Fototest – Sony Xperia M5

Sony Xperia M5

Sony Xperia M5

Ostatnio sprawdzając ofertę Sony, natknąłem się na chyba zapomniany model, jakim jest Sony Xperia M5. Szczerze mówiąc, sam o nim zapomniałem, ale nie oznaczało to, że go nie przetestuje. Przetestowałem i nie jestem wcale zgorszony tym modelem, ponieważ są telefony z gorszymi aparatami, które wykonują jeszcze gorzej zdjęcia niż mniemany model. Ale czy warto go jeszcze kupować, patrząc na pryzmat aparatu? Dowiesz się na koniec recenzji.

Na samym początku, serdecznie zapraszam Cię do obejrzenia rozpakowania tego urządzenia i zapoznania się z nim bliżej.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Sony Xperia M5

Sony ten model telefonu wyposażyło w tylny aparat o matrycy 21,5 Mpx, niestety na stronie producenta nie widnieje jaką przesłonę zastosował w tym aparacie.

Przednia kamerka to nic innego jak matryca o 13 Mpx przystosowana do Selfie. Również na stronie producenta nie znajdziemy informacji, jaką przysłonę zastosował w tym aparacie.

2. Pochmurna pogoda

Pochmurna pogoda w obiektywie Xperi M5 nie jest wcale taka jasna, jest skontrastowana. Wolałbym, aby te zdjęcia były jaśniejsze i cienie w niektórych miejscach na zdjęciach były mniejsze. Tak to zdjęcia są bardzo dobre, jak i są bardzo szczegółowe. Dodatkowo przyczepiłbym się co do kolorów na zdjęciach, oczywiście można to obrobić w programie do edycji zdjęć, jednak jest przy tym dużo pracy.

Pochmurna pogoda - Sony Xperia M5

Pochmurna pogoda - Sony Xperia M5

3. Słoneczna pogoda

Słoneczna pogoda na zdjęciach wykonanych Sony Xperia M5 jest bardzo ładna. Tutaj można się mało co przyczepić do zdjęć wykonywanych właśnie w takich warunkach, niekiedy kolory są przekłamane, ale to na szczęście w małych przypadkach. Tak to zdjęcia wychodzą super i mają bardzo dobrą szczegółowość.

Słoneczna pogoda - Sony Xperia M5

Słoneczna pogoda - Sony Xperia M5

4. Zdjęcia makro

Zdjęcia makro nie zawsze wychodzą super, jednak kiedy zdjęcie się uda, to wygląda to mega, szczegółowość i kolory są na miejscu i trudno się do takich zdjęć przyczepić. Tak można mówić o zdjęciach, które się udadzą a te, które się nie udadzą to tylko wina autofokusu, ponieważ czasami nie daje rady i tyle.

Zdjęcia makro - Sony Xperia M5

Zdjęcia makro - Sony Xperia M5

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Zdjęcia w pomieszczeniu aparatem w Sony Xperia M5 wykonamy, nawet i z dużą szczegółowością. Chociaż w ciemniejszych sceneriach na zdjęciach znajdziemy szumy i mniejszą szczegółowość to kiedy w pomieszczeniu będzie nawet trochę światła, to zdjęcie się uda i tutaj autofokus nie zawodzi.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia M5

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia M5

6. Przednia kamerka

Mimo iż przednia kamerka w tym modelu telefonu ma 13 Mpx to spodziewałem się lepszego rezultatu, jednak nie ma co narzekać, na zdjęciach można dopatrzeć się szczegółów, ale i również można znaleźć na nich dużo szumów. Na plus idzie to, że podczas wykonywania zdjęcia przednią kamerką aparat ostrzy i nie trzeba się bać, że nasza twarz będzie nieostra. Oczywiście w lepszych warunkach oświetleniowych nie powinno być aż tyle szumów widocznych na zdjęciach.

Przednia kamerka - Sony Xperia M5

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia nocne aparatem w Sony Xperia M5 wykonamy, mimo że nie będą to zachwycające zdjęcia to warto mieć na uwadze, iż zdjęcia właśnie w takich warunkach wykonamy. Nawet w trybie profesjonalnym nie wskóramy nic dobrego, przynajmniej możemy tyle, że zmienimy balans bieli. Niestety ten telefon nie jest królem wykonywania zdjęć w nocy.

Zdjęcia nocne - Sony Xperia M5

Zdjęcia nocne - Sony Xperia M5

8. Przykładowe wideo

Sony Xperia M5 ma możliwość nagrywania w rozdzielczości 4K. Ja zawsze nagrywam dla was w najwyżej rozdzielczości, jednak mój komputer znowu nie chciał odtworzyć pliku z tego telefonu i musiałem ten film renderować do rozdzielczości Full HD, tracimy wtedy na jakości, chociaż można zauważyć, że samo nagranie jest poprawne i ten telefon nadaje się do tworzenia wszelakich nagrań. Polecam nagrywać w rozdzielczości Full HD i włączyć opcję StedyShot, wtedy nagranie będzie super.

Podsumowując

Sony Xperia M5 to bardzo dobre urządzenie z dość przeciętnym aparatem jak na te czasy, nie wiem, czy ktoś jeszcze kupuję to urządzenie, a jeżeli masz zamiar, to chyba lepszą propozycją jest Sony Xperia XA1, mimo iż nowszy model nie jest wodoodporny, a Xperia M5 jest.

Czy jest sens zakupu Sony Xperia M5 w 2017r.? Według mnie nie jednak można już ten telefon kupić za dość dobre pieniądze.

Zdjęcia wykonane Sony Xperia M5 -> ZDJĘCIA

A jaka jest twoja opinia?