Fototest – Xiaomi Redmi 9

Xiaomi Redmi 9

Jakiś czas temu dotarł do mnie na testy telefon Xiaomi Redmi 9. Jest to jeden z najtańszych telefonów tego producenta. Jak sprawdzają się aparaty w tym modelu? Czy warto się nim interesować? Tego przekonacie się poniżej.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Xiaomi Redmi 9

Xiaomi wyposażyło ten telefon w pięć aparatów:

 • Tył:
  • 13 Mpx f/2.2
  • 8 Mpx f/2.2 — szeroki kąt
  • 5 Mpx f/2.4 — makro
  • 2 Mpx f/2.4 — do głębi ostrości
 • Przód:
  • 8 Mpx f/2.0

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą dosyć dobrze. Jakość i szczegółowość jest poprawna. Przyczepić się można do kolorów, które nie są dobrze odzwierciedlone — jest to wina balansu bieli, bo niekiedy zdjęcia wypadają naprawdę okej, nawet jak za cenę tego modelu. Oczywiście mamy tutaj automatyczny HDR i sztuczną inteligencję. Co do automatycznego HDR, to nie zawsze się on spisuje lub się nie uruchamia, więc czasami lepiej jest go samemu wywołać. Sztuczna inteligencja nawet daje radę, przynajmniej zdjęcia przez nią nie są za bardzo nasycone — chociaż i tak powinny być w większości sytuacji lepiej odwzorowane te barwy.

Pochmurna pogoda - Xiaomi Redmi 9

Pochmurna pogoda - Xiaomi Redmi 9

3. Słoneczna pogoda

Podczas słonecznej pogody zdjęcia wychodzą o wiele lepiej niż przy gorszych warunkach oświetleniowych. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo dobrym poziomie. Automatyczny HDR daje sobie tutaj radę, jednak w większości sytuacji rozpiętość tonalna nie jest tak dobra, jakbyśmy tego chcieli. Co ważne, to balans bieli działa tutaj odrobinę lepiej, ale nadal można napotkać się na problemy z odwzorowaniem kolorów.

Słoneczna pogoda - Xiaomi Redmi 9

Słoneczna pogoda - Xiaomi Redmi 9

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to w tym telefonie mamy dedykowany aparat makro. Jednak jest to w dalszym ciągu matryca 5 Mpx i nie za dobrze wychodzą te zdjęcia — chociaż zdarzają się modele, które świetnie sobie z tym radzą (np. Poco F2 Pro). Co ważne, to głównym aparatem również można wykonać zdjęcie tego typu, jednak od razu ostrzegam, że czasami przy mniejszych elementach trzeba się namęczyć z ostrością. Głębia ostrości z głównego aparatu jest ładna i dobrze oddziela tło od głównego obiektu, nawet jak na tak tani telefon. Owszem mamy też tutaj tryb portretowy, który spisuje się nawet okej, ale jakoś piękne te zdjęcia nie będą.

Zdjęcia makro - Xiaomi Redmi 9

Zdjęcia makro - Xiaomi Redmi 9

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W sprawie zdjęć w pomieszczeniu to powiedzieć muszę, że nie wypada to aż tak źle. Przy naturalnym oświetleniu zdjęcia wychodzą dosyć dobrze, kolory są odpowiednie, a na autofocus nie można wtedy narzekać. Co jest najważniejsze, to niestety krawędzie są dosyć mocno poszarpane i rozmazane — Xiaomi mogło się bardziej postarać. Przy sztucznym oświetleniu również jest dobrze, autofocus działa również sprawnie, jedynie kolory mogą być cieplejsze niż normalnie.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Xiaomi Redmi 9

Zdjęcia w pomieszczeniu - Xiaomi Redmi 9

6. Przednia kamerka

Jak sprawdza się przednia kamerka w tym modelu? Szczerze mogę powiedzieć, że w średnich warunkach oświetleniowych przedni aparat daje sobie radę i nawet kolory są poprawne. Oczywiście można zauważyć na zdjęciach szumy i ziarno, ale jest to i tak o wiele lepiej, niż przy niektórych telefonach (nawet droższych). W lepszych warunkach oświetleniowych zdjęcia wychodzą, tak jak trzeba, więc osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia, na pewno będą zadowolone.

Przednia kamerka - Xiaomi Redmi 9

7. Zdjęcia nocne

Xiaomi nie ma super telefonów do zdjęć nocnych, zwłaszcza w segmencie Redmi. Więc jak sprawdza się aparat w takich warunkach oświetleniowych? Niestety w trybie automatycznym nie wykonamy jasnych zdjęć tym telefonem, a trybu nocnego zabrakło — Xiaomi strasznie okroiło ten telefon, bo według mnie, spokojnie mógł dodać tutaj taki tryb. Jaśniejsze i lepsze zdjęcia możemy wykonać w trybie profesjonalnym, ale trzeba umieć obsługiwać się nim i poprawnie dostosować parametry.

Zdjęcia nocne - Xiaomi Redmi 9

Zdjęcia nocne - Xiaomi Redmi 9

8. Próbka nagrania

Xiaomi Redmi 9 ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD. Niestety w tym telefonie nie mamy żadnej stabilizacji, a przydałaby się przynajmniej cyfrowa stabilizacja obrazu. Co do samych nagrań to nie wyglądają one źle, ale brakuje tutaj tej stabilizacji i to bardzo mocno. Stabilne nagrania mogą się udać tym telefonem, nawet z szerokiego kąta.

Podsumowując

Xiaomi Redmi 9

Xiaomi Redmi 9 to tani telefon, więc czy warto się nim interesować? U mnie telefon spisał się naprawdę dobrze, więc nie mogłem na niego narzekać. Jedynie aparaty ma bardzo przeciętne i czasami można się na nich zawieźć. Więc nie można patrzeć na ten telefon pod kątem właśnie zdjęć, czy filmowania. Polecić mogę go jedynie osobom, które szukają dosyć dobrego taniego telefonu, a zdjęcia robią jedynie okazjonalnie i nie patrzą jak one wyglądają.

Zdjęcia wykonane Xiaomi Redmi 9 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?