Fototest – Xiaomi Mi 11 Lite

Xiaomi Mi 11 Lite

W moje ręce wpadł telefon Xiaomi Mi 11 Lite. Jest to tańszy i trochę okrojony model Xiaomi Mi 11, jak sprawdziła się u mnie wersja Lite i czy byłem z niej zadowolony. No i oczywiście czy mogę Wam polecić ten telefon? Przekonacie się tego poniżej.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Xiaomi Mi 11 Lite

Xiaomi wyposażyło ten telefon w cztery aparaty:

 • Tył:
  • 64 Mpx f/1.8
  • 8 Mpx f/2.2 — szeroki kąt
  • 5 Mpx f/2.4 — makro
 • Przód:
  • 16 Mpx f/2.5

2. Pochmurna pogoda

Przy pochmurnej pogodzie zdjęcia wypadają bardzo dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie. Trudno jest się przyczepić do czegoś, chyba że do kolorów — one są czasami za bardzo nasycone i nie każdemu się mogą one spodobać. Co do samego automatycznego trybu HDR i sztucznej inteligencji, to nie można na nie narzekać. Oczywiście można czasami do trybu AI przez kolory, ale można wyłączyć ten tryb i cieszyć się w miarę naturalnymi kolorami (powtarzam w miarę).

Pochmurna pogoda - Xiaomi Mi 11 Lite

Pochmurna pogoda - Xiaomi Mi 11 Lite

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia w słoneczną pogodę również wypadają tak, jak trzeba, szczególnie jeżeli chodzi o szczegółowość i jakość zdjęć. Kolory tak jak przy odrobinie gorszych warunkach oświetleniowych są mocniejsze i warto wyłączać tryb AI. Automatyczny HDR daje sobie w miarę radę, ale jeżeli tylko będziemy mieć włączoną sztuczną inteligencję, to cienie niestety są ogromne i mogą szpecić nam nasze zdjęcia. Xiaomi powinno jeszcze trochę popracować nad trybem HDR, aby rozpiętość tonalna była na najwyższym poziomie. Nie zmienia to jednak faktu, że spokojnie można tym telefonem zrobić ładne zdjęcia na wakacjach, czy na co dzień (szeroki kąt niestety nie jest aż taki super, jak główny obiektyw).

Słoneczna pogoda - Xiaomi Mi 11 Lite

Słoneczna pogoda - Xiaomi Mi 11 Lite

4. Zdjęcia makro

Xiaomi wyposażyło ten telefon w dedykowany aparat makro, jednak w dalszym ciągu jest to tylko 5 Mpx i zdjęcia nie wypadają zjawiskowo. Lepiej robić zdjęcia głównym aparatem, bo nie dość, że będziemy mieli lepszą rozdzielczość i szczegółowość zdjęć, to kolory też będą znacznie lepsze. Głębia ostrości również wypada bardzo ładnie i świetnie oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. Nie mogło też zabraknąć tutaj trybu portretowego, który spisuje się naprawdę nieźle.

Zdjęcia makro - Xiaomi Mi 11 Lite

Zdjęcia makro - Xiaomi Mi 11 Lite

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Zdjęcia w pomieszczeniach wypadają naprawdę bardzo ładnie z tego telefonu i nie można się do nich przyczepić. Przy naturalnym oświetleniu jest tak, jak powinno być, jakość i szczegółowość na najwyższym poziomie, kolory odpowiednie, a autofocus działa, tak jak powinien. Co jest jednak i tak najważniejsze, to krawędzie są tylko lekko poszarpane i rozmazane, czyli jest znacznie lepiej niż w droższych urządzeniach. Przy sztucznym oświetleniu również nie ma na co narzekać, jakość i szczegółowość jest odpowiednia, balans bieli działa tak jak powinien, a autofocus nie zawodzi — tak dobrze mogłoby być cały czas, ale jak wiadomo, tak nie jest, szczególnie jak włączymy tryb AI.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Xiaomi Mi 11 Lite

Zdjęcia w pomieszczeniu - Xiaomi Mi 11 Lite

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym modelu nie jest jakoś zadowalająca. W średnich warunkach oświetleniowych zdjęcia nie są takie, jakbyśmy tego chcieli. Oczywiście jakość nie jest najgorsza, ale zdjęcia są ciemne i jeżeli będzie jeszcze ciemniej, to w ogóle zdjęcia będą wychodzić bardzo ciemne. Co warto też mieć na uwadze, to ostrość w tej przedniej kamerce jest ustawiona dosyć daleko. Przy lepszych warunkach oświetleniowych można zrobić sobie ładne zdjęcie typu selfie, ale nie każda osoba, która lubi robić sobie tego typu zdjęcia, będzie zadowolona.

Przednia kamerka - Xiaomi Mi 11 Lite

7. Zdjęcia nocne

Niektórymi modelami Xiaomi można zrobić ładne zdjęcia w nocy, ale czy Mi 11 Lite daje radę? W trybie automatycznym nie ma źle, jednak warto wtedy wyłączyć tryb AI i prosić, aby to automatyczny HDR zadział tak, jak powinien. Jeżeli tylko chcemy jaśniejsze zdjęcia, to wystarczy włączyć tryb profesjonalny lub nocny — wtedy zdjęcia wychodzą znacznie jaśniej i takimi zdjęciami spokojnie można pochwalić się przed znajomymi i wstawić na swoje media społecznościowe.

Zdjęcia nocne - Xiaomi Mi 11 Lite

Zdjęcia nocne - Xiaomi Mi 11 Lite

8. Próbka nagrania

Xiaomi Mi 11 Lite ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Jednak tylko w rozdzielczości Full HD mamy możliwość uruchomienia dodatkowej stabilizacji obrazu, która znacznie polepsza nasze filmy. Co do samych filmów, to przyznać trzeba, że nie są one najgorsze, ale brakuje w nich stabilizacji. Dlatego polecam nagrywać tym telefonem filmy tylko z włączoną stabilizacją, a najlepiej z włączoną funkcją Stabilizacja wideo. Xiaomi musi jeszcze mocno popracować nad filmami, aby one wyglądały tak dobrze, jak u niektórych producentów.

Podsumowując

Xiaomi Mi 11 Lite

Xiaomi Mi 11 Lite nie jest taki drogi, bo kosztuje ok. 1 500 zł. Jednak czy warto interesować się tym modelem? Tak naprawdę nie jest to zły model, w końcu nie narzekam na niego aż tak jak na inne modele Xiaomi. Jednak brakuje mi w nim tego czegoś, co mógłbym go polecić. Oczywiście do takich spontanicznych zdjęć i filmów, to on się nadaje i będziecie z niego zadowoleni. Mam ogromną prośbę do Xiaomi, aby w końcu wzięli się za poprawę sztucznej inteligencji u nich, bo czasami to jest tragedia.

Zdjęcia wykonane Xiaomi Mi 11 Lite -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?