Recenzja – Lenovo ThinkBook 14

Lenovo ThinkBook 14

Ostatnio do moich rąk wpadł na testy laptop Lenovo ThinkBook 14. Od kiedy zacząłem używać laptopa Lenovo ThinkBook 13s, stwierdziłem, że chętnie bym sprawdził trochę większego ThinkBooka, ale nie tego największego (15-calowego), tylko właśnie taką 14-nastkę. Jak wiadomo jest to idealny sprzęt do mobilnej pracy i nie tylko. Ja na ThinkBooka 13s nie mogę narzekać, mocno przywykłem do tego rozmiaru i świetnie mi się na nim pracuje. Więc jak sprawdził się u mnie ThinkBook 14? Tego przekonacie się poniżej.

Na początku powiedzieć muszę, że wersja 14-calowa jest nie tylko lepsza pod tym względem, że ma większy ekran, ale też ma jedną świetną funkcję. Mianowicie chodzi o ukryty port USB – możemy w nim schować adapter Bluetooth z naszej myszki (jeżeli go posiadamy) albo wpiąć mały pendrive i mieć go schowany. Nie będzie to nigdzie wystawało, bo wystarczy zamknąć zaślepkę.

  1. Mobilność urządzenia
  2. Rozmiar
  3. Ekran
  4. Klawiatura
  5. 14 vs 13s

1. Mobilność urządzenia

Lenovo ThinkBook 14 zadziwił mnie nie tylko samym wykonaniem, ale także tym, że sprzęt wygląda jak produkt premium. Według mnie większość urządzeń biznesowych ma właśnie taki wygląd i bardzo go lubię, szczególnie spodobały mi się ThinkBooki, bo są naprawdę minimalistyczne, a wydajności nie można im odmówić. Jednak co ważne, to ten laptop nie jest super duży, więc w zupełności można go ze sobą zabierać i pracować na nim wygodnie. Dodatkowo w nim mamy naprawdę sporą ilość portów, które mogą się nam przydać podczas pracy w domu, w biurze i nie tylko – nie wiele laptopów, nawet przy takiej wielkości ekranu mogą się pochwalić taką ilością portów.

Jeżeli chodzi o baterię, to można ten model kupić z dwiema bateriami: 45 Wh i 57 Wh. Ja miałem u siebie tę pierwszą wersję i według producenta, to na jednym ładowaniu laptop powinien działać do 9 godzin. Jak sprawdza się to w rzeczywistości? Laptop spokojnie wystarczał mi na 8/9 godzin – to wszystko zależało od tego, jak na nim pracowałem. Uważam, że jest to naprawdę bardzo dobry wynik, chociaż ThinkBook 13s lepiej wytrzymuje na baterii (wspomnę o tym poniżej). Dodam jeszcze, że wersja z baterią 57 Wh według producenta powinna działać do 12 godzin na jednym ładowaniu.

Lenovo ThinkBook 14

2. Rozmiar

Wymiary tego komputera wynoszą: 326 mm x 230 mm x 17,9 mm. Jak widać, nie jest to aż taki duży komputer, jakby mogło się to wydawać. Owszem jest od ciut większy od niektórych najnowszych modeli, które są 14-calowe. Jednak ten model Lenovo nie ma najmniejszych ramek wokół ekranu – mimo to jest on na tyle mały, że spokojnie będziemy go mogli zabierać wszędzie ze sobą. Waga jego wynosi ok. 1,5 kg. Więc nie będziemy go odczuwać na plecach, czy też nie będziemy go tak czuć na ramieniu.

Spokojnie możemy go zabierać ze sobą, bo nie tylko jest dosyć mały, nie waży dużo, to jeszcze jego bateria wytrzymuje tyle, ile zazwyczaj siedzimy w pracy – czego chcieć więcej? ThinkBooka 14 także spokojnie weźmiemy na kolana lub nawet do łóżka i spokojnie będziemy mogli na nim pracować.

Lenovo ThinkBook 14

3. Ekran

W tym laptopie mamy ekran 14-calowy i rozdzielczość to Full HD. Co ważne, to mamy tutaj matrycę IPS, więc nie musimy się martwić o złe odwzorowanie kolorów. Co ważne, to nie mogę nic złego na temat ekranu w tym laptopie powiedzieć. Owszem powinna być już tutaj przynajmniej rozdzielczość 2K, jednak w zupełności wystarcza tutaj rozdzielczość Full HD. Przy optymalnej odległości od ekranu nie widzimy żadnych pojedynczych pikseli, czy też poszarpanych krawędzi.

Co do kolorów, to na to narzekać również nie mogłem. Edytowałem na tym laptopie zdjęcia i filmy, wszystko wychodziło, tak jak powinno. Nie było żadnych zakłamań, czy też źle nasyconych kolorów – na to przy laptopach Lenovo narzekać nie mogę, mocno idą z tym do przodu.

Lenovo ThinkBook 14

4. Klawiatura

Jak sprawdza się klawiatura w ThinBooku 14? Przyznać mogę, że bardzo lubię klawiatury w urządzeniach Lenovo. Mają bardzo przyjemny skok i pisanie dłuższych tekstów na ich klawiaturach, nie sprawia żadnego dyskomfortu. Klawiatura w tym laptopie ma też bardzo przyjemne podświetlenie, które umila nam pracę na tym laptopie, kiedy zapadnie zmrok. Pod klawiaturą znajduje się bardzo przyjemny touchpad, którego możemy spokojnie używać zamiast myszki – ale to tylko w większości sytuacji, ponieważ jak potrzebujemy pracować bardziej precyzyjnie (edycja filmów), to jednak polecam myszkę.

Nad klawiaturą znajduje się włącznik, który przy okazji jest czytnikiem linii papilarnych i co ważne, to spisuje się on bardzo dobrze. Kiedy uruchamiamy komputer, to od razu on nam skanuje palec i loguje nas na konto – wszystko dzieje się szybko i bezproblemowo, nie mogłem na to narzekać przez cały okres testów.

Lenovo ThinkBook 14

5. 14 vs 13s

Jako że miałem te dwa urządzenia ze sobą, to postanowiłem, że trochę porównam ThinkBooka 14 z ThinkBookiem 13s. Którego warto wybrać? Bardzo ciężko stwierdzić, którego mielibyśmy wybrać jako nasz przyszły komputer. Na co dzień używam ThinkBooka 13s i nie wyobrażam sobie, że mógłbym prywatnie pracować na większym laptopie. Owszem ThinkBook 14 nie jest aż taki duży, w porównaniu do 13s, ale jednak bardzo lubię małe i poręczne laptopy podczas wyjazdów, czy przemieszczania się z nim. Co ważne, to ThinkBook 13s może spokojnie wytrzymywać na baterii do 10 godzin – trochę więcej niż ThinkBook 14, ale jeżeli kupimy 14-nastkę z większą baterią, to będzie on jeszcze lepiej wytrzymywać na baterii.

Jeżeli miałbym wybierać dla siebie sprzęt, między ThinkBookiem 14, a 13s. Zdecydowanie byłby to 13s, ale to tylko moje preferencje. Na ThinkBooku 14 można naprawdę świetnie pracować i nie odczuwać żadnego dyskomfortu, a także, jeżeli potrzebujemy większą ilość portów (nawet złączę na kartę SD), to zdecydowanie polecam ThinkBooka 14.

Lenovo ThinkBook 14 vs ThinkBook 13s

Podsumowując

Lenovo ThinkBook 14 nie jest drogim sprzętem, jeżeli mielibyśmy patrzeć na wszystkie modele, które możemy kupić z logiem Lenovo. ThinkBook 14 to świetny sprzęt do pracy w domu, a także w biurze. Seria ThinkBook jest idealna także dla studenta, ponieważ sprzęty wytrzymują świetnie na baterii, a także bardzo dobrze pisze się na nich dłuższe teksty – czego chcieć więcej? Oczywiście wydajności, ale to już zależy od tego, jaki zestaw wybierzecie dla siebie (na jaki będziecie mieć budżet). Gorąco polecam każdemu ten komputer, ponieważ u mnie się on świetnie spisywał i nie mogłem na niego narzekać. Nawet dźwięk z tego laptopa jest taki, że spokojnie można odpocząć przy nim, słuchając muzyki, oglądając filmy lub seriale. Jeżeli szukacie nowego laptopa dla siebie, to zobaczcie właśnie na ten model Lenovo.

Lenovo ThinkBook 14

A co Ty sądzisz o tym komputerze?