Fototest – Sony Xperia 10 II

Sony Xperia 10 II

Ostatnio miałem przyjemność przetestować nowe urządzenie od Sony, a mianowicie telefon Sony Xperia 10 II, czyli drugą wersję Xperii 10. Nie jest, to może flagowiec od Sony, ale na niego przyjdzie jeszcze czas. Teraz zajmijmy się dosyć budżetowym telefonem, jakim jest Xperia 10 II. Nawet dosyć dobrze wspominam sobie Xpeire 10, szczególnie wersję z Plusem. Chociaż nie miał może ten mniejszy model wybitnych aparatów, to widać, że w drugiej wersji Sony mocno się poprawiło. Chociaż nie zawsze jest tak różowo. Przekonacie się o tym poniżej.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Sony Xperia 10 II

Sony wyposażyło ten telefon w cztery aparaty:

 • Tył:
  • 12 Mpx f/2.0
  • 8 Mpx f/2.4 — teleobiektyw
  • 8 Mpx f/2.2 — szeroki kąt
 • Przód:
  • 8 Mpx f/2.0

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą dosyć dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo dobrym poziomie i źle o tym nie można mówić. Jedynie, do czego mógłbym się przyczepić, to do jasności zdjęć, która nie jest za najlepsza. Brakuje tutaj automatycznego HDR-u i to widać. Opcję HDR znajdziemy tylko w trybie profesjonalnym, czyli tak jak zawsze to było u Sony. Szkoda, że tak to jest, ale no już nic z tym nie zrobimy. Sony cały czas idzie w tym kierunku i jeżeli chcemy wykonać naprawdę super zdjęcie, to i tak będziemy musieli się mocniej postarać lub wykorzystać tryb profesjonalny.

Pochmurna pogoda - Sony Xperia 10 II

Pochmurna pogoda - Sony Xperia 10 II

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia podczas słonecznej pogody wychodzą równie dobrze co przy gorszym oświetleniu. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo dobrym poziomie i na to narzekać nie można. Kolory są również poprawne, ponieważ nie mamy tutaj żadnej sztucznej inteligencji, która miałaby to nam podbijać kolory — przynajmniej Sony nie idzie w tym kierunku. Brakuje jednak nadal przy takim oświetleniu automatycznego HDR-u, ponieważ momentami cienie lub kontrast mogą być za duże. Dodać jeszcze muszę, że przy aplikacji aparatu musimy być odrobinę bardziej cierpliwi niż zawsze, ponieważ momentami dłużej myśli, ostrzy, wykonuje zdjęcia i według mnie Sony powinno to poprawić przy najbliższej aktualizacji — w końcu nie mamy tutaj dużej lub gęstej matrycy, aby telefon dostawał zadyszki.

Słoneczna pogoda - Sony Xperia 10 II

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to takowe zdjęcia udają się głównym aparatem w tym telefonie. Nie mamy tutaj dedykowanego aparatu makro, ale może nawet i dobrze, bo nie wiadomo jak Sony sobie z tym by poradziło. Co ważne, to teraz przy takich zdjęciach już nie trzeba się tak męczyć, jak wcześniej. Jednak nadal przy mniejszych elementach trzeba się trochę wygimnastykować, aby wykonać ostre zdjęcie. Przynajmniej głębia ostrości wygląda ładnie i dobrze oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. Co ważne to mamy tutaj tryb portretowy i od razu mogę powiedzieć, że możemy tym telefonem wykonać naprawdę ładne portrety i artystyczne zdjęcia.

Zdjęcia makro - Sony Xperia 10 II

Zdjęcia makro - Sony Xperia 10 II

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W sprawie zdjęć w pomieszczeniu to powiedzieć muszę, że w obu warunkach oświetleniowych Xperia 10 II radzi sobie całkiem nieźle. Przy naturalnym oświetleniu nie jest źle, jakość zdjęć jest odpowiednia, autofocus działa sprawnie (chociaż czasami dłużej myśli), a kolory są poprawne. Co jest najważniejsze, to krawędzie są tylko odrobinę poszarpane i rozmazane (chociaż momentami jest gorzej przy sztucznym oświetleniu). Przy sztucznym oświetleniu zdjęcia również wyglądają dobrze, jedynie są odrobinę ciemniejsze. Jakość, autofocus, a nawet kolory są poprawne i na to nie można narzekać.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia 10 II

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia 10 II

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym modelu jest dosyć przeciętna, ale czego też chcieć od budżetowego telefony. Warto na początku zwrócić uwagę na to, że ostrość w aparacie jest ustawiona na dalszy plan, więc zmieścimy w kadrze znacznie więcej rzeczy lub nawet osób. W średnich warunkach oświetleniowych zdjęcia nie wypadają źle, jednak mogą być one bardziej poruszone i rozmazane — trzeba na to uważać. Oczywiście przy lepszym oświetleniu jest znacznie lepiej i nawet tło na zdjęciach nie jest przepalone, co jest bardzo ważne dla osób, które lubią robić sobie dużo zdjęć typu selfie.

Przednia kamerka - Sony Xperia 10 II

7. Zdjęcia nocne

Telefony Sony nie robiły nigdy najlepszych zdjęć w nocy, konkurencja zawsze była lepsza, nawet już przy tych budżetowych modelach. Na szczęście widać, że Sony zaczęło coś z tym robić i pierwszy raz zauważyłem w telefonie Sony tryb nocny. Oczywiście w trybie automatycznym wykonamy jasne zdjęcia, na których będzie wszystko widać, ale za to w trybie nocnym zdjęcia są odrobinę jaśniejsze i ostrzejsze — chociaż też posiadają więcej kontrastu. W trybie profesjonalnym wykonamy jaśniejsze zdjęcia i lepsze, ale do tego trzeba przynajmniej odrobinę podstaw, aby wiedzieć, jak wszystko poprawnie ustawić. Nie mniej jednak tą Xperią uda nam się wykonać na tyle jasne zdjęcia, że spokojnie możemy pochwalić się znajomym, gdzie to ostatnio byliśmy, kiedy to wieczorem sobie spacerowaliśmy.

Zdjęcia nocne - Sony Xperia 10 II

Zdjęcia nocne - Sony Xperia 10 II

8. Próbka nagrania

Sony Xperia 10 II ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Co ważne to w najwyższej rozdzielczościach mamy możliwość włączenia stabilizacji obrazu od Sony — nie jest to już może StadyShot jak kiedyś i widać jak obraz momentami za bardzo drga. Co do samych nagrań, to nie mogę narzekać, chociaż o wiele lepiej wyglądają nagrania z szerokiego kąta, ponieważ są one bardziej nasycone. Miłym dodatkiem jest możliwość przełączania się między aparatami podczas nagrywania, bo wcześniej nie mieliśmy takiej opcji — szczególnie jeżeli chodzi o szeroki kąt. Jak też można zauważyć na przykładowym nagraniu, to miałem chwilowy problem z przełączaniem się między aparatami — próbowałem co chwilę zmieniać aparaty i na moment telefon odmówił mi posłuszeństwa i zablokował się na teleobiektywie. Po wyłączeniu i wznowieniu nagrania wszystko już było w porządku.

Podsumowując

Sony Xperia 10 II

Sony Xperia 10 II to bardzo ciekawy model od Sony w rozsądnej cenie. O wiele lepiej mi się z niego korzystało niż w przypadku pierwszej generacji i muszę przyznać, że gdyby nie małe błędy aplikacji aparatu w tym modelu, to byłby to super telefon do rozważenia. Tak to ten telefon mogę polecić, ponieważ mam wielką nadzieję, że Sony zrobi coś z niektórymi błędami i je wyeliminuje. Zdjęcia niekiedy mogą się podobać z tego telefonu i na pewno może być to dobry towarzysz do podróży i wykonywania nim zdjęć (filmów już nie za bardzo). Zobaczcie też więcej zdjęć wykonanych tym telefonem, może się do niego mimo kilku wad przekonacie.

Zdjęcia wykonane Sony Xperia 10 II -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?