Recenzja – Samsung AX40R3030WM

Samsung AX40R3030WM

Na testy trafił do mnie ostatnio oczyszczacz Samsunga AX40R3030WM. Na blogu możecie znaleźć już recenzje innego, a także znacznie większego oczyszczacza Samsung AX60R5080WD. Jak sprawdził się u mnie tytułowy model? Przekonacie się poniżej.

Na początku powiedzieć muszę, że pierwszy raz u siebie w domu mogłem korzystać z oczyszczacza i mimo iż testowałem go latem, to i tak mi się przydał, a to szczególnie przez moją okolicę gdzie mieszkam i jaki mam sąsiadów. Jedna z ważniejszych rzeczy, która mnie zachwyciła w tym modelu to poręczność i możliwość przenoszenia go z jednego końca pokoju na drugi. Jedyny minus tego modelu jest taki, że nie można sterować nim poprzez telefon tak jak te większe modele.

  1. Wykonanie
  2. Moje wrażenia

1. Wykonanie

Samsung AX40R3030WM został w całości wykonany z plastiku, jednak jest to bardzo solidny plastik, który jest bardzo dobrze spasowany i nic nie lata, a także się nie rusza. Oczyszczacz został wyposażony w rączkę do przenoszenia, a także w odpowiednie sensory, które mają sprawdzać stężenie PM10 i gazów. Na górnym panelu wyświetlają się kolory, które oznaczają zanieczyszczenie naszego powietrza. Co jeszcze ważne, to również górna część oczyszczacza podświetla się na odpowiednie kolory. Samsung wyświetla cztery kolory: niebieski, zielony, żółty i czerwony. Każdy z nich odpowiednio określa zanieczyszczenie:

  1. Niebieski – Niski poziom zanieczyszczenia: stężenie PM10 nie przekracza 30 µg/m³, PM2,5 i PM1,0 nie przekracza 15 µg/m³, poziom zanieczyszczeń gazowych 1
  2. Zielony – Średni poziom zanieczyszczenia: stężenie PM10 od 31 do 80 µg/m³, PM2,5 i PM1,0 między od 16 do 35 µg/m³, poziom zanieczyszczeń gazowych 2
  3. Żółty – Wysoki poziom zanieczyszczenia: stężenie PM10 od 81 do 150 µg/m³, PM2,5 i PM1,0 między od 36 do 75 µg/m³, poziom zanieczyszczeń gazowych 3
  4. Czerwony – Bardzo wysoki poziom zanieczyszczenia: stężenie PM10 wyższe niż 151 µg/m³, PM2,5 i PM1,0 wyższe niż 76 µg/m³, poziom zanieczyszczeń gazowych 4

W tym modelu również znajdziemy skuteczne 3 filtry, a także Timer do wyłączenia naszego oczyszczacza po określonym czasie. Co jeszcze jest ważne, to na górnym panelu mamy możliwość ustawienia mocy wentylatorów, czy chcemy mieć włączone światło oraz, czy włączamy tryb nocny, aby aż tak głośno nasz oczyszczacz nie chodził, jak śpimy. Dodatkowo znajduje się także na panelu reset filtra, jak tylko wyjmiemy stary i włożymy nowy.

Samsung AX40R3030WM

2. Moje wrażenia

Samsung AX40R3030WM

Jakie są moje wrażenia dotyczące tego oczyszczacza? Tak naprawdę Samsung spisał się u mnie bardzo dobrze. Nie mogłem na niego narzekać przez cały okres testów i jak na swoje gabaryty jest dosyć lekki. Co też warto nadmienić, to oczyszczacze testuje się zazwyczaj w zimę, kiedy to mamy dużo smogu w miastach i lepiej w domu/biurze oddychać czystym powietrzem, jednak latem też czasami się przydaje. Kiedy zacząłem testować Samsunga, poczułem ulgę, która pozwoliła mi na lepsze oddychanie. Nie tylko dlatego, że nagle było trochę mniej kurzu w mieszkaniu (za oknem ulica), ale także moi sąsiedzi bardzo dużo palą papierosów, a mi ich zapach niestety nie sprzyja. Nawet jak wyczuwałem zapach papierosów, to zamykałem szybko okna, ale i tak zapach dostawał się do domu. Przy Samsungu owszem również się dostawał, ale oczyszczacz szybko wykrył zanieczyszczone powietrze i sam zwiększał moc wentylatora. Więc nieświeży zapach szybko mijał. Wracając też do kurzu i co też ważne, to do pyłków, przy tym Samsungu zauważyłem, że mniej było kurzu czy właśnie pyłków z np. drzewa za oknem. Więc tak naprawdę oczyszczacz może przydać się nam cały rok i możemy, chociaż chwilę w domu odetchnąć czystym powietrzem.

Samsung AX40R3030WM

Podsumowując

Samsung AX40R3030WM nie jest aż tak drogim oczyszczaczem, patrząc na to, że jest dosyć lekki, bardzo szybko reaguje na nieświeże powietrze i bardzo szybko sobie z nim radzi. Również w nocy włączając tryb cichy, jest rzeczywiście cichy i spokojnie można spać w świeżym powietrzu — przyznaje, że tak mi się lepiej spało, niż teraz bez niego. Jeżeli szukacie oczyszczacza do domu lub biura, który jest mały i nie zajmie Wam pół pomieszczenia, to zdecydowanie możecie spojrzeć na ten model — polecam go z całego serca.

Samsung AX40R3030WM

A co Ty sądzisz o tym oczyszczaczu?