Fototest – Sony Xperia XA1

Sony Xperia XA1

Sony Xperia XA1

Ostatni miałem przyjemność testowania nowego urządzenia od Sony Xperia, a jest to mianowicie Sony Xperia XA1, który jest następcą Sony Xperia XA. Ale czy nowszy model wykonuje lepsze zdjęcia niż poprzedni? Otóż mogę powiedzieć, że tak i jest 100 razy lepiej niż w poprzedniku. Na pewno jest to dość ciekawe urządzenie, nad którym warto się chwilę pochylić i poznać go bliżej.

A żeby poznać go bliżej, to zapraszam do zapoznania się z jego rozpakowaniem, tak wiem, że telefony od Sony zawsze są w opakowaniach demo, ale można zapoznać się z nimi bliżej przez taki krótki filmik.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Sony Xperia XA1

Sony ten model urządzenia w tylny aparat o matrycy 23 Mpx z przesłoną obiektywu f/2.0. Jest to można powiedzieć mały standard w urządzeniach Sony ze średniej półki.

Przedni aparat to 8 Mpx z przesłoną f/2.0 i bardzo dobrze sobie radzi ze zdjęciami typu Selfie.

2. Pochmurna pogoda

Pochmurna pogoda na zdjęciach wykonanych aparatem w Sony Xperia XA1 nie wychodzi zbyt jasna, ale widać jak działa tutaj HDR i poprawia scenerię zdjęcia, gdyby nie HDR to zdjęcia byłyby ciemniejsze, a tak to zdjęcia mają swój klimat i lepiej wyglądają, ale oczywiście trzeba pamiętać, aby włączyć HDR w ustawieniach aparatu.

Pochmurna pogoda - Sony Xperia XA1

Pochmurna pogoda - Sony Xperia XA1

3. Słoneczna pogoda

Słoneczna pogoda była bezchmurna i tutaj aparat w Xperia XA1 mógł się popisać, można powiedzieć, że się popisał na plus, ponieważ zdjęcia są bardzo wyraźne, a niebo jest bardzo ładne i kolory samego nieba są świetne. Naprawdę wielki plus dla aparatu w tym urządzeniu.

Słoneczna pogoda - Sony Xperia XA1

Słoneczna pogoda - Sony Xperia XA1

4. Zdjęcia makro

Mimo że z aparatami w telefonach Sony nie podejdziemy blisko do żadnego przedmiotu, a zdjęcia makro trzeba wykonać trochę z oddali, to głębia ostrości jest naprawdę bardzo dobra jak na to urządzenie. Kolory są bardzo dobrze odwzorowane, a i szczegółowość stoi na wysokim poziomie. Oby tak dalej Sony!

Zdjęcia makro - Sony Xperia XA1
Zdjęcia makro - Sony Xperia XA1

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Zdjęcia w pomieszczeniu wychodzą szczegółowe i nie brakuje im detali. W ciemnych pomieszczeniach zdjęcia będą ciemniejsze a w jasnych oczywiście jaśniejsze, ale w jednym, jak i drugim przypadku nie znajdziemy dużej ilości ziarna ani szumów, chociaż w ciemniejszych pomieszczeniach kolory nie są aż takie żywe.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia XA1

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia XA1

6. Przednia kamerka

Jak na przednią kamerkę to jest naprawdę bardzo dobrze i również cieszę się, że przedni aparat sam ostrzy przed wykonaniem zdjęcia. Pozwala nam to aby na zdjęciach byliśmy ostrzy a co najważniejsze, aby kwiatek był ostry, a nie ściana. Jak widać, kwiatek jest ostry i nawet jakieś detale ma i bardzo dobrze, bo selfie nawet nam wyjdzie.

Przednia kamerka - Sony Xperia XA1

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia w nocy telefonem Sony Xperia XA1 wykonamy i o to nie musicie się bać, bo nawet w trybie automatycznym zdjęcie jest jasne, ale niestety widać dużo szumów i zdjęcia nie mają tyle detali. Kiedy zaś wykonamy zdjęcie w trybie manualnym, zdjęcia są jeszcze jaśniejsze i mamy więcej detali i mniej szumów. Ale warto zanotować, że zdjęcia w nocy wykonamy w trybie automatycznym. 🙂

Zdjęcia nocne - Sony Xperia XA1

Zdjęcia nocne - Sony Xperia XA1

8. Przykładowe wideo

Sony Xperia XA1 nagrywa w rozdzielczości Full HD i naprawdę bardzo dobrze nagrywa się tym telefonem ze względu na to, że możemy włączyć StedyShot, jak i HDR, które poprawia nam kolory podczas nagrywania sekwencji wideo. Samo nagranie jest naprawdę dobre i kolory są bardzo miłe dla oka. Zobacz przykładowe wideo i oceń je w komentarzu. 😉

Podsumowując

Sony Xperia XA1 to bardzo dobry średniak z bardzo dobrym aparatem, jeżeli nie masz na tyle pieniędzy np. na Xperie XZ Premium, to śmiało możesz brać się za ten telefon i jego aparat. Oczywiście, jeżeli umiesz obsługiwać się aplikacją aparatu w telefonach Sony.

Jest to telefon wart swojej ceny i na plus idzie jeszcze, że możemy tym telefonem wykonać lepsze zdjęcia niż Sony Xperia XA.

Zdjęcia wykonane Sony Xperia XA1 -> ZDJĘCIA

A jaka jest twoja opinia?