. Drugie aparat jest szerokokątny i posiada matrycę 16 Mpx z przesłoną f/2.2.

Przednia kamerka to aparat z matrycą 10 Mpx wraz z przesłoną f/1.9.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnych dni wychodzą świetnie jak na takie urządzenie, chociaż trudno się dziwić, bo jednak Samsung po części umie w telefony z dobrymi aparatami — chociaż nie są one pozbawione wad. Szczegółowość i jakość tych zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie. Tak samo dynamika tych zdjęć jest świetna i trudno coś złego na ten temat powiedzieć. Oczywiście mamy tutaj automatyczny HDR, który w większości sytuacjach się sprawdza i mamy też tutaj optymalizator scen — podczas moich testów zauważyłem, że czasami optymalizator zbyt mocno ingeruje w kolory na zdjęciach i mam nadzieję, że Samsung zdążył już to poprawić aktualizacją.

Pochmurna pogoda - Samsung Galaxy S10e

Pochmurna pogoda - Samsung Galaxy S10e

3. Słoneczna pogoda

Przy słonecznej pogodzie zdjęcia są również świetne. Szczegółowość i jakość zdjęć przy takim oświetleniu jest na najwyższym poziomie — z szerokiego kąta również! Przynajmniej nie można przy tym oświetleniu narzekać na cienie dzięki automatycznemu HDR, chociaż niekiedy optymalizator scen zbyt mocno podbija kontrast i wtedy sam HDR sobie nie radzi — wtedy najlepiej zrezygnować z optymalizatora. Do reszty nie mogę się przyczepić, ponieważ zdjęcia w takim oświetleniu wychodzą jak marzenie i trudno jest je tutaj zepsuć.

Słoneczna pogoda - Samsung Galaxy S10e

Słoneczna pogoda - Samsung Galaxy S10e

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to powiedzieć muszę jeszcze raz, że jest super! No oczywiście może niektórym przeszkadzać mocniejszy kontrast, ale jest to tylko i wyłącznie wina optymalizatora scen, możemy go z łatwością wyłączyć i zdjęcia od razu będą wyglądać naturalniej, a kolory nie będą aż tak mocno nasycone. Najważniejsze i tak jest, że szczegółowość i jakość tych zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie. No i oczywiście, że sam autofocus działa sprawnie i szybko. Co do głębi ostrości muszę powiedzieć, że nie jest ona zła, ale jednak oczekiwałem coś więcej od Samsunga, bo w S10/S10+ znacznie to lepiej wyglądało z głównego aparatu — ale trzeba przyznać, że i tak źle nie jest. Dodatkowo mamy tutaj tryb Live focus, który sprawdza się całkiem nieźle i można czasami dzięki temu trybowi zrobić bardzo fajne zdjęcia.

Zdjęcia makro - Samsung Galaxy S10e

Zdjęcia makro - Samsung Galaxy S10e

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W sprawie zdjęć w pomieszczeniu to powiedzieć muszę, że nie jest źle. Martwi mnie tylko fakt poszarpanych i rozmazanych niektórych krawędzi. Szkoda, że Samsung tutaj się tym nie popisał, bo same zdjęcia w naturalnym i sztucznym oświetleniu wychodzą bardzo dobrze. Nawet muszę przyznać, że kolory są odwzorowane poprawnie i jest to ogromna zaleta Galaxy S10e. Tak samo nie możemy w obu warunkach narzekać na autofocus, bo jest on dosyć szybki i celny, więc nasze zdjęcia zawsze powinny wyjść ostre.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Samsung Galaxy S10e

Zdjęcia w pomieszczeniu - Samsung Galaxy S10e

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym urządzeniu jest dobra, ale niestety już przy gorszym oświetleniu mogą pojawić się niechciane szumy. Co jest ważne, to przy tej jednej kamerce możemy przełączać się między wąskim trybem a szerokim. Ja sam polecam używać tego szerokiego, bo zdjęcia wtedy wychodzą znacznie lepiej. Szkoda też, że zdjęcia z przedniej kamerki nie są tak samo nasycone, jak z tylnych aparatów, chociaż przynajmniej balans bieli, działa bardzo dobrze. Osoby, które lubią robić sobie zdjęcia typu selfie, będą zadowolone ze zdjęć z przedniej kamerki w dobrym oświetleniu.

Przednia kamerka - Samsung Galaxy S10e

Przednia kamerka - Samsung Galaxy S10e

7. Zdjęcia nocne

Jak przystało na Samsunga, to zdjęcia nocne wykonane głównym aparatem są na dość wysokim poziomie. Co i tak jest tutaj ważne, to w trybie automatycznym możemy zrobić jasne zdjęcie, które spodoba się nie jednej osobie. Chociaż dla osób bardziej wymagających polecam tryb nocny lub profesjonalny. Te dwa tryby znacznie lepiej radzą sobie w nocy i nie pojawia się tyle szumów co w samym trybie automatycznym. Dla osób, które ogarniają parametry w trybie profesjonalnym, to też polecam używać tego trybu nawet w ciągu dnia, ponieważ znacznie więcej można wtedy ciągnąć z głównego aparatu, niż robi to sam tryb automatyczny. Jednak i tak trzeba przyznać, że Samsung się postarał i sam tryb automatyczny wraz z optymalizatorem scen dobrze sobie radzi przy takim oświetleniu.

Zdjęcia nocne - Samsung Galaxy S10e

Zdjęcia nocne - Samsung Galaxy S10e

8. Próbka nagrania

Samsung Galaxy S10e ma możliwość nagrywania w rozdzielczości 4K. Co jest ważne, to w obu rozdzielczościach posiadamy stabilizację, chociaż od razu powiem, że w najwyższej rozdzielczości ta stabilizacja nie działa, tak jak powinna. Producent też to urządzenie wyposażyło w opcję Duża stabilność, która niestety w tym urządzeniu również nie działa, tak jak powinna. Przy włączeniu dużej stabilności tracimy autofocus, a samo nagranie też nie jest najwyższych lotów — Duża stabilność jest tylko w rozdzielczości Full HD. Co do samego nagrania powiedzieć muszę, że nie jest źle i miłą opcją jest, że podczas nagrywania możemy przełączać się między aparatami — nie wszyscy producenci dają taką możliwość. Polecam nagrywać tym telefonem głównie w rozdzielczości Full HD, bo wtedy nagranie wygląda znacznie lepiej z włączoną stabilizacją obrazu. Dodać jeszcze muszę, że autofocus działa tutaj bardzo dobrze i nie można narzekać na to w tym modelu (no, chyba że włączymy dużą stabilność).

Podsumowując

Samsung Galaxy S10e

Samsung Galaxy S10e nie jest najtańszym telefonem, ale za to jest mały i poręczny, a aparaty w nim nie są najgorsze. Ja mogę polecić ten telefon i mam też ogromną nadzieję, że Samsung pójdzie po rozum do głowy i naprawi niektóre błędy w tym modelu. Nie są może one uciążliwe, ale na samym początku możemy się na nie denerwować, potem do tego się przyzwyczaimy. Polecam ten telefon w szczególności tym osobom, które szukają małe kompaktowego urządzenia z dobrymi aparatami, a nawet bardzo dobrymi.

Zdjęcia wykonane Samsungiem Galaxy S10e -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?