Fototest – Motorola Edge 40

Motorola Edge 40

Na testy dotarła do mnie jakiś czas temu Motorola Edge 40, czyli elegancki smartfon z super aparatami. Czy jest tak w rzeczywistości i mogę polecić Wam ten model? Przekonacie się o tym poniżej.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Motorola Edge 40

Motorola wyposażyła ten telefon w trzy aparaty:

 • Tył:
  • 50 Mpx f/1.4
  • 13 Mpx f/2.2 — szeroki kąt
 • Przód:
  • 32 Mpx f/2.4

2. Pochmurna pogoda

Podczas pochmurnej pogody zdjęcia wypadają dosyć dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na wysokim poziomie i trudno się do czegoś tutaj przyczepić. Automatyczny HDR w miarę działa, chociaż trzeba przyznać, że te zdjęcia są odrobinę za ciemne momentami i warto na to zwrócić uwagę. Przynajmniej w przypadku sztucznej inteligencji te kolory nie są jakoś za bardzo nasycone i są naturalne, więc tutaj to Motoroli się udało — warto dodać, że im ten tryb AI już się udaje od dobrych paru modeli i inni producenci powinni brać z tego przykład. Jak na telefon za 1600 zł, to naprawdę nie ma tragedii, chociaż zdjęcia mogłoby być częściej jaśniejsze, a nie że jest to takie 50/50.

Pochmurna pogoda - Motorola Edge 40

Pochmurna pogoda - Motorola Edge 40

3 Słoneczna pogoda

Podczas słonecznej pogody zdjęcia wypadają odrobinę lepiej, w porównaniu do tych w pochmurną pogodę. Jakość i szczegółowość fotografii jest na naprawdę wysokim poziomie i jeżeli chcecie zobaczyć więcej zdjęć, to polecam zobaczyć galerię podlinkowaną na końcu recenzji. Przynajmniej automatyczny HDR w takim oświetleniu sprawdza się znacznie lepiej i dzięki temu cienie nie są zbyt duże, a rozpiętość tonalna jest na naprawdę dobrym poziomie. Sztuczna inteligencja nie przesadza z nasyceniem kolorów i wyglądają one dobrze, a nawet śmiem powiedzieć, że cieszą oko.

Słoneczna pogoda - Motorola Edge 40

Słoneczna pogoda - Motorola Edge 40

4. Zdjęcia makro

Motorola na całe szczęście nie wyposażyła tego telefonu w dedykowany aparat makro. Tego typu zdjęcia możemy zrobić głównym aparatem lub trybem makro, który jest realizowany za pomocą szerokiego kąta. Ze względu na to, że jednak ten szeroki kąt nie ma tak dużo Mpx, jak główny aparat i widać to niestety po zdjęciach — szczególnie jak chcemy wysokiej jakości zdjęcie. Polecam w takim wypadku robić zdjęcia właśnie tym głównym aparatem, bo dzięki temu nawet głębia ostrości jest super i bardzo dobrze oddziela tło od fotografowanego obiektu. Nie mogło też tutaj zabraknąć trybu portretowego, który sprawdza się dosyć dobrze i spokojnie możemy tym telefonem zrobić ładne zdjęcia z artystycznie rozmytym tłem.

Zdjęcia makro - Motorola Edge 40

Zdjęcia makro - Motorola Edge 40

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W przypadku zdjęć w pomieszczeniu nie jest źle. Przy naturalnym oświetleniu te zdjęcia wypadają bardzo dobrze. Jakość i szczegółowość jest na dosyć wysokim poziomie, autofocus nie zawodzi, tak samo, jak i balans bieli. Co jest najważniejsze, to krawędzie na zdjęciach nie są jakoś mocno poszarpane, jak jeszcze to wypada w innych telefonach. W przypadku zdjęć w sztucznym oświetleniu to również jest dobrze i jedynie, do czego muszę się przyczepić, to niestety do balansu bieli, który mógłby być znacznie lepszy.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Motorola Edge 40

Zdjęcia w pomieszczeniu - Motorola Edge 40

6. Przednia kamerka

Teraz jak to bywa w przednich aparatach, tak samo tutaj mamy opcję zrobienia zdjęcia w trybie wąskim lub szerokim. W obu trybach i w średnich warunkach oświetleniowych zdjęcia wypadają dosyć dobrze, chociaż czasami dziwnie działał, balans bieli i muszę niestety o tym wspomnieć. W lepszym oświetleniu zdjęcia wypadają o wiele lepiej i nawet wtedy kolory poprawne, a balans bieli, aż tak nie wariuje. Nie mniej, to można spokojnie tym telefonem zrobić ładne zdjęcie selfie i osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia, będą zadowolone.

Przednia kamerka - Motorola Edge 40

Przednia kamerka - Motorola Edge 40

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia nocne bardzo mocno mnie zaskoczyły w tym telefonie, ponieważ nawet testowane przeze mnie telefony w podobnej cenie nie potrafiły zrobić tak jasnych zdjęć w takim oświetleniu. Edge 40 zrobi nam jasne zdjęcia nie tylko i w trybie nocnym, ale także i w trybie automatycznym. W obu trybach jest naprawdę dobrze, chociaż odrobinę lepiej podobają mi się zdjęcia z trybu automatycznego — są bardziej szczegółowe. Więc tak naprawdę możemy zrobić ładne zdjęcia tym telefonem w bardzo złych warunkach oświetleniowych i jak na telefon za ok. 1600 zł, to jest nieźle.

Zdjęcia nocne - Motorola Edge 40

Zdjęcia nocne - Motorola Edge 40

8. Próbka nagrania

Motorola Edge 40 ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Co ważne, to nawet w najwyższej rozdzielczości mamy możliwość uruchomienia stabilizacji, ale w przypadku stabilizacji poziomej, to możemy nagrywać wtedy filmy tylko w rozdzielczości Full HD, ale za to możemy trzymać telefon pionowo, a nagrywać film poziomo. Co do samego nagrania, to mogło być odrobinę lepiej pod względem stabilizacji, aby ten obraz nie drgał i momentami falował. Tutaj Motorola musi się niestety poprawić, szczególnie w nowych modelach Edge i mam nadzieję, że będzie naprawdę super pod względem nagrywania, tak samo, jak jest pod względem zdjęć. Co też warto zaznaczyć, to w tym modelu nie możemy przełączać się między aparatami podczas nagrywania i jest to jak dla mnie ogromny minus.

Podsumowując

Motorola Edge 40

Motorola Edge 40 nie jest jakoś drogim telefonem, bo kosztuje ok. 1600 zł. Więc czy warto się interesować tym modelem i brać pod uwagę, szczególnie jeżeli chodzi o zdjęcia? Tak naprawdę pod względem zdjęć jest naprawdę dobrze, a nawet i w większości bardzo dobrze. Największym minusem tego modelu jest niestety nagrywanie, ale tak to z telefonu korzystało mi się świetnie i mogę go Wam polecić.

Zdjęcia wykonane Motorolą Edge 40 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?