Recenzja – Samsung QLED 55″ Q80T

Samsung QLED 55 Q80T

Jakiś czas temu miałem okazję sprawdzić dla was jeden z nowszych modeli telewizorów Samsunga, a konkretnie Q80T w wersji 55-calowej. Telewizor oferuje wiele ciekawych funkcji i rozwiązań, które świetnie sprawdzą się w codziennym użytkowaniu. Jeżeli chcecie się dowiedzieć nieco więcej na temat tego, co Samsung zaoferował nam w swoich nowych urządzeniach, to zachęcam do przeczytania całej recenzji.

  1. Specyfikacja
  2. Moje wrażenia

1. Specyfikacja

Jak wspomniałem we wstępie, głównym atutem Q80T jest mnogość funkcji i różnego rodzaju rozwiązań, jakie oferuje. Jeżeli chodzi o model, który miałem okazję testować, to przekątna ekranu wynosiła 55 cali, a rozdzielczość ekranu 3840 × 2160 pikseli. Jeżeli chodzi wygląd urządzenia, to z pewnością na pochwałę zasługuje tutaj bezramkowy design urządzenia, który bardzo rzuca się w oczy. Telewizor ustawiony jest na metalowej płytce, która pełni funkcję podstawki. Oczywiście możliwe jest także powieszenie urządzenia na ścianie. Jeżeli chodzi o dodatkowe funkcje, dzięki którym obraz stanie się dużo atrakcyjniejszy to znajdziemy tutaj HDR10+, który optymalizuje kolory i poprawia kontrast każdej sceny, a także Bezpośrednie Strefowe Podświetlenie 8x, które punktowo reguluje podświetlenie danej części obrazu, tak by wydobyć z niej to, co najlepsze. Według mnie jedną z najlepszych opcji, jakie oferuje Q80T, jest automatyczne dostosowanie obrazu do otoczenia telewizora. Chodzi o to, że w momencie, gdy przykładowo w pokoju zrobi się ciemno, telewizor automatycznie zmniejszy nie co jasność ekranu, by obraz nie raził nas w oczy. Analogiczne działa to w drugą stronę i telewizor na bieżąco reaguje na zmiany w otoczeniu, automatycznie dostosowując parametry obrazu do otoczenia. To samo tyczy się dźwięku. W momencie, gdy zaprosimy znajomych, a nasze rozmowy staną się nieco żywsze i zakłócą seans, telewizor automatycznie zwiększy nieco głośność programu, tak by dźwięk był nadal wyraźnie słyszalny w całym pomieszczeniu. Dodatkowo na temat dźwięku, warto wspomnieć o Q-Symphony, które opisałem wcześniej, podczas recenzji soundbara Samsung Q70T, którego recenzję znajdziecie TUTAJ. Telewizor posiada także funkcję Miracast, dzięki której będziemy mogli bezprzewodowo wyświetlać obraz z naszego komputera lub telefonu na telewizorze. Oczywiście telewizor możemy także połączyć z naszym kontem w aplikacji Smart Things od Samsunga, co pozwoli w łatwy sposób zarządzać urządzeniem z poziomu naszego telefonu.

Przedstawiłem wam najciekawsze według mnie funkcje urządzenia, jeżeli chcecie zobaczyć pełną listę funkcji, oraz dane techniczne telewizora to znajdziecie je na stronie producenta TUTAJ.

Samsung QLED 55 Q80T

2. Moje wrażenia

Samsung QLED 55 Q80T

A jak w praktyce wygląda użytkowanie Q80T na co dzień? Ogólnie rzecz biorąc, jest to bardzo fajny telewizor, który zasypuje nas mnogością rozwiązań i usprawnień, jakie oferuje. Z ciekawych rozwiązań, o których jeszcze nie wspomniałem, jest jeszcze tryb Ambient +, który zamieni czarne lustro telewizora w stylową dekorację naszego wnętrza. Możemy wyświetlić dowolne zdjęcie z biblioteki producenta lub własny obraz, a także, chociażby informacje o pogodzie, co będzie ciekawym uzupełnieniem wnętrza pokoju. Na pochwałę, zasługuje także możliwość obsługi kilku urządzeń Samsunga, z poziomu jednego pilota, jest to przydatne usprawnienie.

Jeżeli chodzi o telewizor i obraz, jaki oferuje to z pewnością, jest to jeden z lepszych (jeżeli chodzi o ogólną jakoś obrazu) dostępnych obecnie telewizorów na rynku. Podczas testów tego urządzenia, nie zauważyłem żadnych wad, by obraz w jakimś momencie był nieostry, rozmyty, czy pozbawiony głębi — telewizor bowiem, na bieżąco dostosowuje parametry obrazu i robi to bardzo dobrze. Zresztą automatyczne podbicie dźwięku w momencie, gdy w pomieszczeniu zrobi się nieco głośniej, czy automatyczna zmiana jasności i natężenia barw zależna od tego, w jakim otoczeniu znajduje się telewizor to funkcje, które zrobiły na mnie najlepsze wrażenie. Zaskakujące jak proste i jak satysfakcjonujące są, z racji na to, że wykonują za nas znaczną część roboty — telewizor adaptuje się do otoczenia, co pozwala zaoszczędzić nasz czas.

Jeżeli chodzi o wady urządzenia, to osobą, które oglądają dużo telewizji, może nie spodobać się pilot urządzenia — brakuje na nim standardowych przycisków jak, chociażby klawiatury cyfrowej. Chociaż uważam, że jest to kwestia przyzwyczajenia, a przyciski usunięto z pilota, tak by poprawić jego design. Kolejną z wad urządzenia, może być stosunkowo duży pobór mocy elektrycznej (Klasa efektywności energetycznej G) w standardowym trybie, jest to 184 W, a maksymalnie 235 W — jeżeli w Waszym domu, telewizor często jest uruchomiony, warto wziąć ten aspekt pod uwagę.

Samsung QLED 55 Q80T

Podsumowując

Q80T to bardzo dobry telewizor, który zachwyca jakością obrazu, oraz mnogością usprawnień, jakie oferuje. Być może nie jest to najtańszy telewizor, ale w tym przypadku, cena jest adekwatna do jakości. Zakupując ten model, z pewnością będziecie zadowoleni. Przypomnę, że jest to jeden z nowszych modeli, który dobrze współgra z innymi urządzeniami Samsunga, jak chociażby ze wspomnianym już wcześniej soundbarem Q70T. Uważam, że jest to telewizor wart swojej ceny, jednakże jeżeli nie zależy wam, zanadto na jakości, bez problemu znajdziemy tańsze modele o podobnej wielkości.

Samsung QLED 55 Q80T

Co sądzisz o tym telewizorze?