Jakiś czas temu na testy trafił do mnie Xiaomi Mi 9T, który jest ulepszoną wersją Mi 9 z wysuwaną przednią kamerką. Jednak czy Xiaomi poprawiło, a nawet ulepszyło aparaty względem Mi 9? Czy może jednak w tym modelu poszli w całkiem coś innego? Tego się przekonacie po tej recenzji. Ja na wstępie powiem tylko tyle, że z całej serii Mi 9T spodobał mi się Mi 9T Pro, którego recenzja już niebawem pojawi się na blogu.
- Specyfikacja
- Pochmurna pogoda
- Słoneczna pogoda
- Zdjęcia makro
- Zdjęcia w pomieszczeniu
- Przednia kamerka
- Zdjęcia nocne
- Próbka nagrania
1. Specyfikacja
Xiaomi to urządzenie wyposażyło w cztery aparaty. Trzy z nich znajdują się na tylnej obudowie i główny aparat posiada matrycę 48 Mpx z przesłoną f/1.75. Drugi aparat jest z teleobiektywem i posiada matrycę 8 Mpx z przesłoną f/2.4. Trzeci aparat jest szerokokątny i posiada matrycę 13 Mpx z przesłoną f/2.4.
Przednia kamerka posiada matrycę 20 Mpx z przesłoną f/2.2.
2. Pochmurna pogoda
Zdjęcia w pochmurną pogodę wychodzą bardzo dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć stoi na bardzo wysokim poziomie. Trzeba przyznać, że tym Xiaomi możemy wykonać bardzo szczegółowe zdjęcia, zwłaszcza jak przełączymy się na tryb 48 Mpx, gdzie używamy całej matrycy — oczywiście wtedy trzeba pamiętać o tym, że w trybie 48 Mpx nie mamy dostępu do sztucznej inteligencji i automatycznego HDR, który jest w tym urządzeniu. Dodać muszę, że przy tych warunkach oświetleniowych kolory są odpowiednie, a sztuczna inteligencja nie nasyca je zbyt mocno.
3. Słoneczna pogoda
Zdjęcia przy słonecznej pogodzie są równie dobre, co przy odrobinie gorszych warunkach oświetleniowych. Jakość i szczegółowość zdjęć stoi na bardzo wysokim poziomie i nie można nic złego na ten temat powiedzieć. Automatyczny HDR wraz ze sztuczną inteligencją spisują się bardzo dobrze i dzięki temu kolory są dobrze nasycone, a cienie nie są duże. Tak naprawdę czego chcieć więcej? Szeroki kąt równie dobrze się spisuje przy takiej pogodzie, a teleobiektyw, no cóż, powiedzieć od razu muszę, że używać go można tylko w trybie portretowy. W trybie automatycznym mamy po prostu zoom na matrycy 48 Mpx.
4. Zdjęcia makro
W sprawie zdjęć makro to powiedzieć muszę, że tego typu zdjęcia wychodzą super na tym Mi 9T, jednakże tutaj sztuczna inteligencja momentami może za mocno nasycić nasze kolory i nie wygląda to czasami naturalnie (szczególnie jak spojrzymy np. na tło). Głębia ostrości przy głównym aparacie jest bardzo ładna i dobrze oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. Oczywiście mamy tutaj też tryb portretowy, który w tym modelu sprawdza się całkiem nieźle i niekiedy można tym telefonem zrobić naprawdę ładne portrety — przy trybie portretowym używamy teleobiektywu.
5. Zdjęcia w pomieszczeniu
Jeżeli chodzi o zdjęcia w pomieszczeniu, to powiedzieć muszę, że w obu warunkach oświetleniowych nie jest źle. Najważniejsze, że krawędzie nie są poszarpane i rozmazane i za to można pochwalić Xiaomi, że w tym urządzeniu nie zrobiono takiego błędu. Przy naturalnym oświetleniu zdjęcia są dobre, autofocus działa tak, jak powinien, a kolory są poprawnie odwzorowane. Tak samo można powiedzieć o zdjęciach w sztucznym oświetleniu, które są również tak samo dobre co przy naturalnym świetle — nawet kolory są dobre i widać, że balans bieli działa poprawnie.
6. Przednia kamerka
W tym Xiaomi mamy wysuwaną kamerkę, jest to kolejne urządzenie z tego typu kamerką. Jednak czy przedni aparat w tym urządzeniu nadaje się do zdjęć? Szczerze mogę powiedzieć, że tak. W średnich warunkach oświetleniowych zdjęcia wychodzą naprawdę dobrze, jakość i szczegółowość jest na dosyć dobrym poziomie. Oczywiście w lepszych warunkach oświetleniowych będzie znacznie lepiej, ale trzeba zwrócić uwagę na to, że w tych średnich warunkach oświetleniowych jest całkiem nieźle i nawet kolory są poprawne. Czego chcieć więcej? Osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia, na pewno będą zadowolone.
7. Zdjęcia nocne
Xiaomi czasami miało problemy z wykonywaniem zdjęć w nocy, jednak jak sprawdza się Mi 9T w takich warunkach oświetleniowych? Przyznać muszę, że całkiem dobrze. W trybie automatycznym możemy wykonywać nawet jasne zdjęcia, przy szerokim kącie już trochę mniej. Jednak warto zaznaczyć, że trybem automatycznym możemy spokojnie wykonać ładne zdjęcie w tego typu warunkach oświetleniowych. Oczywiście mamy tutaj tryb nocny, który działa odrobinę lepiej niż tryb automatyczny, ale w trybie nocnym nie mamy dostępu do szerokiego kąta (a szkoda!). W trybie manualnym na całe szczęście mamy dostęp do wszystkich aparatów (nawet teleobiektywu!) i możemy się nimi bawić.
8. Próbka nagrania
Xiaomi Mi 9T ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K wraz z cyfrową stabilizacją obrazu, jednak polecam nagrywać tym telefonem w rozdzielczości Full HD i włączoną stabilizacją — nagrania wychodzą wtedy o wiele lepiej. Co do samego nagrania, to powiedzieć muszę, że nie jest źle. Dobrze, że mamy tutaj możliwość nagrywania ze wszystkich aparatów, nawet mimo tego, że musimy przestawać nagrywać, aby zmienić aparat. Naprawdę można tym telefonem nagrać bardzo ładne filmy.
Podsumowując
Xiaomi Mi 9T nie jest drogim urządzeniem, patrząc na to, co oferuje. Tak naprawdę jest to super urządzenie, jednak czy warto się nad nim zastanawiać pod względem aparatów? Tak naprawdę mogę powiedzieć, że tak. Spokojnie głównym aparatem można wykonać bardzo ładne zdjęcia (szerokim kątem również!) i być z nich zadowolony. Na pewno możecie się zastanawiać nad tym modelem lub modelem Pro, który już niebawem pojawi się na blogu.
Zdjęcia wykonane Xiaomi Mi 9T -> ZDJĘCIA