Fototest – Sony Xperia 5 II

Sony Xperia 5 II

Jakiś czas temu dotarł do mnie na testy telefon Sony Xperia 5 II. Na blogu mogliście już przeczytać recenzję aparatów w telefonie Sony Xperia 1 II. Większy model, a właściwie flagowy model był dla mnie ogromnym zaskoczeniem, że nawet sporo zmieniło się względem poprzednich wersji Xperii. Więc jak jest w przypadku Xperii 5 II? Tego przekonacie się poniżej.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Sony Xperia 5 II

Sony wyposażyło ten telefon w cztery aparaty:

 • Tył:
  • 12 Mpx f/1.7
  • 12 Mpx f/2.4 — teleobiektyw
  • 12 Mpx f/2.2 — szeroki kąt
 • Przód:
  • 8 Mpx f/2.0

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą naprawdę dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na naprawdę wysokim poziomie i nie można na to narzekać. Brakuje nadal przy Sony automatycznego HDR, ale przynajmniej nie mamy tutaj sztucznej inteligencji, więc zdjęcia nie będą przesadzone, jak to czasami bywa u innych producentów — chociaż teraz jest tego coraz mniej. Mimo wszystko przy takiej pogodzie można wykonać naprawdę ładne tego typu zdjęcia i nie można na nic narzekać, bo nawet jasność zdjęć jest odpowiednia.

Pochmurna pogoda - Sony Xperia 5 II

Pochmurna pogoda - Sony Xperia 5 II

3. Słoneczna pogoda

Podczas słonecznej pogody zdjęcia wychodzą równie dobrze, co przy gorszych warunkach oświetleniowych. Jakość i szczegółowość zdjęć przy takich warunkach oświetleniowych jest super, więc na ten aspekt nie można narzekać. Kolory również są dobre, a nawet rozpiętość tonalna jest dosyć dobra, chociaż nie mamy tutaj automatycznego HDR. Spokojnie można ten telefon brać ze sobą i wykonać nim naprawdę świetne zdjęcia, jednak nadal trzeba się nauczyć tego telefonu, aby wykonywać nim takowe zdjęcia, nawet momentami ze świetną dynamiką.

Słoneczna pogoda - Sony Xperia 5 II

Słoneczna pogoda - Sony Xperia 5 II

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to zauważyłem jak przy Xperii 1 II, że teleobiektyw ma w aparacie duże problemy z ostrzeniem na małych obiektach, więc od razu polecam korzystać przy tego typu zdjęciach z głównego aparatu. Jednak to, co warto wiedzieć przy tym modelu, to niestety telefon sam nam nie wyostrzy z bliska, więc trzeba wtedy punktem ostrości wskazać mu, gdzie ma wyostrzyć i wtedy to zrobi — jest to trochę mozolne, ale dzięki temu możemy uzyskać naprawdę ładne zdjęcia z bardzo ładną głębią ostrości. Oczywiście mamy tutaj tryb portretowy, który sprawdza się poprawnie w dobrych warunkach oświetleniowych, momentami możemy wykonać naprawdę ładne portrety tym telefonem.

Zdjęcia makro - Sony Xperia 5 II

Zdjęcia makro - Sony Xperia 5 II

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W przypadku zdjęć w pomieszczeniu to mam kilka uwag, jednak zdjęcia nie wychodzą źle. Przy naturalnym oświetleniu zdjęcia wychodzą dobrze i nie można się do nich przyczepić. Jakość jest okej, autofocus działa sprawnie, a nawet kolory są poprawne. Co jest ważne, to krawędzie zdjęć są odrobinę poszarpane i nie za bardzo może się to podobać — Sony w końcu powinno to poprawić. Przy sztucznym oświetleniu również jest dobrze, ale tylko wtedy, kiedy utrzymamy telefon stabilnie w rękach. Dlaczego? Momentami Xperia stwierdza, że ma za mało oświetlenia i uruchamia się automatyczny tryb nocny, który nie możemy wyłączyć lub sami wyzwolić — więc jest to naprawdę duży minus i Sony również powinno to zmienić.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia 5 II

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia 5 II

6. Przednia kamerka

Jak sprawdza się przednia kamerka w tej Xperii? Otóż w średnich warunkach oświetleniowych zdjęcia wychodzą dosyć dobrze. Najważniejsze, że jakość jest okej, a kolory są naturalne i poprawne. Oczywiście w lepszych warunkach oświetleniowych możemy wykonać znacznie lepsze zdjęcia i co ważne, to będą one wtedy super szczegółowe — nie potrzebujemy przednich kamer z gęstymi matrycami, aby wykonać naprawdę super zdjęcia. Osoby, które lubią robić sobie selfie, na pewno będą zadowolone.

Przednia kamerka - Sony Xperia 5 II

7. Zdjęcia nocne

Jak sprawdza się Sony Xperia 5 II w nocy? Otóż w trybie automatycznym, jest naprawdę super, ale to tylko dzięki temu, że mamy automatyczny tryb nocny. Pamiętać jednak wtedy trzeba, aby ręce trzymać stabilnie, bo nie zawsze zdjęcia mogą wyjść nieporuszone, nawet przy optycznej stabilizacji obrazu. Osoby, które chcą i tak więcej wykrzesać z głównego aparatu (lub reszty), to polecam uruchomić aplikację Photo Pro. Tam możemy bawić się i bawić, ale tylko wtedy, kiedy potrafimy obsługiwać się wszystkimi parametrami. Co ważne, to momentami lepsze zdjęcia w nocy, można wykonać Xperią 1 II.

Zdjęcia nocne - Sony Xperia 5 II

Zdjęcia nocne - Sony Xperia 5 II

8. Próbka nagrania

Sony Xperia 5 II ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Owszem, mamy możliwość uruchomienia stabilizacji w każdej rozdzielczości, więc możemy tym telefonem nagrywać ładne i stabilne filmy, nawet w rozdzielczości 4K. Co do samych filmów, to przyznać mogę, że nie wyglądają one źle i można spokojnie tym telefonem nagrać świetne filmy, szczególnie jak będziemy nagrywać w aplikacji Cinema Pro. Szkoda, że optyczna stabilizacja nie działa tak świetnie, ale dobrze, że można ją wspomóc cyfrową stabilizacją, więc wtedy filmy wyglądają znacznie lepiej.

Podsumowując

Sony Xperia 5 II

Sony Xperia 5 II nie jest najtańszym telefonem, jednak czy warto się nim interesować? Przyznać mogę, że tą Xperią pracowało mi się znakomicie, a to przede wszystkim dzięki jej wielkości i wadze. Jest to profesjonalny sprzęt w małej obudowie. Owszem, jeżeli chcemy mieć jeszcze bardziej profesjonalny sprzęt, to polecam Xperie 1 II. Mimo wszystko bardzo spodobało mi się ta Xperia i mogą ją polecić każdemu, nawet wspomnianym wcześniej profesjonalistom.

Zdjęcia wykonane Sony Xperia 5 II -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?