Fototest – Sony Xperia L4

Sony Xperia L4

Ostatnio w moje ręce wpadła jedna z nowszych Xperii z najtańszej półki cenowej. Seria L od Xperii nie była nigdy wybitna, jednak z roku na rok poprawiała się i mamy już 4 generację tej oto serii. Czy Sony poprawiło coś względem poprzednich wersji, czy w końcu aparaty w tym modelu nadają się do wykonywania zdjęć, przynajmniej na mini wyjazdach? Tego przekonacie się z tej recenzji.

Film jest w trakcie przygotowania.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Sony Xperia L4

Sony wyposażyła ten telefon w cztery aparaty:

 • Tył:
  • 13 Mpx f/2.0
  • 5 Mpx f/2.2 — szeroki kąt
  • 2 Mpx — do głębi ostrości
 • Przód:
  • 8 Mpx f/2.0

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą dosyć dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo dobrym poziomie i nie można na to narzekać. Mamy w tym modelu tylko sceny, dzięki którym aparat dostosowuje się do danej sytuacji, jednak niekiedy nie działa to super — przy danym oświetleniu. Szeroki kąt nie wygląda w tym urządzeniu źle, ale szkoda, że mamy tylko 5 Mpx i mamy straszne beczkowanie zdjęć — ten model nie posiada opcji redukcji zniekształceń. Niektórym może się to podobać, a niektórym już nie za bardzo. Dodatkowo muszę powiedzieć o kolorach, które jak na ten model są całkiem okej i nie można na to narzekać.

Pochmurna pogoda - Sony Xperia L4
Tak wiem, jest plama na zdjęciu, nie zauważyłem tego wcześniej 🙂

Pochmurna pogoda - Sony Xperia L4

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia podczas słonecznej pogody również wychodzą dosyć dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo dobrym poziomie jak na takie tanie urządzenie (ok. 800 zł) i tu trzeba przyznać Sony, że poprawili się pod tym względem. Zdjęcia przy takim oświetleniu również mają bardzo dobre kolory i nie można na to narzekać. Przy takim oświetleniu zdjęcia wychodzą naprawdę super niekiedy i nie powiedzielibyśmy, że zrobiliśmy je tanim telefonem (i tym bardziej od Sony). Zdjęcia krajobrazowe mogą się udać tym telefonem i to nawet w szerokim kącie, więc na pewno można zabierać ten telefon ze sobą w podróż.

Słoneczna pogoda - Sony Xperia L4

Słoneczna pogoda - Sony Xperia L4

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to muszę przyznać, że można tym telefonem wykonać ładne tego typu zdjęcia. Może nie mamy tutaj super jasnej przesłony lub dedykowanego aparatu makro (a może nawet i lepiej), ale za to głębia ostrości wygląda ładnie. Dobrze oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia — może nie jest to znakomicie tak jak w innych urządzeniach, ale trzeba cały czas pamiętać, że jest to aktualnie jedno z najtańszych urządzeń Sony w nowej ofercie. Dodatkowo w tym modelu mamy tryb portretowy, ale nie spisuje się on najlepiej i można go liczyć jako dodatek, niż jako przydatną funkcję.

Zdjęcia makro - Sony Xperia L4

Zdjęcia makro - Sony Xperia L4

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Zdjęcia w pomieszczeniu wykonane tym telefonem nie wychodzą źle, w obu warunkach oświetleniowych zdjęcia są na tyle dobre, że nie można na nie narzekać. Przy naturalnym oświetleniu zdjęcia wychodzą dobrze, nie można narzekać na autofocus, ani na kolory. Jednak to, co jest najważniejsze to poszarpane krawędzie, które występują w tym modelu i szkoda, bo jakby Sony pozbyło się tego problemu, to zdjęcia wyglądałyby jeszcze lepiej. Przy sztucznym oświetleniu o dziwo również jest dobrze, autofocus działa szybko i sprawnie, a kolory są poprawne — jedynie zdjęcie jest trochę ciemniejsze, ale można to poprawić ekspozycją.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia L4

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia L4

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym telefonie jest dosyć przeciętna — ale co prawda w takich urządzeniach przednia kamerka nie jest za dobra. W tym modelu jest ona przeciętna i niekiedy w średnich warunkach oświetleniowych wykonamy przyzwoite zdjęcie selfie. Oczywiście w lepszych warunkach jest znacznie lepiej i wtedy nasze zdjęcia będą wyglądać o wiele lepiej i nie będą tak rozmazane i z tak dużą ilością szumów/ziaren. Nie mniej jednak dobrze, że kolory i jasność zdjęć są odpowiednie i poprawne, dużo więcej nie trzeba przy takim urządzeniu.

Przednia kamerka - Sony Xperia L4

7. Zdjęcia nocne

Co do zdjęć nocnych, to niestety muszę powiedzieć, że ten model się nie nadaje do tego typu warunków oświetleniowych. Nie posiadamy w tym modelu żadnego trybu profesjonalnego lub nocnego — strasznie okrojony sprzęt. Za to sceny, które mamy tylko w tym modelu niestety nie radzą sobie na tyle dobrze, aby zdjęcia wyglądały jaśniej lub lepiej. Szkoda, bo naprawdę sądziłem, że Sony w tym modelu coś poprawi jeszcze lepiej — oczywiście zdjęcia wyglądają znacznie lepiej, ale jeżeli brakuje nam światła lub już jest ciemno, to te zdjęcia wyglądają strasznie.

Zdjęcia nocne - Sony Xperia L4

8. Próbka nagrania

Sony Xperia L4 ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD i niestety nie posiada ten telefon żadnej stabilizacji obrazu. Sony mogło dodać przynajmniej do tego modelu cyfrową stabilizację, aby te filmy znacznie lepiej wyglądały. Co do samych filmów, to powiedzieć muszę, że nie wyglądają one tragicznie, jedynie czego brakuje to stabilizacji i od razu powiem, że w podobnej cenie znajdziemy już urządzenia, które oferują przynajmniej cyfrową stabilizację obrazu. Więc tym bardziej nie rozumiem postępowania tego producenta. Przynajmniej możemy nagrywać filmy standardowym aparatem i szerokokątnym w rozdzielczości Full HD.

Podsumowując

Sony Xperia L4

Sony Xperia L4 jest bardzo tanim urządzeniem, ale czy warto się nad nim zastanawiać? Sprzęt u mnie spisał się dobrze, chociaż nie uważam go za demona prędkości. Jest to dobry sprzęt dla osób, które nie mają pieniędzy na telefon, a chcą też mieć dobre zdjęcia z wakacji, albo żeby był to zapasowy/drugi sprzęt w razie czego. Aparaty w tym modelu może nie są rewelacyjne, ale przynajmniej spisują się na tyle dobrze, że momentami można być z tych zdjęć naprawdę zadowolony — gorzej z filmami. Widać bardzo dużą poprawę względem Xperii L3, ale nadal szkoda, że posiadamy bardzo mało trybów, a nawet można powiedzieć, że prawie w ogóle ich nie posiadamy.

Zdjęcia wykonane Sony Xperia L4 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?