Fototest – Xiaomi 11 Lite 5G NE

Xiaomi 11 Lite NE

Na testy dotarł do mnie telefon Xiaomi 11 Lite 5G NE. Jest to nowsza wersja dobrze znanego już modelu Xiaomi Mi 11 Lite. Jak sprawdził się u mnie ten nowszy model i czy mogę go Wam polecić? Przekonacie się tego poniżej.

Film jest w trakcie przygotowania.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Xiaomi 11 Lite NE

Xiaomi wyposażyło ten telefon w cztery aparaty:

 • Tył:
  • 64 Mpx f/1.8
  • 8 Mpx f/2.2 — szeroki kąt
  • 5 Mpx f/2.4 — makro
 • Przód:
  • 20 Mpx f/2.2

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą dość dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie, a także same zdjęcia bardzo dużo ważą — zdjęcia o wysokiej rozdzielczości znajdują się w galerii podlinkowanej na końcu recenzji. Jak przystało na Xiaomi, nie mogło tutaj zabraknąć trybu AI i automatycznego trybu HDR. Sztuczna inteligencja jest poprawiona w tym modelu, chociaż czasami kolory mogą wydawać się nam ciemniejsze przy tym oświetleniu. Sam HDR sprawdza się w porządku i nie można na niego narzekać.

Pochmurna pogoda - Xiaomi 11 Lite NE

Pochmurna pogoda - Xiaomi 11 Lite NE

3. Słoneczna pogoda

Przy słonecznej pogodzie zdjęcia również wypadają bardzo dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie i nie można się do niczego przyczepić. Automatyczny HDR przy takim oświetleniu sprawdza się tak, jak trzeba i dzięki temu rozpiętość tonalna jest odpowiednia. Kolory przy takich warunkach są odpowiednie, chociaż przez tryb AI są one bardziej nasycone i czasami są one jaskrawe. Spokojnie tym telefonem wykonamy ładne zdjęcia na wyjeździe i na co dzień, ale jeżeli wyłączymy sztuczną inteligencję. Xiaomi dalej powinno nad nią jeszcze trochę popracować.

Słoneczna pogoda - Xiaomi 11 Lite NE

Słoneczna pogoda - Xiaomi 11 Lite NE

4. Zdjęcia makro

Xiaomi wyposażyło ten model w dedykowany aparat makro, jest co prawda to 5 Mpx, ale w dalszym ciągu jest to bardzo słaby aparat, z którego nie polecam korzystać. Przy tego typu zdjęciach polecam główny aparat, który spisuje się naprawdę nieźle i zdjęcia, które możemy zrobić za jego pomocą wyglądają bardzo dobrze. Głębia ostrości również wygląda bardzo ładnie i świetnie oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. Kolory są chwilami trochę nienaturalne, ale wystarczy wyłączyć tryb AI, aby pozbyć się tego problemu. Nie mogło zabraknąć też trybu portretowego, który sprawdza się poprawnie i spokojnie można tym telefonem zrobić ładne zdjęcie z artystycznie rozmytym tłem.

Zdjęcia makro - Xiaomi 11 Lite NE

Zdjęcia makro - Xiaomi 11 Lite NE

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W przypadku zdjęć w pomieszczeniu, nie mogę na nie narzekać, chociaż nie zawsze kolory są takie, jakbyśmy tego chcieli (wszystko wina sztucznej inteligencji). Przy naturalnym oświetleniu wszystko wypada tak, jak należy, jakość i szczegółowość jest na wysokim poziomie, kolory są czasami za bardzo nasycone, ale za to autofocus działa, tak jak powinien. Co jest najważniejsze, krawędzie zdjęć nie są jakoś mocno poszarpane, więc za to można pochwalić producenta. Przy sztucznym oświetleniu jest również wszystko w porządku, ale przynajmniej przy takim oświetleniu kolory są poprawniejsze.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Xiaomi 11 Lite NE

Zdjęcia w pomieszczeniu - Xiaomi 11 Lite NE

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka ma trochę więcej Mpx niż poprzednia wersja urządzenia, ale czy to coś zmienia? Tak naprawdę nie, ale jak widać, u Xiaomi jest całkowicie inaczej, bo zdjęcia w średnich warunkach oświetleniowych znacznie lepiej wychodzą. Kolory są może trochę ciemniejsze, ale w przednim aparacie też działa sztuczna inteligencja i nie zawsze to wychodzi tak, jakbyśmy tego chcieli (szczególnie mowa o kolorach). Tym modelem możemy wykonać już znacznie lepsze zdjęcia w gorszych warunkach oświetleniowych i będzie to lepszą pamiątką niż z Xiaomi Mi 11 Lite. Osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia, będą w większości sytuacji zadowolone z tego aparatu.

Przednia kamerka - Xiaomi 11 Lite NE

7. Zdjęcia nocne

Xiaomi nie miało problemu ze zdjęciami w nocy, jedynie co, to przy tańszych modelach zdjęcia bywały ciemniejsze. Co prawda tytułowy telefon reprezentuje średnią półkę cenową i zdjęcia nie zawsze są rewelacyjne, ale czasami są wyjątki i tak można powiedzieć o Xiaomi 11 Lite NE. Zdjęcia w bardzo złych warunkach oświetleniowych z trybu automatycznego wychodzą dosyć jasne. Spokojnie na nich widać wszystko, co trzeba. Jeżeli chcemy zrobić jaśniejsze zdjęcia, wystarczy użyć trybu nocnego lub profesjonalnego. Mimo wszystko spokojnie tym telefonem wykonamy jasne zdjęcia w nocy, które będziemy mogli wstawiać na swoje media społecznościowe.

Zdjęcia nocne - Xiaomi 11 Lite NE

Zdjęcia nocne - Xiaomi 11 Lite NE

8. Próbka nagrania

Xiaomi 11 Lite 5G NE ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Najważniejsze, że możemy uruchomić stabilizację obrazu w każdej rozdzielczości, ale za to mamy dodatkową stabilizację wideo, która jest tylko w rozdzielczości Full HD. Co do samych nagrań, nie wyglądają one źle. Tym telefonem można nagrać bardzo ładne filmy, nie tylko z dnia codziennego, ale także z naszych wyjazdów. Jednak polecam nagrywać filmy tylko z włączoną stabilizacją.

Podsumowując

Xiaomi 11 Lite NE

Xiaomi 11 Lite 5G NE nie jest drogim telefonem, czy warto się nim zatem zainteresować? Tak naprawdę nie mogłem na niego narzekać, a jak na telefon Xiaomi to jest rzadkość. Jedynie co mnie denerwowało w tym modelu, to bardzo duża waga zdjęć, która czasami potrafiła być ponad 10 Mb — przy kompresji zdjęć na media i nie tylko, wyglądają one potem tragicznie. Więc ogólnie mogę polecić Wam ten telefon i powinniście być z niego zadowoleni — ale tylko jak wyłączycie tryb AI.

Zdjęcia wykonane Xiaomi 11 Lite 5G NE -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?