Recenzja – Lenovo ThinkPad X395

Lenovo ThinkPad X395

Niedawno miałem możliwość testowania mistrza mobilności od Lenovo — tak nazywa go producent, ale czy ja go mogę tak nazwać? Zaraz będziecie mogli się przekonać. Na wstępie powiem, że zaskoczył mnie ten laptop pod wieloma względami, nie tylko dlatego, że rzeczywiście jest mobilny, ale także dlatego, że ma on kilka ciekawych funkcji, które mogłem pierwszy raz zobaczyć, a nie raz o nich słyszałem. Są to bardzo ciekawe funkcje do pracy i prywatności, bo jak wiadomo, seria ThinkPad cechuje się tym, że jest to komputer/laptop do biznesu, a nie tylko do domowego użytku, chociaż w domu (i w aktualnym home office) można też z niego przyjemnie korzystać.

Jak wiecie, to bardzo kocham serię Yoga od Lenovo, ale seria ThinkPad to moja druga ulubiona seria tego producenta, więc praca na tym laptopie sprawiała mi przyjemność, ale dlaczego byłem aż tak zadowolony z tego modelu, przekonacie się poniżej.

  1. Mobilność urządzenia
  2. Rozmiar
  3. Ekran
  4. Klawiatura

1. Mobilność urządzenia

Lenovo ThinkPad X395 jest 13,3-calowym laptopem. Do mnie trafiła wersja z dotykowym ekranem i chyba lepiej nie mogłem trafić, bo jeżeli przyzwyczaimy się do ekranu dotykowego, to czasami szybciej jest nam z niego skorzystać, niż z myszki, czy gładzika. Oczywiście mamy wtedy na ekranie pełno śladów po palcach, ale coś za coś. Lenovo bardzo mi zaimponowało tym modelem, ponieważ jest super mały, a także jest lekki (ok. 1,28 kg), więc w takim plecaku/torbie, czy nawet w rękach nie odczujemy go. Na kolanach, w łóżku, no i oczywiście na biurku świetnie się z niego korzystało i nie mogę nic złego na ten temat powiedzieć.

Jak jest w tym modelu z baterią? Producent deklaruje, że laptop może wytrzymać na jednym ładowaniu do 14,5 godziny, mi się udawało na jednym ładowaniu pracować aż 12/13 godzin — nie uważam tego za słaby wynik, wręcz przeciwnie, jest to super wynik jak na moją pracę przy blogu, mediach i poczcie. A do tego mamy w tym modelu szybkie ładowanie (RapidCharge), dzięki czemu możemy szybko podładować laptopa, gdy nam się śpieszy — więc uważam, że Lenovo ma rację, mówiąc na tego laptopa mistrz mobilności.

Lenovo ThinkPad X395

2. Rozmiar

Wymiary tego komputera wynoszą: 311,9 mm x 217,2 mm x 16,9 mm. Jak widać, jest to mały komputer, jest on może trochę grubszy od tych urządzeń, które ostatnio miałem okazje Wam pokazać, ale i tak nie jest to na tyle dużo, aby gdzieś z nim nie wychodzić, czy brać go w podróż. Spokojnie ten laptop można zabrać ze sobą na miasto, w podróż, a nawet pracować na nim w domu (przemieszczając się z pokoju do pokoju). Wspominałem już o tym wcześniej, ale napiszę jeszcze raz, że rozmiary tego Lenovo pozwalają nam na swobodne spakowanie go do plecaka, czy torby i dzięki jego wadze nie będziemy odczuwać go na plecach lub ramieniu. W podróży jest to najlepsza wielkość i nikt nie powie, że nie.

Dodatkowo powiem, że ThinkPad jest na tyle wydajny, że nawet spokojnie można montować na nim filmy, a wydawałoby się, że taki mały komputer nie będzie w stanie. Praca na nim to była czysta przyjemność.

Lenovo ThinkPad X395

3. Ekran

Ekran IPS ma rozmiar 13,3-cali, więc jest to naprawdę super wielkość dla mobilnego laptopa. Ramki wokół ekranu nie są zbyt małe, ale na całe szczęście nie są na tyle duże, aby komputer źle wyglądał, czy też źle się na nim pracowało. Rozdzielczość tego ekranu to Full HD i co prawda niektórzy oczekiwaliby tutaj przynajmniej rozdzielczości 2K (jak nie więcej). Jednak wyższa rozdzielczość źle wpłynęłaby na baterię w tym Lenovo. Mimo wszystko rozdzielczość (nawet Full HD) jest dobra jak na ten model i nie widać żadnych pojedynczych pikseli, czy poszarpanych krawędzi.

Jeżeli chodzi o kolory, to przyznać muszę, że odwzorowanie kolorów jest na bardzo wysokim poziomie i kolory są takie, jak trzeba. Czarny jest czarny, a biały jest biały. Nie widać żadnych zmian przy edycji zdjęć, a nawet filmów, a dodatkowo podczas podróży przyjemnie ogląda się na tym laptopie filmy lub seriale.

Lenovo ThinkPad X395

4. Klawiatura

Bardzo lubię klawiatury w serii Yoga od Lenovo, ale klawiatury w ThinkPadach, również są na bardzo dobrym poziomie — stworzono je, aby przez dłuższy czas można pisać teksty, odpisywać na maile i nie odczuwać żadnego dyskomfortu. Jak jednak sprawa wygląda w X395? Klawiatura mimo tak małego rozmiaru laptopa jest taka sama, jak w innych ThinkPadach, czyli bardzo dobra. Przyjemnie pracowało mi się dzięki niej i naprawdę ma ona świetny skok. Praca nawet na kolanach sprawdza się bardzo dobrze, no i dodatkowo nie musimy używać gładzika, a możemy używać TrackPoint (czerwonej kropki na środku klawiatury) — jest to wyróżnik serii ThinkPad i niektórzy nie lubią z tego korzystać, ale ja akurat lubię i sprawdza się on super. Nie musimy wtedy odrywać rąk do gładzika, tylko wystarczy przesunąć naszym dżojstikiem.

Pod klawiaturą znajduje się także czytnik linii papilarnych i sprawdza się on świetnie, ale z racji tego, że miałem dodatkową funkcję w tym modelu (podczerwień do skanowania twarzy), to mimo wszystko wolałem korzystać z podczerwieni, bo o wiele szybciej to działało. Zanim położyłem palec na czytniku linii papilarnych, Lenovo już zeskanowało moją twarz i odblokowało moje konto.

Lenovo ThinkPad X395

Podsumowując

Lenovo ThinkPad X395 to nie jest tani laptop, ale no mało mamy tanich laptopów w portfolio tego producenta. Za to przynajmniej wiemy, za co płacimy, a płacimy za super sprzęt, który jest świetny do mobilnej pracy. W aktualnych czasach pracujemy więcej z domu, ale nic nie stoi nam na przeszkodzie, aby pracować na tym laptopie na balkonie i zapomnieć przez całą pracę o ładowarce, a jak tylko nam się laptop zacznie rozładowywać, to w szybki sposób możemy go naładować i wznowić naszą pracę — czy to nie jest super opcja? Jak dla mnie tak, więc mogę każdemu polecić tego mistrza mobilności.

Lenovo ThinkPad X395

A co Ty sądzisz o tym komputerze?