Fototest – Xiaomi Mi 10 Pro

Xiaomi Mi 10 Pro

Ostatnio w moje ręce wpadł telefon Xiaomi Mi 10 Pro. Jak możecie pamiętać z recenzji Mi 10, to nie byłem z tamtego modelu za bardzo zadowolony — za drogie urządzenie, a oferuje mniej niż niektóre tańsze modele nawet od Xiaomi. Jak u mnie sprawdziła się wersja Pro flagowca od Xiaomi? Tego przekonacie się w tej recenzji. Od razu też powiem, że Mi 10 Pro nie jest pozbawione wad, a w niektórych modelach nawet pojawią się wady fabryczne — u mnie się takie znalazły i wiem, że niektórzy też takie mają, m.in. uderzający aparat w szkiełko.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Xiaomi Mi 10 Pro

Xiaomi to urządzenie wyposażyło w pięć aparatów:

 • Tył:
  • 108 Mpx f/1.69
  • 8 Mpx f/2.0 — teleobiektyw
  • 12 Mpx f/2.0 — aparat portretowy
  • 20 Mpx f/2.2 — szeroki kąt
 • Przód:
  • 20 Mpx

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą dosyć dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo dobrym poziomie i na to narzekać nie można. Momentami można narzekać na aplikację aparatu przez tak dużą matrycę. Jest oczywiście lepiej niż w takim Mi Note 10 Pro, ale nadal zdarzają się chwilowe zamrożenia interfejsu, ponieważ telefon przetwarza zdjęcie. Oczywiście mamy tutaj automatyczny HDR i sztuczną inteligencję, która nie sprawia aż tak dużo kłopotów z kolorami — no, chyba że będziemy robić zdjęcia jedzenia lub jaskrawych przedmiotów. Nie mniej jednak zdjęcia w takich warunkach oświetleniowych mogą się udać i wyglądać naprawdę w porządku.

Pochmurna pogoda - Xiaomi Mi 10 Pro

Pochmurna pogoda - Xiaomi Mi 10 Pro

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia podczas słonecznej pogody również wychodzą dosyć dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo dobrym poziomie i co ważne, zdjęcia wychodzą o wiele lepiej niż przy gorszych warunkach oświetleniowych — ale chyba to jest logiczne. Sztuczna inteligencja przy takim oświetleniu daje się we znaki i widać, że zieleń i niebieski jest bardziej nasycony — zawsze można wyłączyć sztuczną inteligencję i zdjęcia będą naturalne. Kontrast przy takich zdjęciach jest odrobinę większy i widać, że automatyczny HDR nie zawsze daje sobie z tym rady i warto o tym pamiętać, aby potem się nie okazało, że cienie psują nam efekt całego zdjęcia. Zdjęcia krajobrazowe wyglądają bardzo ładnie, nawet z szerokiego kąta i za to można pochwalić te Xiaomi.

Słoneczna pogoda - Xiaomi Mi 10 Pro

Słoneczna pogoda - Xiaomi Mi 10 Pro

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to wychodzą one bardzo ładnie z tego telefonu. Przynajmniej nie mamy dedykowanego aparatu makro, więc zdjęcia robimy głównym aparatem, gdzie takie zdjęcia wychodzą tak, jak powinny. Głębia ostrości wygląda świetnie, ponieważ mamy tutaj nie tylko jasną przesłonę, ale także matryca jest większa niż zwykle w telefonach, więc dzięki temu głębia ostrości super oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. Oczywiście mamy tutaj też tryb portretowy (i dedykowany aparat do tych zdjęć) — od razu mogę powiedzieć, że zdjęcia portretowe świetnie wyglądają z tego urządzenia i można się super tym trybem pobawić, nie tylko przy portretach, ale także przy artystycznych zdjęciach.

Zdjęcia makro - Xiaomi Mi 10 Pro

Zdjęcia makro - Xiaomi Mi 10 Pro

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Zdjęcia w pomieszczeniu wykonane tym telefonem wychodzą dosyć dobrze. Przy naturalnym oświetleniu nie można na nic narzekać, kolory są poprawne, autofocus działa tak, jak powinien. To, co jest najważniejsze, to krawędzie zdjęć nie są poszarpane i rozmazane, więc można powiedzieć, że Xiaomi się mocno nad tym postarało. Przy sztucznym oświetleniu zdjęcia również wychodzą dosyć dobrze i nie można na to narzekać, autofocus działa sprawnie, a kolory również są poprawne. Przynajmniej Xiaomi nie popsuło balansu bieli i za to można pochwalić.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Xiaomi Mi 10 Pro

Zdjęcia w pomieszczeniu - Xiaomi Mi 10 Pro

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym modelu jest nawet dobra. Pamiętać jednak trzeba od początku, że ostrość w przednim aparacie jest ustawiona na dalszy plan, aby mieć więcej rzeczy w naszym kadrze. W średnich warunkach oświetleniowych aparat daje sobie radę i możemy wykonać dosyć dobre zdjęcia, nawet kolory będą poprawne i nie można na to narzekać. Oczywiście w lepszych warunkach oświetleniowych zdjęcia wypadają jeszcze lepiej i co ważne, nie mamy wtedy prześwietlonego tła — co prawda w cenie tego urządzenia takie rzeczy nie powinny mieć miejsca, a szczególnie jak producent chwali się aparatami. Osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia, na pewno będą zadowolone.

Przednia kamerka - Xiaomi Mi 10 Pro

7. Zdjęcia nocne

W sprawie zdjęć nocnych Mi 10 Pro radzi sobie całkiem nieźle. W trybie automatycznym zdjęcia wychodzą dosyć dobrze, jednak w automacie zdjęcia bardziej wychodziły mi poruszone niż z trybu nocnego. Tryb nocny działa tak samo, jak wspominany już tryb automatyczny, jednak w trybie nocnym udają się bardziej zdjęcia z ręki. Przynajmniej zdjęcia w nocy zrobione tym telefonem są na tyle jasne, że spokojnie możemy się nimi pochwalić przed znajomymi i wstawiać na swoje portale społecznościowe. Oczywiście mamy tutaj tryb profesjonalny i w nim możemy bardziej pobawić się aparatami i więcej z nich wycisnąć.

Zdjęcia nocne - Xiaomi Mi 10 Pro

Zdjęcia nocne - Xiaomi Mi 10 Pro

8. Próbka nagrania

Xiaomi Mi 10 Pro ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 8K. W rozdzielczości Full HD i 4K mamy cyfrową stabilizację obrazu wspomagającą optyczną stabilizację. Przy rozdzielczości 8K mamy tylko optyczną stabilizację obrazu (OIS). W rozdzielczości Full HD mamy też SuperStabilizację. Co do samych filmów, to przyznać muszę, że nie wyglądają one źle. Kolory są intensywniejsze, a stabilizacja optyczna nawet daje sobie radę, ale lepiej włączyć do tego cyfrową stabilizację, aby obraz aż tak nie drgał. Filmy w SuperStabilizacji też nie wyglądają źle i warto czasami z tej opcji korzystać. Nie polecam nagrywać w rozdzielczości 8K, bo nie wygląda to super.

Podsumowując

Xiaomi Mi 10 Pro

Xiaomi Mi 10 Pro jest bardzo drogim telefonem i nie rozumiem tego, bo to nie jest jakiś wybitny telefon (są lepsze). Owszem zdjęcia momentami super wychodzą i nie można źle o tym mówić, jednak czasami zdjęcia wychodzą tragicznie i nie wyglądają one na telefon za ponad 4 tys. zł. Z telefonu korzystało mi się nawet dobrze, jednak nie wydałbym tyle pieniędzy na niego. Jeżeli zastanawiacie się nad tym modelem, to polecam poczekać jeszcze, aż ceny spadną lub poszukać dobrych promocji na ten model, bo owszem wykonywało mi się nim o wiele lepiej zdjęcia niż Mi 10.

Zdjęcia wykonane Xiaomi Mi 10 Pro -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?