Fototest – Xiaomi Mi A3

Xiaomi Mi A3

Niedawno dotarł do mnie telefon Xiaomi Mi A3. Jest to kolejny przedstawiciel serii A, czyli urządzeń z czystym Androidem z dodatkiem aplikacji od Xiaomi. Jednak czy aparaty w tym nowszym modelu spisują się znacznie lepiej niż w przypadku Xiaomi Mi A2? Tego się przekonacie z tej recenzji.

Film jest w trakcie przygotowania.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Xiaomi Mi A3

Xiaomi to urządzenie wyposażyło w cztery aparaty:

 • Tył:
  • 48 Mpx f/1.79
  • 8 Mpx f/2.2 — szeroki kąt
  • 2 Mpx — do głębi ostrości
 • Przód:
  • 32 Mpx f/2.0

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą naprawdę dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie i trudno coś złego na ten temat mówić. Widać dużą poprawę względem starszego modelu Xiaomi z serii A. Oczywiście mamy tutaj automatyczny HDR i sztuczną inteligencję, która na całe szczęście przy takim oświetleniu nie jest mocna i nie przesadza z kolorami — jak to czasami bywa w niektórych modelach Xiaomi. Brakuje mi w tym modelu lepszej dynamiki, ale trudno o takie rzeczy w tej cenie (ok. 1000 zł).

Pochmurna pogoda - Xiaomi Mi A3

Pochmurna pogoda - Xiaomi Mi A3

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia podczas słonecznej pogody wychodzą równie dobrze co przy gorszym oświetleniu. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo dobrym poziomie. Jedynie, do czego można się przyczepić, to czasami chmury wychodzą przepalone, a reszta naszego kadru będzie ciemniejsza — Xiaomi powinno popracować nad automatycznym HDRem w tym modelu. Chociaż i tak muszę już teraz wspomnieć, że ten model powinien mieć aktualizację do Androida 10, więc mam nadzieję, że coś poprawiono w aparacie. Tak to zdjęcia krajobrazów nie są złe, nawet kolory są odpowiednie. Warto jednak chwilę popracować nad zdjęciem, aby uzyskać satysfakcjonujący nas efekt.

Słoneczna pogoda - Xiaomi Mi A3

Słoneczna pogoda - Xiaomi Mi A3

4. Zdjęcia makro

W sprawie zdjęć makro to powiedzieć muszę, że z tego telefonu wychodzą bardzo dobrze. Czasami tło może być w niektórych partiach przepalone, ale na szczęście nie przeszkadza to aż tak mocno. Głębia ostrości w tym modelu jest naprawdę bardzo ładna i dobrze oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. Oczywiście mamy w tym modelu tryb portretowy, jednak sprawdza się on dosyć słabo jak na Xiaomi i według mnie producent powinien tutaj również poprawić oprogramowanie. Jednie czego nie musi poprawiać, to sztuczna inteligencja, która o dziwo jest naturalna.

Zdjęcia makro - Xiaomi Mi A3

Zdjęcia makro - Xiaomi Mi A3

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Jeżeli chodzi o zdjęcia w pomieszczeniu, to przyznać muszę, że w obu warunkach oświetleniowych jest naprawdę w porządku. Co mnie zdziwiło, to w sztucznym oświetleniu balans bieli działa naprawdę w porządku, na początku jak dostałem ten telefon, to nawet nie myślałem o tym, że może działać momentami aż tak dobrze. Co jest również ważne, to krawędzie zdjęć nie są poszarpane i rozmazane. Xiaomi widać mocno się poprawiło w tym modelu, ale nadal występują w tym błędy, które nie powinny mieć miejsca.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Xiaomi Mi A3

Zdjęcia w pomieszczeniu - Xiaomi Mi A3

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym modelu nie należy do najgorszych. W średnich warunkach oświetleniowych zdjęcia wychodzą nadzwyczaj dobrze i trudno coś złego na ten temat mówić. Jedynie co mogę powiedzieć, to zdjęcia czasami tracą na jakości. Na całe szczęście przy dobrych warunkach oświetleniowych zdjęcia wychodzą dosyć dobrze i osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia, na pewno będą zadowoleni z tych zdjęć — warto jednak uważać przy ciemniejszych sceneriach ze zdjęciami, ponieważ nie zawsze będziemy mieć oczekiwany efekt.

Przednia kamerka - Xiaomi Mi A3

7. Zdjęcia nocne

Xiaomi przy zdjęciach nocnych posiada wzloty i upadki. Mi z serii A nie robiło też najlepszych zdjęć w nocy. Na całe szczęście Mi A3 radzi sobie całkiem nieźle w trybie automatycznym i nocnym. W trybie automatycznym zdjęcia wychodzą odrobinę ciemniejsze, a znowu w trybie nocnym zdjęcia wychodzą odrobinę jaśniejsze i ostrzejsze. Oczywiście mamy tutaj tryb profesjonalny i dzięki niemu można więcej wycisnąć z aparatów w tym modelu. Takie zdjęcia można wstawić na media społecznościowe.

Zdjęcia nocne - Xiaomi Mi A3

Zdjęcia nocne - Xiaomi Mi A3

8. Próbka nagrania

Xiaomi Mi A3 ma możliwości nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Niestety nie mamy tutaj optycznej stabilizacji, a mamy tylko cyfrową, co nie zawsze jest takie dobre — szczególnie to widzimy, przy urządzeniach Xiaomi. Co do samego nagrania, to muszę powiedzieć, że nie wygląda to źle, chociaż przy stabilizacji obraz się trochę się trzęsie i nie wygląda to ładnie. Lepiej wyłączyć stabilizację i kupić sobie gimbal, ale wiadomo, to są dodatkowe koszta. Wtedy lepiej już kupić lepsze urządzenie do nagrywania filmów.

Podsumowując

Xiaomi Mi A3

Xiaomi Mi A3 to nie jest drogie urządzenie i warto także pamiętać, że jest to model na czystym Androidzie (no z aktualizacjami bywa, jak bywa u nich). Z tego modelu korzystało mi się dosyć dobrze, ale trzeba mieć na uwadze to, że nie zawsze będzie, to wyglądać tak jakbyśmy tego chcieli. Na szczęście momentami można wykonać naprawdę ładne zdjęcia, które będą idealną pamiątką z dnia codziennego oraz z wycieczek. Polecam także zobaczyć podlinkowaną galerię pod spodem, aby się przekonać, czy na pewno ten model będzie dla nas. Ja mogę go tylko polecić osobom, które szukają taniego i nawet dosyć dobrego telefonu.

Zdjęcia wykonane Xiaomi Mi A3 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?