Recenzja – Surface Studio 2

Surface Studio 2

Ostatnio w moje ręce, a właściwie to na moje biurko trafił Surface Studio 2. Kiedy Microsoft pokazał światu Studio pierwszej generacji, to chciałem je mieć u siebie (chociaż tylko przetestować). Niestety nie było mi to dane, ale Microsoft jakiś czas temu pokazał drugą wersję Studia i udało mi się w końcu złapać ten model na testy. Więc jak się on u mnie sprawdził, w moim domowym biurze? Tego przekonacie się poniżej.

Na początku powiedzieć mogę, że nie spodziewałem się tego, że może tak Surface Studio 2 tak przypaść mi do gustu i wiem, że u mnie komputer AIO, to jest must have, które będę potrzebował w moim home office.

  1. Specyfikacja
  2. Konstrukcja
  3. Rozdzielczość i kolory
  4. Dial
  5. Klawiatura i myszka
  6. Rysik
  7. Możliwości

1. Specyfikacja

Microsoft wyposażyło ten komputer w porty:

  • 4 x USB 3.0
  • czytnik kart SD
  • USB-C
  • gniazdko słuchawkowe
  • wejście Ethernet

Jak widać, nie ma ten komputer, za dużo portów, ale w niczym to nie przeszkadza. W zestawie otrzymujemy klawiaturę i myszkę Bluetooth bez adaptera, więc nie zajmuje to przynajmniej jednego portu. Mimo iż mamy też tutaj bardzo pojemne dyski SSD (1 TB lub 2 TB), to i tak podpiąłem swój dysk na USB-C, więc w dalszym ciągu zostają mi 4 porty USB 3.0 — potrzebujemy coś więcej podpinać do tego komputera? No nie za bardzo, więc w pogotowiu zostają nam te cztery porty USB, które spokojnie będziemy mogli użyć.

Nawet jeżeli myślimy o podpięciu tabletu graficznego, to nie wiem, czy jest to sens, jak ekran jest dotykowy, a w zestawie otrzymujemy rysik (dial możemy sobie dokupić). Więc nie będziemy potrzebować tabletu graficznego, jak ekran możemy sobie położyć i pracować na nim.

Surface Studio 2

2. Konstrukcja

Surface Studio 2 został wykonany z dobrej jakości materiałów, jedynie ramiona są aż za bardzo błyszczące i widać na niej każde ryski i brud — jednak gdyby nie ten akcent, to produkt nie wyglądałby tak świetnie i profesjonalnie. Całość jest bardzo stabilna, a cały przód (nawet ramki!) pokrywa szkło. Ramki wokół ekranu nie są może najmniejsze, ale podczas codziennej pracy na tym komputerze nie zwracamy na nie uwagi — mam nadzieję, że kolejna odsłona tego sprzętu, będzie jeszcze bardziej minimalistyczna, czyli ramki wokół ekranu będą jeszcze mniejsze — sam w sobie sprzęt jest już minimalistyczny i piękny, więc więcej do szczęścia nie jest mi potrzebne.

Dodać jeszcze muszę, że wszystko jest bardzo dobrze spasowane, więc nic nam nie lata i na nic narzekać nie można. Nawet obniżanie sprzętu jest bardzo proste i można to zrobisz jednym palcem! Podnoszenie sprzętu może być trochę bardziej kłopotliwe i wtedy musimy użyć całej ręki.

Surface Studio 2

3. Rozdzielczość i kolory

Surface Studio został wyposażony w wyświetlacz PixelSense o przekątnej 28 cali. Rozdzielczość tego ekranu wynosi 4500 × 3000 o proporcji 3:2. Oczywiście jest to ekran dotykowy, więc może się on palcować — ale to w momencie używania naszych rąk, zamiast rysika lub myszki. Przyznać się muszę, że najwięcej i tak korzystałem z myszki lub rysika, zamiast właśnie palca — zdarzało mi się tylko kliknąć coś ręką, ale więcej korzystałem właśnie z myszki lub rysika (są dołączone w zestawie!).

Co do rozdzielczości tego ekranu, to powiedzieć muszę, że jest w optymalnej odległości od monitora nie widać żadnych pojedynczych pikseli, czy też poszarpanych krawędzi — w urządzeniach Surface nie można na to narzekać. Jeżeli chodzi o kolory, to przy wyświetlaczu PixelSense jest super! Podczas edycji zdjęć czy nawet filmów nie możemy narzekać na odwzorowanie barw, czy nawet ich nasycenie. Jest wszystko tak, jak powinno być.

Surface Studio 2

4. Dial

Do testów Surface’a Studio 2 otrzymałem akcesorium Surface Dial, jest to urządzenie, które możemy dokupić osobno i jest kompatybilne z każdym Surface’em, jednak jest to sprzęt, który warto kupić sobie do Studio 2! Dlaczego? Diala możemy sobie przyczepić się do ekranu, ponieważ ma on gumową stopkę, dzięki której nie będzie on nam się przesuwać po ekranie — oczywiście Studio musimy położyć, aby nic się z Dialem się nie stało.

Dial to najlepsze akcesorium dla grafików, ale też nie tylko. Oczywiście możemy dzięki temu jeszcze lepiej coś rysować, wybierać kolory, pędzle itd. — wszystko zależy od programu, który obsługuje Diala. Jednak ja nie jestem grafikiem, więc nie używałem go aż w takim stopniu, jednak kiedy mamy go podpiętego do komputera, to możemy sobie przewijać strony, zmieniać głośność itd. — opcji jest naprawdę dużo, jak możemy go używać. Według mnie jest to urządzenie, w które warto się wyposażyć wraz z komputerem.

Surface Studio 2

5. Klawiatura i myszka

W zestawie z Surface Studio 2 otrzymujemy klawiaturę i myszkę. Co ważne, to te dwa akcesoria są bardzo minimalistyczne i przypadły mi one do gustu. Na klawiaturze pisze się bardzo przyjemnie i przy dłuższych tekstach nie odczuwamy żadnego dyskomfortu. Co ważne, to mamy na niej kilka ciekawych klawiszy funkcyjnych, jak np. szybkie blokowanie — przydaje się to nie tylko w biurze, jak odchodzimy od biurka, ale w domu też można blokować, aby dziecko czegoś nam nie klikało podczas naszej nieobecności. Bardzo polecam tę klawiaturę, bo dawno z żadnej klawiatury do komputera nie pracowało mi się tak dobrze, jak właśnie na tej — można sobie ten zestaw kupić, więc nie musimy specjalnie kupować Surface Studio 2 dla tego zestawu.

Jeżeli chodzi o myszkę, to jest ona dobrze wyprofilowana i przyjemnie się z niej korzysta. Podczas codziennej pracy na tym sprzęcie nie mogłem na to narzekać. Pamiętać jednak trzeba, że klawiatura i myszką są na baterie, więc po kilku miesiącach będzie trzeba naładować lub wymienić baterie.

Surface Studio 2

6. Rysik

W zestawie także otrzymujemy rysik. Rysik, który już każdy zna, bo jest to ten sam rysik, co możemy sobie dokupić do innych urządzeń Surface. Dzięki temu rysikowi możemy nie tylko malować na tak dużym ekranie, ale także pracować. Przy edycji momentami przydaje się rysik, kiedy chcemy zrobić bardzo dokładny retusz. Co ważne, to właśnie Surface Pen jest bardzo precyzyjny i nie można na niego narzekać. Klawisze na piórze są intuicyjne, więc o nic nie trzeba się martwić.

Polecam kiedyś wypróbować ten rysik, na pewno Wam się spodoba.

Surface Studio 2

7. Możliwości

Jakie możliwości ma ten komputer? Oprócz tego, że jest to świetny sprzęt z potężną mocą, to jest to też idealne studio do domu. Jest to sprzęt stworzony dla kreatywnych ludzi, więc czy ktoś inny może też na nim pracować? Oczywiście, że tak! Po prostu nie będzie na co dzień korzystać z wszystkich funkcji, a mianowicie możliwość położenia tego sprzętu i pracowania na nim, jak na jakimś szkicowniku.

Dzięki tak dobremu ekranowi przyjemnie się na nim pracuje, a dzięki Windows Hello i szybkiemu skanu naszej twarzy, możemy szybko się zalogować na konto. Dodam jeszcze, że ten sprzęt ma naprawdę dobrą kamerkę do wideo rozmów, a także mikrofony, dzięki którym nas świetnie słychać.

Surface Studio 2

Podsumowując

Surface Studio 2 nie jest tanim urządzeniem, a nawet bardzo tanim urządzeniem. Więc czy warto się zastanawiać nad nim? Szczerze mogę Wam powiedzieć, że na pewno będzie zadowoleni zakupem — nie będziecie zawiedzeni tym urządzeniem. Surface świetnie się sprawdza nie tylko przy osobach pracujących kreatywnie, ale także jest to świetny sprzęt dla osób, które chcą mieć minimalistyczny sprzęt, który jest naprawdę wydajny. Czego chcieć więcej? Tak naprawdę nic. Nawet głośniki w tym urządzeniu są bardzo dobre i donośne, więc jeżeli zastanawiacie się nad nowym komputerem, to możecie zastanowić się właśnie nad nim — spokojnie Wam starczy na dobre parę lat.

Surface Studio 2

A co Ty sądzisz o tym komputerze?