Fototest – Xiaomi Mi 10 Lite 5G & Mi Smart Band 4C

Xiaomi Mi 10 Lite 5G

Ostatnio na testy trafił do mnie Xiaomi Mi 10 Lite 5G. Jakiś czas temu na blogu recenzowałem dla Was Xiaomi Mi Note 10 Lite — według mnie jest to naprawdę udany telefon, ale jak spisał się u mnie Mi 10 Lite 5G? Tego przekonacie się poniżej. Przy okazji pod koniec recenzji możecie przeczytać opinię Kuby na temat Mi Smart Band 4C.

Film jest w trakcie przygotowania.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania
 9. Mi Smart Band 4C

1. Specyfikacja

Xiaomi Mi 10 Lite 5G

Xiaomi wyposażyło ten telefon w pięć aparatów:

 • Tył:
  • 48 Mpx f/1.79
  • 8 Mpx f/2.2 — szeroki kąt
  • 2 Mpx f/2.4 — makro
  • 2 Mpx f/2.4 — do głębi ostrości
 • Przód:
  • 16 Mpx f/2.25

2. Pochmurna pogoda

Podczas pochmurnej pogody zdjęcia wychodzą dosyć dobrze. Jakość i szczegółowość jest taka, jaka powinna być, jedynie jasność zdjęć jest odrobinę za niska — na szczęście zawsze można to poprawić ekspozycją. Automatyczny HDR spisuje się tak, jak trzeba, więc rozpiętość tonalna jest poprawna i na to narzekać nie można. Sztuczna inteligencja również spisuje się w tym modelu i przez to kolory nie są mocniej nasycone, a zdjęcia nie wyglądają sztucznie.

Pochmurna pogoda - Xiaomi Mi 10 Lite 5G

Pochmurna pogoda - Xiaomi Mi 10 Lite 5G

3. Słoneczna pogoda

Jak sprawdza się ten telefon przy słonecznej pogodzie? Zdjęcia wychodzą równie dobrze co przy gorszych warunkach oświetleniowych, jednak przy tym oświetleniu zdjęcia są o wiele jaśniejsze i momentami dynamika jest znacznie lepsza. Co ważne, to niestety automatyczny HDR nie zawsze daje sobie świetnie rady, szczególnie przy mocniejszym świetle i cienie momentami mogą być duże. Przynajmniej sztuczna inteligencja działa tak, jak powinna i kolory przez to są bardzo ładne i momentami nawet naturalne — aż chce się patrzeć na nie. Mi 10 Lite 5G spokojnie można zbierać ze sobą w podróż i wykonywać nim ładne zdjęcia — nawet szerokim kątem!

Słoneczna pogoda - Xiaomi Mi 10 Lite 5G

Słoneczna pogoda - Xiaomi Mi 10 Lite 5G

4. Zdjęcia makro

W sprawie zdjęć makro to oczywiście Xiaomi wyposażyło ten telefon w dedykowany aparat makro. Niestety jest to matryca 2 Mpx i zdjęcia nie wychodzą z tego aparatu najlepiej — więc nie polecam z niego korzystać. Głównym aparatem za to możemy wykonać naprawdę dobre zdjęcia, głębia ostrości jest bardzo ładna i poprawnie oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia — czego chcieć więcej? Owszem mamy też tutaj tryb portretowy, bo jak mogłoby go zabraknąć w nowym telefonie. Ten tryb spisuje się całkiem nieźle i przy dobrym oświetleniu możemy wykonać naprawdę ładne zdjęcia z rozmytym tłem.

Zdjęcia makro - Xiaomi Mi 10 Lite 5G

Zdjęcia makro - Xiaomi Mi 10 Lite 5G

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Jeżeli chodzi o zdjęcia w pomieszczeniu, to przyznać muszę, że nie jest najgorzej. Przy naturalnym oświetleniu jest naprawdę dobrze, jakość zdjęć jest poprawna, a na autofocus nie można narzekać. Jedynie kolory nie są tak super odwzorowane, czasami bywał problem z balansem bieli nawet przy takim oświetleniu. Co ważne, to krawędzie zdjęć nie są poszarpane i za to można pochwalić producenta. Przy sztucznym oświetleniu również jest dobrze, na autofocus nie można narzekać, jakość i szczegółowość jest poprawna. Kolory przy takim oświetleniu również są poprawne, o dziwo bardziej niż przy naturalnym oświetleniu.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Xiaomi Mi 10 Lite 5G

Zdjęcia w pomieszczeniu - Xiaomi Mi 10 Lite 5G

6. Przednia kamerka

Jak sprawuje się przednia kamerka w tym urządzeniu? Przyznać muszę, że w średnich warunkach oświetleniowych zdjęcia wychodzą naprawdę dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest naprawdę na dobrym poziomie. Kolory są odpowiednie, a także na zdjęciach nie ma zbędnych szumów, czy ziarna. Owszem w lepszych warunkach oświetleniowych możemy zrobić naprawdę super zdjęcia typu selfie, ale w tych średnich warunkach oświetleniowych jest nieźle i warto to zaznaczyć. Osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia, na pewno będą zadowolone.

Przednia kamerka - Xiaomi Mi 10 Lite 5G

7. Zdjęcia nocne

Jeżeli chodzi o zdjęcia nocne, to przyznać muszę, że tym telefon spokojnie w trybie automatycznym wykonamy takie zdjęcie. W trybie nocnym wykonamy jaśniejsze zdjęcia, a nawet będą miały momentami lepsze kolory. Dlatego w tym telefonie polecam korzystać z trybu nocnego. Owszem lepsze zdjęcia wykonamy tryb profesjonalnym, ale jeżeli nie potrafimy się nim obsługiwać, to lepiej wykonywać zdjęcia trybem nocnym. Przynajmniej jak wykonamy zdjęcia w nocy tym Xiaomi, to będzie można je spokojnie wstawiać na media społecznościowe.

Zdjęcia nocne - Xiaomi Mi 10 Lite 5G

Zdjęcia nocne - Xiaomi Mi 10 Lite 5G

8. Próbka nagrania

Xiaomi Mi 10 Lite 5G ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Co ważne, to mamy nawet w najwyższej rozdzielczości cyfrową stabilizację obrazu, ale za to w rozdzielczości Full HD mamy dodatkową opcję Stabilizacja wideo. Co do samego nagrania, to nie wygląda ono aż tak źle. Jednak polecam nagrywać z włączoną stabilizacją, aby obraz aż tak nam się nie trząsł. Jednak co zauważyłem przy włączonej stabilizacji, to jakość obrazu strasznie nam spada i Xiaomi powinno nad tym popracować, szczególnie przy opcji Stabilizacja wideo. Chociaż to, co mnie zaskoczyło, to że w końcu w tym modelu działa stabilizacja tak jak trzeba i obraz przy niej się nie trzęsie.

9. Mi Smart Band 4C – test Kuby

Mi Smart Band 4C

Mi Smart Band 4C to tania inteligentna opaska, przeznaczona głównie dla osób aktywnych, ale nie tylko. Zdziwiła mnie ilość funkcji w tym zegarku, zważając na jego bardzo niską cenę. Ta opaska posiada 1,08-calowy kolorowy, dotykowy ekran LCD. Ekran ten jest chroniony przez szkło hartowane. Mi Smart Band 4C posiada wymienne paski. Po zdjęciu jednego z nich pokazuje się nam ukryta wtyczka USB, która służy do ładowania naszej opaski.

Mi Smart Band 4C posiada kilka bardzo fajnych funkcji. Pierwszą z nich jest całodobowe badanie naszego tętna. Posiada również możliwość sterowania muzyką — ta opcja jest niestety ukryta głębiej w naszej opasce. Opaska posiada opcję monitorowania kilku rodzajów sportów. Jak na taką opaskę przystało, ma możliwość wyświetlania powiadomień z naszego telefonu. To, z jakich aplikacji chcemy dostawać powiadomienia na opasce, ustawiamy w aplikacji (o której później). Do jeszcze fajnych funkcji należą: monitorowanie jakości naszego snu oraz wyświetlanie aktualnej i przyszłej pogody. Zegarek posiada opcję wykrywania, gdy za długo siedzimy i gdy tak jest, to wibruje i każe nam wstać i się rozciągnąć.

Opaska Mi Smart Band 4C posiada baterię o pojemności 130 mAh. Producent deklaruje nam czas pracy do 14 dni, a sama opaska ładować ma się 2 godziny. Jak było u mnie? U mnie przy włączonych powiadomieniach z większości ważnych dla mnie aplikacji, badaniu tętna, co 30 minut oraz monitorowaniu jakości snu, działała około 8 – 9 dni. Moim zdaniem nie jest to zły wynik, patrząc na to, ile dostaje dziennie powiadomień na telefon i zegarek, choć mogło być trochę lepiej.

Wspomnieć muszę o aplikacji. Niestety producent postąpił w tym przypadku źle i stworzył osobną aplikację do tej opaski, zamiast dać możliwość podłączenia jej do już dobrze rozwiniętego Mi fit. Aplikacja wygląda tak, jakby została wydana zbyt wcześnie, brakuje jeszcze kilku opcji i nie jest tak przejrzysta moim zdaniem, jak Mi fit. W aplikacji mamy wgląd do danych w postaci dziennych wykresów: kalorie, kroki, tętno, stanie, sen. Aplikacja daje też możliwość zmiany wyglądu tarczy zegarka, a przez to personalizujemy naszą opaskę.

Na końcu muszę wspomnieć o problemie, który miałem z tą opaską. Mi Smart Band 4C czasem sam z siebie rozłączał mi się z telefonem i nie chciał się z nim łączyć. Dopiero łączył się z moim telefonem, gdy uruchomiłem ponownie opaskę. Pomijając ten problem to Mi Smart Band 4C to tania i bardzo dobra opaska. Gorąco polecam.

Mi Smart Band 4C

Podsumowując

Xiaomi Mi 10 Lite 5G

Xiaomi Mi 10 Lite 5G nie jest drogim telefonem, ale czy warto zastanawiać się nad jego wyborem? Szczerze mogę Wam powiedzieć, że mam mieszane uczucia co do tego modelu. O wiele lepiej sprawdzał się u mnie Mi Note 10 Lite i tego wspominam najlepiej. Ten model również się u mnie dobrze spisywał i nie mogłem na niego narzekać, jednak momentami bywały problemy z balansem bieli i nie potrafię przejść obok tego obojętnie — naprawdę producenci powinni mieć to opanowane do perfekcji, a szczególnie Xiaomi, gdzie niektórymi modelami można wykonywać naprawdę świetne zdjęcia. Polecić mogę ten telefon osobom, które nie patrzą aż tak mocno na zdjęcia, a chcą mieć wydajny telefon, który obsługuje 5G — chociaż momentami można tym telefonem wykonać naprawdę świetne zdjęcia.

Zdjęcia wykonane Xiaomi Mi 10 Lite 5G -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?