Fototest – Xiaomi Mi A2

Xiaomi Mi A2

Jakiś czas temu testowałem dla Was możliwości fotograficzne w telefonie Xiaomi Mi A2 Lite. Teraz jest ten moment, aby pokazać Wam jakie zdjęcia można wykonać Xiaomi Mi A2 i przede wszystkim, w jakich warunkach oświetleniowych najlepiej radzi sobie aparat w tym telefonie. Pamiętać trzeba, że aktualnie jasna przesłona to nie wszystko i trzeba też patrzyć na aparaty w telefonach pod kątem oprogramowania i wielkości pikseli na matrycy aparatu.

Zanim jednak przejdziecie dalej, serdecznie zapraszam do obejrzenia rozpakowania tego urządzenia.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Xiaomi Mi A2

Xiaomi to urządzenie wyposażyło w trzy aparaty. Dwa z nich znajdują się na tylnej obudowie i jeden z nich posiada matrycę 20 Mpx wraz z przesłoną f/1.75. Drugi aparat posiada matrycę 12 Mpx wraz z przesłoną f/1.75.

Przednia kamerka to aparat z matrycą 20 Mpx i przesłoną f/2.2.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą dobrze, nawet można powiedzieć, że bardzo dobrze. Jasność jest odpowiednia, tak samo szczegółowość i jakość zdjęć. Co najważniejsze, to producent daje nam tutaj automatyczne HDR, którym w większości sytuacjach można uratować zdjęcie i przede wszystkim zniwelować duże cienie.

Pochmurna pogoda - Xiaomi Mi A2

Pochmurna pogoda - Xiaomi Mi A2

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia podczas słonecznej pogody wychodzą naprawdę bardzo dobrze. Jasność, szczegółowość i jakość zdjęć jest na wysokim poziomie i za to można chwalić aparat, a nawet aparaty w Mi A2. Najważniejsze jest również to, że cienie nie są duże, a są znikome. Oczywiście, jeżeli chodzi o kolory, to powiedzieć muszę, że są one naturalne i biały nie jest co najważniejsze przepalony. Powiedzieć muszę, że zdjęcia tym telefonem w takim oświetleniu na pewno polubią osoby robiące zdjęcia krajobrazów.

Słoneczna pogoda - Xiaomi Mi A2

Słoneczna pogoda - Xiaomi Mi A2

4. Zdjęcia makro

Zdjęcia makro wykonane tym telefon są bardzo szczegółowe, co niezmienienie mnie zdziwiło. Jednak nie jest cały czas tak super, jakby się zdawało. Niekiedy ostrość nie jest łapana w tych miejscach, co byśmy chcieli, czasami miałem wrażenie, że aplikacja aparatu mnie oszukuje, że coś wyostrzył, a tak naprawdę nie było to wyostrzone. Xiaomi czas to naprawić! W sprawie kolorów to muszę powiedzieć, że są one przyjemne dla oka i poprawnie nasycone. Oczywiście wspomnieć muszę jeszcze o głębi ostrości, która jest naprawdę bardzo dobra, a sam tryb portretowy działa w miarę poprawnie (zależy od oświetlenia), ale na pewno lepiej sobie radzi niż w Mi A1.

Zdjęcia makro - Xiaomi Mi A2

Zdjęcia makro - Xiaomi Mi A2

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Zdjęcia w pomieszczeniu wykonane tym telefonem są w miarę poprawne. Co najważniejsze, to kolory przy sztucznym i naturalnym oświetleniu są dobrze odwzorowane i trudno się z tym nie zgodzić. Jeżeli chodzi o autofocus, to tutaj nie miałem z nim problemów i w miarę szybko przy obu oświetleniach ostrzył i to nawet celnie. Tak samo jakość i szczegółowość zdjęć w takich warunkach stoi na wysokim poziomie i Xiaomi zasługuje na plus. No i oczywiście krawędzie zdjęć nie są ani poszarpane, ani rozmazane.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Xiaomi Mi A2

Zdjęcia w pomieszczeniu - Xiaomi Mi A2

6. Przednia kamerka

W sprawie przedniej kamerki w tym urządzeniu to mogę powiedzieć, że jestem zadowolony z tego, jak aparat na przednim panelu urządzenia radzi sobie w średnich warunkach oświetleniowych. Oczywiście szumy widać, ale nie jest ich tak dużo, aby szczegółowość zdjęcia spadła. W lepszych warunkach oświetleniowych zdjęcia wychodzą również dobrze, tak jak przykładowe i co najważniejsze to posiadają znacznie mniej szumów, czyli prawie w ogóle. Powiedzieć jeszcze muszę o balansie bieli, który jak na takie urządzenie całkiem nieźle sobie radzi i można za to pochwalić producenta.

Przednia kamerka - Xiaomi Mi A2

7. Zdjęcia nocne

W sprawie zdjęć nocnych, to Mi A2 znacznie lepiej radzi sobie niż Mi A2 Lite. Jednak i tak trzeba powiedzieć, że zdjęcia w trybie automatycznym są znacznie jaśniejsze niż w trybie nocnym. W tym drugim dedykowanym trybie zdjęcia są bardziej szczegółowe, ale za to odrobinę ciemniejsze. Ważną informacją również jest fakt, że autofocus nie zawsze poprawnie przy takich warunkach ustawi ostrość i samemu również trudno go ustawić. Jak dla mnie to jest dziwne, bo wiele urządzeń, które robią jeszcze gorsze zdjęcia w takich warunkach, potrafią spokojnie wyostrzyć nawet na tym najbliższym bloku.

Zdjęcia nocne - Xiaomi Mi A2

Zdjęcia nocne - Xiaomi Mi A2

8. Przykładowe wideo

Xiaomi Mi A2 ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Dobrą wiadomością jest to, że producent daje nam również do najwyższej rozdzielczości elektroniczną stabilizację obrazu. Dzięki temu nagranie może być o wiele stabilniejsze niż w przypadku wersji Lite tego urządzenia. Jeżeli chodzi o nagrania, to powiedzieć muszę, że obraz nie jest zły i jest w miarę szczegółowy. Oczywiście przy włączonej stabilizacji obraz jest stabilniejszy niż jak przy wyłączonej, jednak dalej możemy zauważyć, że obraz nam skacze i zbyt estetyczne to nie jest. W sprawie autofocusu to przyznać muszę, że podczas nagrywania większych problemów z nim nie miałem i można to zaliczyć na plus.

Podsumowując

Xiaomi Mi A2

Mi A2 to znacznie lepsze urządzenie niż Mi A2 Lite, no ale chyba każdy się tego spodziewał. Tak samo Mi A2 jest tylko ciut droższe od swojego słabszego brata, więc według mnie jest lepiej trochę dopłacić i mieć telefon z o wiele lepszymi aparatami, które oczywiście nie są pozbawione wad i to nawet dosyć sporych. Największą wadą tego urządzenia jest autofocus, który nie wiem, czy tylko w moim modelu, ale działała, tak jak chciał. W większości miałem z nim problem więc radzę zwrócić na to uwagę. Jednak i tak nie zmienia to faktu, że jest to bardzo fajne urządzenie i mogę go Wam polecić.

Zdjęcia wykonane Mi A2 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?